modificari?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

modificari?

#1 Mesaj de herganiec »

ce s-a modificat la SAGAB la vers 298 din 04.05.2015? Stie cineva?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

patrutam
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 14, 2014 3:24 pm

Re: modificari?

#2 Mesaj de patrutam »

Am aflat de la ei la tel.
Doar D 112 ceva la recipisa.
Atat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificari?

#3 Mesaj de tomac »

Era o eroare la D112 în pdf-ul de la ANAF și s-a actualizat PDF-ul în program imediat ce a fost corectat de aceștia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari?

#4 Mesaj de ochiuleta419 »

am lucrat dupa ce am descarcat ultima modificare din 04.05.2015, si constat ca la executia lui aprilie, la rapoarte bugetare platile efectuate nu sunt egale cu soldul lui 770, cu toate ca la fiecare operatiune am inregistrat si executia.

si la angajamente si ordonantari observ niste schimbari fata de modul de operare inainte de actualizare

mai are cineva situatia asta, sau e ceva in programul meu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificari?

#5 Mesaj de herganiec »

intreaba la firma. fac cateodata modificari care nu le solicita nimeni si numai ne incurca.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari?

#6 Mesaj de ochiuleta419 »

am scris celor de la saga,
,,,referitor la problema semnalata, am facut o verificare pe una din institutiile pentru care folosesc programul, pentru luna martie, la care listasem contul de executie si am gasit ca diferenta dintre contul 770 si total plati din executie este exact rulajul contului 581. ridicarea de numerar ( 581=770 si 531=581) eu o inregistrez direct in ecranul articole contabile, poate s-a produs o ,,scapare ,, in program, puteti verifica asta,,


raspunsul primit :
Buna ziua,
In ultima versiune programul nu mai preia operatiile prin 581 in contul de
executie, ceea ce este corect. Din cate vad, de la acestea apare diferenta,,

mersi, asta v-am spus-o eu...

nu inteleg ce s-a intamplat, lucruri care pana in 2014 erau corecte acum au devenit incorecte, de ce platile din 770 catre casierie prin 581 nu este corect sa se regaseasca in plati efectuate, doar sunt plati de casa.
unde gasim aceste plati de casa? cum le reuneste programul intr-o situatie unitara la sfarsitul lunii, cum era pana acum?


voi aveti alte solutii, sau tineti executia in alte programe?

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: modificari?

#7 Mesaj de balani345 »

eu nu pun executie la 581, pun doar cod sector si sursa
pun executie doar la ce insemna plata efectiva, fie ca e prin 770, 531 sau 542, daca as mai pune si la 581 s-ar dubla sumele
pana acum imi este corecta executia din saga, verificata cu fluxurile din finante si cu soldurile din extrasele

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari?

#8 Mesaj de ochiuleta419 »

si cum listezi executia lunara ? pe toate platile?

eu am lucrat pe 581 dintodeauna si nu stiu ce sa fac, programul mi-a schimbat toate situatiile, inclusiv de 2014, nici nu stiu daca ma apuc sa modific din urma mi-e teama sa nu fac o varza.

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: modificari?

#9 Mesaj de balani345 »

da, o listez pe toate platile si verific pe articole bugetare sumele cu extrasele de cont
si sunt ok

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari?

#10 Mesaj de ochiuleta419 »

multumesc, se pare ca va trebui sa iau la puricat fiecare luna, si sa modific.
am trimis un mail al saga sa-mi ofere o solutie, ca sa nu mai muncesc atat(am doua institutii), dar se fac ca ploua, dupa ce au schimbat regula in timpul jocului si fara sa ne anunte

cred ca dupa ce-mi expira abonamentul o sa ma orientez spre alt program

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: modificari?

#11 Mesaj de balani345 »

cum crezi, dar nu cred ca mai gasesti un program la fel de accesibil ca pret si functionalitate
si la cata munca o sa ai sa transferi toate datele pe alt soft.... nu cred ca merita
ca sa-ti fie mai simplu sa stergi executia si sa lasi doar cod sector si sursa la 581 poti face astfel:
Operatii - Articole contabile - si aici ALT+F (cautare) completezi in randul cu cautarea 581.01.01
in fereastra cu rezultatele cautarii dai clic pe capul de coloana cu data, ca sa-ti ordoneze dupa data rezultatele, sa poti corecta doar ce ai in 2015, nu are rost sa mergi mai in urma
micsorezi coloanele din fereastra ca sa vezi exact randurile pe care ai executie si pe care sa te duci sa le modifici
simplu si rapid

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari?

#12 Mesaj de ochiuleta419 »

multumesc, asta am facut si am constatat ca am stricat analiticele lui 770. nu stiu daca o sa ceara cineva ceva legat de acest analitic (vre-un control) dar conf OMFP 2021/2014 770 se tine analitic pe articole bugetare.

cred ca cel mai corect s-ar face o modificare in program, sa nu ia in calcul 770 in corespondenta cu 581, daca e posibil.

am modificat ianuarie, dar cred ca ma opresc pentru moment, poate cei de la saga se mai gandesc la aceasta problema.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificari?

#13 Mesaj de herganiec »

si eu le-a mscris acum 3 luni de problema aceasta.. "nu se are in vedere.."
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ochiuleta419
Mesaje: 48
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari?

#14 Mesaj de ochiuleta419 »

le-am scris si eu acum, poate vor ,, lua in vedere'' .... :shock:

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: modificari?

#15 Mesaj de balani345 »

poate ai vreo plata ramasa fara executie, fie prin casa/banca/542, etc, dar doar la plata efectiva pui executie
altfel nu vad cum ar putea sa nu-ti bata executia cu fluxurile din trezorerie si extrasele de cont
eu asa lucrez de mult si nu am avut probleme

Scrie răspuns