Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#16 Mesaj de tomac »

Tu realizezi că în țara furnizorului s-ar putea să nu existe ROI? ROI este specific României. Nu că nu e posibil să existe și în alte țări o procedură similară României, dar de aici la a trage concluzia că nu trebuia să-ți factureze cu TVA e cale lungă. Poate e înregistrat în scopuri de TVA dar nu a putut face dovada livrării intracomunitare, poate codul furnizat nu e cod de TVA și pe acela nu-l ai înscris pe factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#17 Mesaj de stefi »

Nu exista, in cazul acesta sunt sigura. Este factura de Spania, stiu cum arata o factura de Spania, am trait opt ani acolo, stiu ce smecherii se fac prin Spania cu tva cand vad ca nu esti de acolo. Pe deasupra cand le-am spus ca am un cod invalid nu mi-au spus ca nu exista asa ceva, ci din contra sa le factura inapoi si imi fac alta cu cod valid. In Spania CIF reprezinta numarul tva al firmei sau daca e persoana fizica atunci are NIF, perosanele nerezidente au NIE.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#18 Mesaj de paturcai »

Dezbatem cazul unei firme care a achizitionat marfa din Germania de 1.400 euro cu mentiunea ca firma straina este neplatitoare de TVA, iar societatea romana este platitoare de TVA. Vom stabili cum intocmim inregistrarile contabile si ce declaratii se vor depune in cazul de fata:
Operatiunea este taxabila in Romania, chiar daca furnizorul este persoana impozabila, neinregistrata in scopuri de TVA in Germania care aplica regimul special de scutire pentru intreprinderi mici. Astfel, se respecta definitia achizitiei intracomunitare de bunuri de la articolul 130^1, alineatul 1, conform careia achizitiile intracomunitare se refera la "bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinatia indicata de cumparator, de catre furnizor, de catre cumparator sau de catre alta persoana, in contul furnizorului sau al cumparatorului, catre un stat membru, altul decat cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor".

De asemenea, prin art. 132^1 alin. (1) se reglementeaza in mod expres faptul ca locul unei achizitii intracomunitare de bunuri se considera a fi locul unde se gasesc bunurile in momentul in care se incheie expedierea sau transportul bunurilor.

In acest caz, cumparatorul bunurilor din Romania, persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania, datoreaza TVA prin aplicarea regimului de taxare inversa care se materializeaza prin formula contabila 4426 = 4427. Suma TVA se determina prin aplicarea cotei standard TVA de 24% asupra bazei de impozitare a TVA a carui echivalent in lei se determina prin utilizarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de catre furnizorul din Germania.

Achizitia intracomunitara de bunuri se evidentiaza in jurnalele de TVA si se raporteaza d.p.d.v. fiscal prin decontul de TVA cod 300, la urmatoarele randuri:
- corespunzator rulajului creditor al contului 4427, la randul 5 "Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa)", dar fara reportarea la randul 5.1 "Achizitii intracomunitare pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea intracomunitara"
- corespunzator rulajului debitor al contului 4426 la randul 18 "Achizitii intracomunitare de bunuri pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), din care: ", dar fara reportarea sumei la randul 18.1 "Achizitii intracomunitare pentru care cumparatorul este obligat la plata TVA (taxare inversa), iar furnizorul este inregistrat in scopuri de TVA in statul membru din care a avut loc livrarea".
Raportarea se efectueaza si prin declaratia recapitulativa cod 390 VIES, prin inscrierea urmatoarelor informatii:
- tara DE;
- denumirea furnizorului din Germania:
- tipul operatiunii: simbolul A;
- baza de impozitare.

Drepturi de proprietate intelectuala: Rentrop si Straton
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#19 Mesaj de stefi »

Am inteles acum cum ar trebui sa fac inregsitrarea, dar in cazul acesta e o pacaleala. Factura este de la o benzinarie care are foarte multe filiale atat in Spania cat si in Franta si Belgia, iar eu refuz sa cred ca nu au cod valid de tva intracomunitar. Ei aveau de gand sa-si bage tva-ul in buzunar, dar nu voi lasa asa. Le-am spus ca daca nu imi dau factura cum trebuie trimit documentele la fisculm spaniol.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#20 Mesaj de paturcai »

Sa nu faceti dvs. o greseala.
In mod normal nu este o achizitie intra-comunitara.
Este o alimentare locala in SPania. Deci este o operatiune impozabila in Spania si nu in Romania.
Factura care vi se face ar trebui sa contina TVA din Spania.
Achizitiile intracomunitare au la baza: un contract si un CMR/Scrisoare de trasura prin care sa se dovedeasca transportul din spatiul UE in Romania a marfurilor/bunurilor. Dvs. ce faceti?! CUmparati/alimentati in SPania. (Cel putin asa inteleg eu din postarea de fata).
Daca alimentati sau faceti cumparaturi intr-o tara UE si solicitati factura, aceasta factura se intocmeste cu TVA al tarii respective.
Pasul urmator: puteti solicita de la mInisterul de FInante roman recuperarea acelui TVA depunand online declaratia 318.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#21 Mesaj de stefi »

Am facut transport din Spania pt. Franta si apoi din Franta pt. Romania. Deci avem comenzi de transport care atesta necesitatea alimentarii cu motorina acolo unde este nevoie (in acest caz fiind La Jonquera, Spania). Si nu pot recupera tva de pe o factura care are un numar de tva ce nu figureaza in cadrul operatorilor intracomunitari din cate stiu, nici chiar cu D318.
Corectati-ma daca gresesc.
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#22 Mesaj de paturcai »

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#23 Mesaj de stefi »

L-am citit inainte si nu se specifica sa fie sau nu in VIES furnizorul de la care recuperezi. Atunci inseamna ca se poate recupera. Probail faceam o confuzie ca trebuie sa fie in VIES atunci cand factureaza fara tva si am mai ascultat si de un expert contabil care spunea ca nu pot recupera (eu nu sunt expert contabil)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#24 Mesaj de paturcai »

SUntem aici sa ne ajutam unii pe ceilalti StefI.
SUnt experti si experti, cum sunt contabili si contabili sau oameni si oameni.
Ne putem insela cu totii in cazuri simple.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#25 Mesaj de stefi »

Asa e, va multumesc ca mi-ati deschis ochii!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#26 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
Am introdus factura respectiva (acizitie bunuri de la furnizor extern cu cod invalid in VIES si care contine tva) cu taxare inversa, am pus in partea de jos, la detalii baza si apare declarata contravaloarea in lei pt. baza facturii, suma fara tva din factura. Astfel se duce in D300 la randul 5 respectiv 5.1 si la randul 18 respectiv 18.1. In D390 imi apare codul fiscal (sa il sterg direct din program ca sa nu mai apara in D390, nu-i asa?) si apare declarata achizitia cu suma bazei. Insa nu sunt sigura daca trebuie sa declar suma cu baza facturii sau suma cu valoarea totala a facturii receptionate (baza+tva). Din postarile anterioare inteleg de la d-nul Tomac ca trebuie sa declar taxare inversa la valoarea totala a facturii, iar din postarile d-nului Paturcai ca trebuie sa declar taxare inversa doar la baza de impozitare, adica sa nu includ si valoarea tva in suma declarata. Ma puteti lamuri, va rog?
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#27 Mesaj de paturcai »

StefI, avem (si eu si TomaC) viziuni diferite asta neinsemnand ca nu interpretam cum trebuie.
TomaC alege calea lunga, eu calea scurta. ;)
Avem si un link:
http://infotva.manager.ro/articole/info ... -6240.html
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#28 Mesaj de stefi »

Am citit, dar la mine e invers: firma din Romania este inscrisa in ROI si furnizorul extern nu are cod valid de VIES. Am gasit insa pe o alta pagina, va scriu linkul pt. ca nu stiu sa fac direct trimitere:

ateliercontabilitate.ro/factura-de-marfa-de-la-neplatitor-de-tva-din-ue-cum-se-declara/

Aici ma incadrez. Ce parere aveti? Eu de aici trag concluzie ca trebuie declarata doar baza cu taxare inversa.

Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#29 Mesaj de paturcai »

In completarea celor scrise de TomaC:
Baza legala o avem la Art. 150, alin. 6 si in normele de completare a formularului 390 la nota.
NOTĂ: 1.Pentru achiziții intracomunitare de bunuri taxabile în România, în cazul în care furnizorul nu comunică un cod valabil de TVA, dar bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene, achiziția se declară în declarația recapitulativă, astfel:
Coloana „Țara”‐codul țării membre din care s‐a efectuat livrarea intracomunitară
Coloana „Cod operator intracomunitar” – nu se va înscrie nimic.
Coloana „Denumire/Nume, prenume operator intracomunitar”‐se va înscrie denumirea/nume, prenume al furnizorului care a emis factura.
Coloana „Tipul operațiunii”‐se va înscrie”A”.
Coloana „Baza impozabilă”‐valoarea tranzacției/tranzacțiilor efectuate în perioada de raportare cu respectivul furnizor (baza impozabilă pentru calculul TVA stabilită potrivit prevederilor titlului VI din Codul fiscal)

Art. 150, alin. 6:
(6) În alte situaţii decât cele prevăzute la alin. (2) – (5), în cazul în care livrarea de bunuri/prestarea de servicii este realizată de o persoană impozabilă care nu este stabilită în România sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele livrări de bunuri/prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) şi care nu este înregistrată în România conform art. 153, persoana obligată la plata taxei este persoana impozabilă ori persoana juridică neimpozabilă, stabilită în România, indiferent dacă este sau nu înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153, sau persoana nestabilită în România, dar înregistrată în România conform art. 153, care este beneficiar al unor livrări de bunuri/prestări de servicii care au loc în România, conform art. 132 sau 133.
Concluzie:
Pentru aceasta factura de marfa se face taxare inversa, intocmai pentru oricare alta achizitie intracomunitara de bunuri din UE.
Factura se declara in Declaratia 300 la randurile 5 si 17. Aceasta achizitie de marfuri se declara si in formularul 390, fara cod.

Pentru StefI:
Am reprodus articolul de la Atelier contabilitate.ro
Dar ne scapa ceva: eu alimentez, eu nu transport combustibil ci alimentez, fac o cumparare LOCAL
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Achizitie intracomunitara de la un neplatitor de TVA

#30 Mesaj de stefi »

Din cate am citit am inteles sa declar doar baza facturii, insa in decont 300 apare la randul 5 respectiv 5.1 si 18 respectiv 18.1, iar in explicatille materialului anterior se spune ca trebuie sa se puna la randul 17. Nu imi vine sa cred ca totusi o chestie atat de usoara, relativ, imi poate da atatea batai de cap. Ce pararere aveti, sa las asa cum am facut acum? in D390 declarat fara cod fiscal doar cu cod tara, taxare invers cu baza facturii. Scuzati-ma ca tot insist pe acelasi subiect...
Multumesc!

Scrie răspuns