Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#1 Mesaj de urechep212 »

Buna ziua, am configurat marketline intr-un magazin alimentar, am legat calculatorul la o casa de marcat Datecs DP 25, reusesc sa scot din program Raportul z, semn ca programul comunica, cu casa de marcat dar nu reusesc sa tiparesc bonul fiscal, cand dau retiparire la bon, programul ma avertizeaza ca bonul a fost deja tiparit (dinou semn ca exista comunicare intre marketline si casa de marcat), precizez ca am reusit sa tiparesc bonuri pe o casa de marcat datecs MP 55. Poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si imi da o idee.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#2 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa iei legatura cu cei care se ocupa de service-ul casei de marcat?
Poate este o setare a driver-ului utilizat pentru casa de marcat.
Ii drept ca alt model am utilizat dar am utilizat "fprint".

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#3 Mesaj de urechep212 »

Am luat legatura cu cei ce asigura service-ul la casa de marcat, dar spun ca nu stiu sa faca setarile pentru marketline ( si e si perioada asta nebuna cand sunt ocupati peste puterea lor), FPrint am utilizat si eu!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#4 Mesaj de balazse »

La "MarketLine" -> "administrare" -> "configurare program" -> "casa de marcat" -> ales producatorul de casa de marcat si tipul, precum la la "cale folder ..." ai ales locul unde este instalat "fprint"?

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#5 Mesaj de urechep212 »

am initiat discutia in aceasta sectiune in speranta ca cineva care foloseste Marketline-ul s-a lovit de aceeasi problema si a gasit o rezolvare. Daca nu a mai avut nimeni aceasta problema sigur va aparea si poate vom gasii o solutie.
Cum spuneam:
- reusesc sa printez Raportul Z, ceea ce inseamna ca PC-ul comunica cu Casa, FPrintul este instalat corect si in marketline este specificata calea spre executabil corect aftfel mi-ar fi dat eroare de comunicare (am patit-o atunci cand nu am facut acest lucru in mod corect)
- setarile com-ului sunt corecte FPrint-ul imi citeste singyr serialul casei de marcat, daca era ceva setat gresit nu ar fi citit serialul
- FPrint este setat in mod command-line cu default executabile file: bon.inp in D si cu answer in the same file bifat
-am incercat si varianta resident mode cu acelasi rezultat.
mentionez din nou ca am acelasi sistem si cu toate setarile de mai sus (bineinteles cu specificul propriu) in locatii cu MP 55 si merge OK. Doar pe DP 25 nu merge.
Problema este ca in viitorul apropiat MP 55 va fi istorie si casele for fi inlocuite cu cele cu jurnal electronic si cu GPRS gen DP 25.
Cei de la IIRU de unde am casa, desi sunt foarte buni nu m-au putut ajuta cu nimic pentru ca nu se pricep si la Saga si Marketline.
Cine imi poate da solutii este mai mult decat asteptat sa o faca
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#6 Mesaj de tomac »

Faptul că vă dă mesaj că bonul a fost tipărit, credeți-mă, nu e un semn că există comunicație între PC și casa de marcat. SAGA marchează trimiterea fișierului txt către casă, dar dacă aceasta nu-l tipărește, programul nu are de unde să știe asta.
Dacă nu vă funcționează tipărirea de bonuri, poate fi o problemă la indicii cotelor de TVA sau la modalitățile de încasare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urechep212
Mesaje: 62
Membru din: Mar Apr 13, 2010 12:00 am

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#7 Mesaj de urechep212 »

Ar putea fi dar totusi reusesc sa execut toate operatiunile pe MP55.

cozariucm
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Siret

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#8 Mesaj de cozariucm »

comunicatia la com este 4800biti pentru mp55 iar la mp25 este pe 9600biti ai setat in proprietati com

cozariucm
Mesaje: 100
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Siret

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#9 Mesaj de cozariucm »

am citit in manual la DP25 viteza de comunicare cu PC este setata din fabrica la 38400biti vezi manualul
http://www.aparaturafiscala.ro/img/down ... s-dp25.pdf

olteanp
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Re: Problema tiparire bon fiscal datecs DP25

#10 Mesaj de olteanp »

O ideee - Problema poate veni de la cotele de TVA. Adica 1 - 24%, 2 - 9%, 3 - 0. Asta trebuie sa o ai si in casa de marcat. De multe ori cand firma este neplatitoare de TVA, nu se programeaza cotele, dar atunci trebuie modificate si in Marketline.
A fost doar o idee. La mine asta era de vina.

Scrie răspuns