transfer de produse finite la magazinul propriu.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
contrasa
Mesaje: 65
Membru din: Vin Aug 20, 2010 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#16 Mesaj de contrasa »

Buna ziua,
Va roga sa ma ajutati in privinta transferurilor.
De curand am inceput productia si trebuie sa fac transfer de articole din gestiunea de Marfuri in gestiunea de Productie ca Materii prime pentru a le da in consum si a crea Produse finite. Produsele finite urmeaza sa la vand.
Am creat gestiunea de Productie cantitativ-valorica. Cea de Marfuri e tot cantitativ valorica.
La transfer imi face NC 371=371 in loc de 301=371
Iar la Consum NC 607=371 in loc de 601=301.

Va rog sa imi spuneti ce nu fac bine?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#17 Mesaj de tomac »

Trebuie ca pentru fiecare articol de tip marfă pe care îl transformați în materie primă să vă creați un articol cu denumire ușor schimbată și căruia să-i puneți tip "Materii prime".
Spre exemplu aveți articolul "Făină" ca marfă. Creați încă unul "Făină albă tip 0" cu tip 'Materii prime". Apoi faceți transfer de pe codul articolului "Făină" pe codul articolului "Făină albă tip 0". Consum veți face pe tipul de materii prime. Așa programul vă va genera 301=371 la transfer și 601=301 la consum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

miread331
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 31, 2014 11:11 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#18 Mesaj de miread331 »

buna ziua,
care este procedura in saga in cazul transformarii unui produs finit (paine) in pesmet?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#19 Mesaj de tomac »

Aveți două soluții
1. operați o descărcare de gestiune pe pâine și o încărcare de gestiune pe pesmet
2. vă creați un articol nou: "pâine uscată" de tip materii prime, apoi faceți transfer de pe codul de pâine (cel de produs finit) pe codul nou creat - de pîine uscată, apoi faceți un bon de producție pe pesmet trecând pâinea uscată la consum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaies539
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#20 Mesaj de atanasoaies539 »

Am preluat o firma care are activitate de productie -produse lactate si mai detine si 4 magazine in care vinde produsele proprii, precum si o ferma de animale.
In saga activitatea este configurata in felul urmator:avem activitatea de productie( intrari de materii prime-lapte) in ecranul de productie se face productia la pret prestabilit, iar transferul produselor la magazine se face prin ecranele de intrari/iesiri pe baza de aviz, folosindu-se contul 481.( cu analitice distincte)
Problema mea este urmatoarea:la avizele generate din iesiri, pt transferurile de marfa s-a mers pe varianta impartirii adaosului astfel ca preturile din aviz nu sunt cele de productie ci mai mari cu un procent( chiar daca la validarea lor programul le transforma in cele de productie, dar nota contabila generata 481=345 contine pret prod +adaos) iar in ecranul de intrari avizului i se mai aplica un procent de adaos ( practic se ajunge la pretul de vanzare in magazin)
La inchiderea lunii am observat o diferenta intre valoarea stocului de produse finite ramas din gestiune fata de stocul din contabilitate.( practic in stocuri iesirea produselor finite se face la pret productie iar in contabilitate pret productie +cota adaos)pana acum fostul contabil o regla prin NC 345=711 si aducea stocul din conta la valoarea celui din stocuri.
Intrebarea mea ar fi daca este corecta varianta aleasa?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#21 Mesaj de tomac »

Transferul din gestiuni cantitativ-valorice în gestiuni global valorice se face, cel mai corect, prin Transferuri. E cel mai ok. Așa produsele vor scădea la prețul de încărcare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaies539
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#22 Mesaj de atanasoaies539 »

Multumesc!Problema e ca persoana care factureaza face si avizele pt magazine si lucreaza numai in ecranul iesiri( asa a fost instruita)E cam dificil sa schimb acum metoda de lucru.As vrea sa lucrez corect tot prin ecranele de intrari/iesiri.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#23 Mesaj de herganiec »

cum a invatat la iesiri asa invata si la transferuri..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

atanasoaies539
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#24 Mesaj de atanasoaies539 »

Buna seara!
Am incercat varianta prin transferuri din gestiunea produse finite(cantitativ valorica) in magazin (global valoric) dar nu imi genereaza nici o nota contabila, nici nu imi duce suma in raportul de gestiune.Unde gresesc? Cum trebuie configurat concret programul?
Mentionez ca produsele finite apar in ecranul de jos la cod transferat dar nu am nimic la cod destinatie.
Multumesc

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#25 Mesaj de balteanuc692 »

Validati la inchidere luna "Inregistrare operatii contabile aferente stocurilor", dupa care verificati daca va genereaza notele contabile si va completeaza raportul de gestiune.

moisiim
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#26 Mesaj de moisiim »

La transferul produsului finit dintr o gestiune cantitativ valorica intr una global valorica e normal ca adaosul sa fie pe minus?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#27 Mesaj de balazse »

Nu. Cel mai probabil ai introdus un pret de vanzare cu TVA identic cu pretul fara TVA a produsului finit.

moisiim
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#28 Mesaj de moisiim »

Buna seara!Eu lucrez la momentul de fata asa:
Primesc note de receptie de la carmangerie in care produsele sant la pretul de vanzare!
Am 3 gestiuni : productie , materii prime,si magazin,primele doua sant cantitativ valorice,ultima global valoric!
1. Receptia la materie prima: 301=401.
2. Produs finit: 345=711 (consumul 601=301)
prin ecranul de productie .
4.Intrare marfa in magazin cu aviz ( pe cont 482 ) prin ecranul de Intrari ( Tva zero, pret vanzare -tva)
371 482
371 %
4428.M
378
5.Iesire marfa catre magazin cu aviz( prin contul 482 )din ecranul iesiri( TVA 0 ,la pret de vanzare fara tva)
482 345
La sfarsitul lunii sold cont 482 este 0.
6.Vanzare :
5311/4111= 707.
5311/4111= 4427
Din ceea ce am citit cred ca exista alt mod,dar nu ma descurc!Ce ar trebui sa schimb?Va multumesc de intelegere!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#29 Mesaj de balazse »

Pct.4-5 ai putea inlocui cu meniul "transferuri".

moisiim
Mesaje: 15
Membru din: Vin Dec 12, 2008 12:00 am

Re: transfer de produse finite la magazinul propriu.

#30 Mesaj de moisiim »

Da ,am incercat dar am adaosul pe minus ptr ca nu pun pretul de cost!

Scrie răspuns