concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

Mesaj
Autor
ciobanum219
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 11, 2014 2:18 pm

concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#1 Mesaj de ciobanum219 »

Buna ziua
Pentru o salariata care revine din concediu de crestere copil pana la 1 an si face cerere de
concediu fara plata tot pentru crestere copil cf OUG 111/2010 art.6, cu ce articol din Codul Muncii
se face suspendarea, tinand cont ca este asigurata la pensii, somaj si sanatate, cf aceleiasi ordonante.
Daca trec art.54 nu cred ca e bine ca nu ii ia in calcul vechimea.
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Dupa parerea mea suspendarea se face pe baza art.54, din pacatea aceasta perioada nu i se va considera vechime, precum pe aceasta perioada nici nu va fi asigurata (deoarece nu contribuie la acele contributii).

ciobanum219
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 11, 2014 2:18 pm

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#3 Mesaj de ciobanum219 »

Art. 22
(1) Perioada in care o persoana beneficiaza de drepturile prevazute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) si (6) si art. 10 constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor de pensie in sistemul public si a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta.
OUG111/2010

Cum impacam Codul Muncii cu OUG 111/2010 in acest caz?
Art.6 se refera la dreptul salariatei de a-si lua concediu fara plata pentru crestere copil pana la implinirea acestuia a varstei de 2 ani.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#4 Mesaj de cernatv »

Vezi OG 124/2011 ca modifica OG 111/2010 si prevede altceva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#5 Mesaj de balazse »

Si eu sunt curios (n-am avut asemenea caz). Incearca sa intrebi pe cei de la Casa de Pensii si ITM (dupa care sa ne zici si nou).

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#6 Mesaj de cernatv »

Nu are ce sa intrebe. Prin OG 124 se abroga acele prevederi din OG 111.

ciobanum219
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 11, 2014 2:18 pm

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#7 Mesaj de ciobanum219 »

Daca o sa cititi cu atentie veti vedea ca nu se modifica nimic din ce am scris referitor vechime

6. La articolul 21, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Pentru persoanele care beneficiaza de indemnizatia prevazuta la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 si art. 9 alin. (5) si
(6), contributia de asigurari sociale de sanatate se calculeaza prin aplicarea cotei prevazute de lege asupra nivelului indemnizatiei acordate, iar pentru persoanele care beneficiaza de concediul fara plata prevazut la art. 6, contributia de asigurari sociale de sanatate se calculeaza prin aplicarea cotei prevazute de lege asupra nivelului minim al indemnizatiei prevazut la art. 2 alin. (2) si (3)."

27. La articolul 22, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Perioada concediului pentru cresterea copilului prevazut la art. 2 alin. (1), art. 6 si 10 constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea."

ITM Bucuresti mi-a spus sa trec la temeiul legalpentru suspendare tot articolul 51 ali.1, litera a

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#8 Mesaj de balazse »

Pentru CernatV
OUG.124/2011 doar modifica OUG.111/2010 (si nu il abroga).
Vezi aici forma actualizata pentru OUG.111/2010:
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/124331

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#9 Mesaj de gherghelescur »

am si eu nevoie de o lamurire :

mamica in ccc perioada 2 ani, expira la 24.09.2015 , concediul a fost 1 an cu plata cu 1 an fara, luna tatalui a fost acoperita in sensul ca o luna s-a stat fara plata (august 2014-sept2014).
salariata e din nou insarcinata , naste pe 27.11.2015....pe 25.09.2015 se intoarce la serviciu si intra direct in prenatal.
care e baza(avand in vedere ca in ultimele 12 luni nu a avut venituri) si cine ii acorda prenatalul?
la ea la serviciu are o tipa tanara la salarii care nu prea se pricepe.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#10 Mesaj de gherghelescur »

nu are nimeni nici o idee, la ce am expus mai sus?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#11 Mesaj de cernatv »

Medical pre si postnatal + crestere copil - Agentia de Prestatii Sociale.
In ultimele 12 luni a avut venituri, deoarece cresterea copilului este asimilata perioadei de cotizare.
Pe tine, ca angajator, nu te prea intereseaza asta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#12 Mesaj de balazse »

Pentru CernatV
Nu este chiar asa de usor si nici nu se poate merge la Agentia de Prestatii Sociale, deoarece s-a cerut suspendarea contractului pentru crestere copil 1 an (perioada in care se poate solicita documente de la Agentia de Prestatii Sociale), dupa care s-a solicitat din nou suspendarea contractului, ii drept ca tot pentru crestere de copil, dar fara plata (aici deja nu mai apare in evidenta celor de la Agentia de Prestatii Sociale, din cate stiu eu, dar este posibil sa gresesc).
Dupa parerea mea aici deja va lipsii perioada de cotizare. Din pacate leguitorul nu prea s-a chinuit sa vina cu solutii pentru aceste cazuri.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#13 Mesaj de cernatv »

Mda, nu am fost atent ca un an a fost fara plata.

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#14 Mesaj de gherghelescur »

da, stiu ca e delicata problema, dar totusi nu mi se pare ca sa stea urmatorii 2 ani fara sa primeasca nimic.
nu e salariata noastra, e o cunostinta...am sfatuit-o sa mearga prima data la angajator sa anunte ca e insarcinata si ce urmeaza sa faca, apoi sa mearga la prestatii sociale sa vb acolo, eventual sa ceara o audienta.

o sa mai buchisesc si eu legea, trebuie sa existe o portita pe undeva :) .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: concediu fara plata crestere copil pana la 2 ani

#15 Mesaj de balazse »

Sa ne tii la curent cu noutatile. :wink:

Scrie răspuns