creditare societate

Mesaj
Autor
freim
Mesaje: 70
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:26 pm
Localitate: baia mare
Contact:

creditare societate

#1 Mesaj de freim »

Buna ziua, vine data de 25 si toata lumea se agita, inclusiv eu :( revin cu rugamintea pentru urmatoarea intrebare:
care este monografia si calculul corect la un contract de creditare societate in euro? contractul inregistrat la banca in 10.10.2014 in valoare de 46000 euro, cum calculez dobnada si ce trebuie sa declar pentru administrator?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: creditare societate

#2 Mesaj de paturcai »

Aveti aici metodologia de calcul a dobanzii catre asociati: (monografie completa)
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... =creditare
Trebuie sa vedeti si gradul de indatorare astfel incat inregistrarea cheltuielii cu dobanda sa fie deductibila fiscal.

Depuneti D100, si alegeti venituri din dobanzi. Platiti ce aveti de plata pana luna urmatoare pe data de 25 inclusiv.
Ultima oară modificat Lun Mar 23, 2015 12:26 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditare societate

#3 Mesaj de tomac »

Contract de creditare încheiat de cine cu cine? Creditează asociatul societatea? E prevazută dobândă? Dacă da, dobânda se calculează conform prevederilor contractuale. Pentru dobândă calculată conform contractului se calculează și se reține impozit de 16% ce se și declară ca impozit reținut la sursă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

freim
Mesaje: 70
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:26 pm
Localitate: baia mare
Contact:

Re: creditare societate

#4 Mesaj de freim »

Da, multumesc mult pentru raspunsuri, contractul este intre asociat si societate, este inclusa si dobanda, asociatul trebuie sa depuna si declaratia 200 ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: creditare societate

#5 Mesaj de tomac »

De ce credeți că are această obligație? Impozitul în aceste situații e unul cu reținere la sursă fiind final. Societatea declară impozitul prin D100 și, la finele anului, pe beneficiari de venit prin D205
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: creditare societate

#6 Mesaj de paidolat181 »

Parca nu se mai depune D205 incepand din 2015!
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

freim
Mesaje: 70
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:26 pm
Localitate: baia mare
Contact:

Re: creditare societate

#7 Mesaj de freim »

Buna ziua si astazi si continui cu acelasi subiect, care este totusi monografia si art. din codul fiscal pentru aceasta situatie? Ma gandeam la decl. 200 pentru ca se considera alte venituri pentru asociat, doar ca daca depune decl.200., atunci automat trebuie sa plateasca si cas 5.5%, asta ma deruteaza foarte mult. Ma depaseste total aceasta situatie si am cerut parerea la 3 colegi din care 3 mi-au spus ca trebuie sa declare dec.200 si sa plateasca 16% si 5.5% de catre asociat persoana fizica.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: creditare societate

#8 Mesaj de cernatv »

Si ce ar bifa ei la Cap.II.1 "Categoria de venit" din D200?
Si ce ar fi daca toti cei ce au depozite si primesc o dobanda de la banca ar fi obligati sa depuna D200?

freim
Mesaje: 70
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:26 pm
Localitate: baia mare
Contact:

Re: creditare societate

#9 Mesaj de freim »

da....ai dreptate tocmai de aceea am intrebat, administratorul imi zice sa constitui dobanda dupa 4551 si nu stiu cum sa procedez sa fie corect fiscal....soldul la 4551 este de ani de zile, este adevarat ca pentru o suma din acest sold avem un contract la banca dar pe diferenta nu este contract si vreau sa stiu cum este mai corect, acum poate exagerez eu cu intrebarea, dar din cate stiu eu la cei cu depozite la banci le vine la sfarsit de an instiintare de ANAF ca au alte venituri si conform legii trebuie sa achite 16% din dobanzile primite de la banca (poate gresesc, dar asta am auzit si eu prin targ :) ) incerc sa mai si glumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: creditare societate

#10 Mesaj de cernatv »

Dupa prevederile contractuale. Nu dupa soldul din 4551. Daca sunt mai multe contracte, pentru fiecare in parte. E un impozit cu retinere la sursa, deci bancile il retin, declara si vireaza la ANAF. Pe la noi n-a primit nimeni asa ceva la finele anului de la fisc.

freim
Mesaje: 70
Membru din: Mar Feb 22, 2011 4:26 pm
Localitate: baia mare
Contact:

Re: creditare societate

#11 Mesaj de freim »

Multumesc mult pentru raspunsuri....Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditare societate

#12 Mesaj de balazse »

paidolat181 scrie:Parca nu se mai depune D205 incepand din 2015!
De unde ai tras aceasta concluzie?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: creditare societate

#13 Mesaj de paturcai »

Asa este nu se mai depune.
S-a modifdicat D112 astfel incat are toate datele necesare astfel incat D205 (strict pentru veniturile din salarii) sa fie data uitarii. (Adica nu se va mai depune in 2016 pentru 2015)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: creditare societate

#14 Mesaj de balazse »

Pai deja din 2014 s-a modificat D.112. Problema este ca nu s-a modificat actul normativ pentru D.205, ca urmare pana la modificare vom depune D.205 si pe viitor.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: creditare societate

#15 Mesaj de spatarl »

Buna ziua, pentru a putea restitui creditarea asociatului in numerar dupa 09.05.2015 trebuie sa existe un contract de creditare . Pot sa fac acest contract cu data de 30.04.2015 pe toata valoarea aflata in sold la 4551 sau trebuie facut contractul cu data cand se crediteaza prima data firma?

Scrie răspuns