ajutor.............. transfer date

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nagyia
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 13, 2015 5:16 pm

ajutor.............. transfer date

#1 Mesaj de nagyia »

buna ziua
am achizitionat de curând o licenta saga si am o nelamurire

unul din clienti are achizitionata de asemenea o licenta si ma intereseaza daca imi poate transfera datele lunar ( de ex introduce facturile de achizitii- pt stocuri, emite facturi ....), iar dupa ce le prelucrez ( inchideri contabile) le pot transfera inapoi urmând ca luna urmatoare sa se transfere din nou.
ma intereseaza cum se poate face acest lucru astfel incat clientul sa nu piarda din datele culese ulterior transmiterii spre prelucrare, iar eu sa import in luna urmatoare doar datele necesare pentru prelucrarea contabila.

Imi poate explica cineva daca este posibila utilizarea saga in acest mod si daca da cum se face acest lucru?


Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ajutor.............. transfer date

#2 Mesaj de herganiec »

cititi pe aici, am mai discutat subiectul http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... te#p174771
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nagyia
Mesaje: 23
Membru din: Vin Feb 13, 2015 5:16 pm

Re: ajutor.............. transfer date

#3 Mesaj de nagyia »

Multumesc !

M-ar interesa sa-mi precizati si daca este corect ca transferul de date de la client si catre client sa se faca din meniul Diverse/ Importuri de date / Import date din arhiva generata de saga cu mentionarea perioadei data de inceput - data final

sau exista o alta modalitate de transfer astfel incat sa nu existe riscul de a dubla datele transferate sau alte alterari a bazei de date transferate

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ajutor.............. transfer date

#4 Mesaj de herganiec »

e bine asa cu perioada. Dar dupa aceea, sa nu se mai introduca date inainte de perioada importata.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns