Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

Mesaj
Autor
cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#31 Mesaj de cernatv »

La un oarecare interviu, un oarecare prim-ministru în funcţie a lansat o asemenea chestie, pe vremea, nu demult trecută, când cică lanţurile mari de magazine urcau preţurile produselor alimetare, probabil pentru a "sabota" creşterea bunăstării naţiunii prin reducerea tva-ului la alimente.

De aici a apărut (şi se vede că s-a şi menţinut), pentru cei ce "pun'botu" la declaraţii iresponsabile şi fără acoperire legală, televizate şi mediatizate şi care nici nu coroborează prevederi legale în vigoare, ideea cu cele două preţuri afişate.

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#32 Mesaj de ivana91 »

1. Vand la pizzerie cu livrare la domiciliu pizza ambalata. Cota de tva la pizza este 9 %, dar la cutie cum procedez?
2. O fabrica de produse lactate vinde diverse sortimente de smantana vrac prin magazin propriu, iar la nevoie are si galatute de 1 kg pentru a vinde celor care doresc ambulate. Trebuie sa incasez separate smantana cu 9% iar galetuta cu 24%?
3. Vand mancare ambalata la caserola, aplic tva 9% la total sau incasez caserola separat cu 24%?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#33 Mesaj de gramac921 »

1. 9%
2.9%
3.9%
:D

marinceanl
Mesaje: 28
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#34 Mesaj de marinceanl »

de ce da la 1 si la 3? N-am gasit cartonul(ambalaj pizza) si (polistirenul?) (ambalaj mancare) in lista.

Cu stima

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#35 Mesaj de gramac921 »

HG 367/2015 privind modificarea Normelor Codului fiscal :

"Exemplu: Un restaurant care vinde și mâncare pentru a fi servită în afara locației restaurantului,
nu este considerată prestare de servicii de restaurant ci livrare de bunuri, dar pentru care aplică
cota redusă de TVA de 9%, inclusiv pentru caserola sau paharele în care sunt servite alimentele
sau băuturile nealcoolice, chiar dacă contravaloarea acestora ar fi evidențiată separat pe bonul
fiscal. În acest caz se consideră că livrarea alimentelor este livrarea principală care atrage după
sine aceeași cotă de TVA livrării caserolei sau a paharului, acestea fiind livrări accesorii, nu un
scop în sine pentru client.”

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#36 Mesaj de balazse »

Cred ca ma apuc sa vand paine la care mai adaug si un televizor LED si facturez totul cu 9%. :lol:

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#37 Mesaj de ferenta »

:lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

atanasoaies539
Mesaje: 21
Membru din: Vin Ian 11, 2013 11:06 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#38 Mesaj de atanasoaies539 »

Pentru schimbarea cotei de tva am inteles ca in prealabil trebuie validata inchiderea stocurilor pe luna mai 2015.Ce se intampla daca la inceputul lunii iunie mai primim facturi pe mai si trebuie sa devalidam inchiderea stocurilor?Ce modificari apar?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#39 Mesaj de paturcai »

Daca apar facturi dupa ce s-a intamplat acel miracol numit inchidere de luna (pentru care muncim pana la inconstienta), potrivit cutumelor inregistram factura in momentul primirii ei si o lucram ca si cum ar fi venit in luna iunie 2015.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#40 Mesaj de butnarur »

In cazul unei gestiuni cantitativ-valorica, cum se modifica cota de tva de la 24% la 9%???
* In "Operatii"->"Alte operatii cu stocuri"->"Schimbare pret de vanzare-marfuri", am 2 optiuni: actualizare preturi si schimbare preturi, ambele optiuni sunt pentru toate articolele.....or'eu nu am toate articolele de schimbat cu tva 9%...am produse la care tva ramane neschimbat (24%).
* "Fisiere"->"Articole" ->"Schimbare TVA la articole" apare tva de la 19% la 24%....ar trebui sa modific manual cota, adica de la 24% la 9%...trebuie sa schimb cota de tva la cateva sute de articole :roll: ...la fiecare articol in parte trebuie sa fac aceasta modificare a cotei manual?
Exista alta varianta? Am scapat ceva? Urmeaza o actualizare de la Saga?

Multumesc!
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#41 Mesaj de paturcai »

Cred ca trebuie sa faceti acest lucru MANUAL.
DACA ar fi fost atasat undeva acel cod NC atunci cand se creau produsele atunci poate ar fi fost mai simplu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#42 Mesaj de butnarur »

Multumesc!
Era totusi bine daca erau modificate acele cote de tva in Saga, adica de la 24 la 9, fata de cum este in prezent de la 19 la 24 .Modificarea pretului oricum o fac manual pentru fiecare produs, insa era de mare ajutor sa fi fost modificate cotele de tva.
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#43 Mesaj de urechep212 »

Buna ziua, tin si partea de stocuri si cea de contabilitate din acelasi program SAGA, am ca activitate principala comertul cu ridicata al bauturilor( vand si produse alimentare) dar am si 6 puncte de lucru cu amanuntul( gestiuni global valorice), astfel din depozitul principal(gestiune cantitativ valorica) pleaca marfa catre alte firme prin ecranul iesiri si se fac transferuri catre punctele noastre de lucru prin ecranul transferuri, in acelasi program inregistram tot, salarii, imobilizari, facturi de cheltuieli, registru casa, banca, etc, activitatea nu am inchis-o deloc, lucram inclusiv sambata, duminica, luni, nu am nici o sansa sa am toate documentele introduse nici macar pana luni, nu stiu cum imi afecteaza informatiile introduse daca nu fac inchiderea de luna. Mi-am propus dupa ce se inchide ziua de azi sa validez toate intrarile/iesirile, apoi sa modific in articole cota de TVA la produsele care intra in regimul taxei reduse
1. nu stiu ce se intampla daca de exemplu ar trebui sa devalidez o intrare/iesire din luna mai unde cota de tva era 24%?
2. La magazine tin evidenta global valoric, am deja create gestiuni ( conturi analitice) pentru marfa cu TVA 9%, ma afecteaza cu ceva daca introduc in iunie receptii pentru luna mai, tinand cont bineinteles de gestiunea in care intra(tva 9% sau 24%)
Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#44 Mesaj de balazse »

1. Si eu sunt curios cum se va proceda.
2. Nu afecteaza cu nimic, deoarece utilizezi acele gestiuni deja predefinite. Important este sa nu uiti sa faci transferul (cum este descris aici: http://www.sagasoftware.ro/?p=914).

ilesm680
Mesaje: 31
Membru din: Mar Sep 15, 2009 12:00 am
Localitate: Jibou-Salaj
Contact:

Re: Schimbare cota de TVA de la 1 iunie 2015

#45 Mesaj de ilesm680 »

Buna ziua si sarbatori fericite pentru cei care sarbatoresc azi Rusaliile(mai putin contabilii...).
Am facut inventar, am schimbat preturi, am facut tot ce ne cere guvernul prin ordonante incomplete si interpretabile, dar un singur lucru nu am reusit sa facem si anume: ce cota de tva aplicam la pufuleti cu surprize, oua kinder si alte asemenea care contin lucruri necomestibile si implicit cu tva de 24%. Astept parerile Dvs. Multumesc.
Revin si ma intreb oare se incadreaza in urmatorul articol din Normele metodologice de aplicare a art. 140, alin2, lit g)?
"(6^8) În situaţia în care se comercializează un pachet care cuprinde bunuri supuse atât cotei de TVA de 9%, cât şi cotei de TVA de 24%, la un preţ total, se aplică cota de TVA corespunzătoare fiecărui bun, în măsura în care bunurile care compun pachetul pot fi separate, în caz contrar aplicându-se cota standard de TVA de 24% la valoarea totală a pachetului. Se exceptează bunurile acordate gratuit în vederea stimulării vânzărilor în condiţiile prevăzute la pct. 6 alin. (9) lit. a).
Exemplul 1: La vânzarea unui coş care are un preţ total, care cuprinde atât produse alimentare, cât şi băuturi alcoolice şi produse cosmetice, se aplică cota de TVA aferentă fiecărui produs în parte.
Exemplul 2: La vânzarea unui aragaz, dacă comerciantul oferă gratuit un pachet de spaghete, se consideră că acesta este acordat gratuit, în scopul stimulării vânzărilor, iar cota aplicabilă pentru vânzarea aragazului este de 24%."
Ultima oară modificat Lun Iun 01, 2015 2:18 pm de către ilesm680, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns