Discount comercial in iesiri

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Mesaj
Autor
floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Discount comercial in iesiri

#1 Mesaj de floreaf »

In Iesiri - Calcul discount - obtiunea ,,Reducere comerciala" programul genereaza automat contul 709.
Reducerea comerciala pe aceeasi factura trebuie sa fie prin conturi de venituri din vanzari 707...
Am trimis echipei Saga o propunere ca la reducerea comerciala din iesiri sa pot sa-mi aleg eu contul , insa propunerea a fost refuzata.
Daca sunteti de acord rog trimite-ti sugestia .
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Discount comercial in iesiri

#2 Mesaj de paturcai »

Se genereaza automat contul 709 numai daca alegeti dvs DISCOUNT COMERCIAL.
Ce-ar fi sa incercati asa:
Nedefinit
La explicatii treceti: discount comercial, si aveti libertatea sa alegeti ce cont doriti dvs.
Echipa SAGA a dat un raspuns corect (sa nu va indoiti NICIODATA) ca programul SAGA are astfel de greseli sau face greseli.
Desi ma repet o mai spun inca o data: nu stiu cine este in spatele SAGA dar cine este chiar ESTE PROFESIONIST. Nu dau nume ci am vazut cum lucreaza programul.
Acum despre discount:
Discountul nu face parte din marfuri (chiar daca scrie asa la Lege). Este o prostie. Acest lucru este valabil doar la achizitie. La vanzari nu poti sa pui 707. De ce? Cum facem descarcaera de gestiune daca folosim 707 si avem gestiune cantitativ-valorica? Dati dvs sugestia si se va implementa.
Regula este asta: dorim sa se implementeze un lucru in program venim si cu felul in care acest lucru va fi introdus. Nu intotdeauna se pot adapta programele dupa cum suna legislatia. Intr-un final legislatia se "da dupa" programatori.
Exemplu:
CUm inregistrati discountul primit dupa ce ati vandut marfurile intrate?
Am avut intrarea de marfuri 371 = 401
Am vandut acele marfuri.
Imi vine urmatoarea luna discount pentru marfa cumparata cu o luna inainte. Cum faceti inregistrarile in program? Legea spune ca este in legatura cu marfurile reducerea. Faceti inregistrarea conform legislatiei!
;)
Nu puteti!
Sau puteti daca recurgeti la "siretlicuri". Adica inregistrati pe nedefinit 371 = 401 (acel discount) alegeti NEDEFINIT la gestiune si mergeti in Articole contabile si faceti 607 = 371 pentru suma pe care o aveti in INTRARI. Nu-i asa ca e usor?!
;)
Revin: echipa SAGA a refuzat corect propunerea dvs. Aveti libertatea de a face exact asa cum va dicteaza contiinta profesionala. Eu am ales sa nu respect legea: inregistrez discountul primit ulterior in 609. Ca nu vreau eu sa fac cum spune 1802/2014. E dreptul meu.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: Discount comercial in iesiri

#3 Mesaj de floreaf »

Tocmai ca legea e clara .Am intrebat si la alte softuri cum genereaza nota si este 707. Discountul comercial emis pe aceeasi factura de marfuri (IESIRI DE MARFURI) nu trebuie sa genereze nota contabila cu 709.
Treaba cu nedefinitul o stiu si eu,numai ca mai trebuie si un calculator manual sa calculez discountul .(in 2015!!!)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Discount comercial in iesiri

#4 Mesaj de tomac »

Schimbați contul înainte de validare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

Re: Discount comercial in iesiri

#5 Mesaj de floreaf »

tomac scrie:Schimbați contul înainte de validare.
Nu pot modifica contul deoarece am creat articol ,,DISCOUNT " care are cod (asa e de cand sa introdus calcul discount ).
Articolul are definit cont in ,,Tipuri articole" si daca schimb conturile (de care am eu nevoie) tot cele definite in program le pune.
N-am inteles de ce in tipuri articole poti modifica orice cont si la contul de discount nu .
Eu am vrut sa vad cine foloseste calcul discount comercial cu 709 , care eu cred ca e inutil .

Scrie răspuns