Ambalare fructe la plasute

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
constantind674
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Ambalare fructe la plasute

#1 Mesaj de constantind674 »

Buna ziua, va rog frumos daca puteti sa ma ajutati in legatura cu o problema, cum fac sa transform din kilograme in bucati o marfa dau ex: Lamai care intra pe bax de 12 kg urmand sa o ambalez la plasa de 500 gr, deci lamaia ca articol se transforma in articolul lamai plasa 500 gr si ca unitate de masura in bucati acesta fiind produsul vandut catre client, precizez ca nu avem cod CAEN pentru productie, va multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Ambalare fructe la plasute

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Faci intrarea la kg
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

constantind674
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: Ambalare fructe la plasute

#3 Mesaj de constantind674 »

fagarasa176 scrie:Faci intrarea la kg
multumesc pentru raspuns, intrarea o fac la kg oricum, dar iesirea este obligatoriu la bucata ... intrebarea era cum transform kg in bucati

constantind674
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: Ambalare fructe la plasute

#4 Mesaj de constantind674 »

am gasit in ecranul dezmembrari posibilitatea de a transforma kg in bucati, va rog doar sa imi confirmati daca este corect ceea ce fac,
am verificat si situatia stocurilor si este ok.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8283
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Ambalare fructe la plasute

#5 Mesaj de herganiec »

e mai simplu cum a spus fagarasa.

receptia o faceti in kilograme (daca nu ati inceput de mult).
daca aveti luni anterioare cu receptie pe bax, alea le transformati in kg cu ati zis iar de acum incolo faceti receptia in kg.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Ambalare fructe la plasute

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Vrea invers vanzarea la bucata(plasa de 0.500 kg)
Nu am folosit facilitatea de dezmembrari...faceti probe si daca torul iese bine inseamna ca este ok
mai asteptati si alte pareri
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Ambalare fructe la plasute

#7 Mesaj de pinteae »

In primul rand, cred ca trebuie sa te decizi cum anume vei vinde. La plasa de 500 gr sau la bucata, deoarece nu gasesc ca ar avea sens sa ambalezi in plasa de cate 500 gr si sa vinzi la bucata.
Daca vinzi cu amanuntul (la bucata), iar gestiunea este de tip global valorica, atunci poti sa faci receptia cu amanuntul fara sa procedezi la dezmembrare.
Va trebui sa numeri bucatile, sa stabilesti pretul pe bucata, iar in functie de pretul unitar pe bucata vei obtine o valoarea total a marfii cu amanuntul. Dupa care vei face transferul din gestiunea cantitativ-valorica in cea global-valorica.

constantind674
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: Ambalare fructe la plasute

#8 Mesaj de constantind674 »

pinteae scrie:In primul rand, cred ca trebuie sa te decizi cum anume vei vinde. La plasa de 500 gr sau la bucata, deoarece nu gasesc ca ar avea sens sa ambalezi in plasa de cate 500 gr si sa vinzi la bucata.
Daca vinzi cu amanuntul (la bucata), iar gestiunea este de tip global valorica, atunci poti sa faci receptia cu amanuntul fara sa procedezi la dezmembrare.
Va trebui sa numeri bucatile, sa stabilesti pretul pe bucata, iar in functie de pretul unitar pe bucata vei obtine o valoarea total a marfii cu amanuntul. Dupa care vei face transferul din gestiunea cantitativ-valorica in cea global-valorica.
vindem en gross doar ca noi vindem si la kg si la bucata, deoarece supermarketul doreste sa ambalam marfa asta era problema noastra, pentru moment nu am gasit o solutie la problema, in concluzie nu facturam in Saga ptr plasute.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ambalare fructe la plasute

#9 Mesaj de tomac »

Pentru a continua o discuție vă rog să folosiți butonul "Răspunde" și nu "Citează".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns