SAGAB in retea ?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#16 Mesaj de tomac »

Dacă ALOP nu generează înregistră contabile și reflectă soldul lui 8066 atunci de ce nu ar fi în regulă modificarea lui?
Există vreun act ce să interzică modificarea ALOP inițial? Există vreun act ce să reglementeze stornarea ALOP? Nu a notelor contabile, a ALOP? Există?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#17 Mesaj de eugen01 »

Pentru o mai buna intelegere (presupunem ca neintelegerea pleaca de la mine).
Extrase din pardalnicul ala de 1792/2002 rasactualizat:
-"Proiectul de angajament legal se prezintă pentru viza de control financiar preventiv propriu împreună cu formularul «Propunere de angajare a unei cheltuieli în limita creditelor de angajament» sau împreună cu formularul «Propunere de angajare a unei cheltuieli în limita creditelor bugetare», după caz, potrivit modelelor prezentate în anexele nr. 1a) şi 1b) la prezentele norme metodologice."
- "Avizarea constă în semnarea de către persoana împuternicită să exercite controlul financiar preventiv sau înlocuitorul de drept al acesteia a propunerii de angajare a unei cheltuieli şi a angajamentului bugetar, care vor fi ştampilate şi datate." (da..asta cu stampila stiu ca va genera muuulte comentarii).
Fapte
- In cursul unui an, sunt in medie sapte rectificari bugetare, deci e mai mult ca sigur sa am variatiuni in creditele aprobate, deci exista (sau ar trebui sa existe o corelatie intre un anumit Buget (plan bugetar) si o anumita data calendaristica;
- Pot aparea si erori de genul celei semnalate (plata eronata din motive de cont etc...) dar...mai exista si problema reintregirilor de credite (de regula "recuperari" din utilitati).Inteleg ca ar trebui sa fac...12 modificari.
Dar daca :
1. "vor fi stampilate si datate" si 2. in fiecare luna se reintregesc credite , eu sunt de parere ca modificarea ALOP nu este o solutie care sa reflecte adevarul faptic/cronologic.
Ce fac cu ALOP-ul prin care am reintregit creditele in martie dar trebuie sa-l modific cu recuperarea din septembrie ? (si astfel sa imi corespunda soldul din coloana trei din anexa 1).Nu pot sa cred ca o sa-mi recomandati/sugerati ca sa trec in martie reintregirile cumulate pana la ..septembrie.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#18 Mesaj de herganiec »

:roll:
Sa vedem ce solutie ar fi..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#19 Mesaj de tomac »

Să o luăm logic: dacă ai variațiuni de credite bugetare aprobate cum poți face ALOP negativ de exemplu? De ce ai face unul negativ? Dacă e o propunere pentru angajarea unei cheltuieli? Nu e normal să nu faci o propunere negativă?
Aia cu ștampila nu are de ce genera discuții. Ștampila nu e obligatorie pentru persoane de drept privat în relația cu statul (instituții și autorități) și nici între ele, dar între instituții și/sau autorități ale statului încă nu este eliminată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#20 Mesaj de eugen01 »

Pai sa mai adaug, ca stiu de punctul 9 din articolul " 11 recomandari.." , fac aceasta adaugare pentru ca un exemplu se gasea deja pe forum, iar pe aici incercam sa gasim solutii prin (zic eu ) discutii... ca intre utilizatori..adica ok..am inteles, nu e nevoie sa reluam punctul de vedere al producatorului.
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=13&t=30169

Dar hai sa incerc si eu un exemplu mai simplificat.
1. Luna 01
Plan Bugetar = 10 lei ; Factura (luna 01) utilitati 3 lei;
Alop nr 1 (propunerea mai exact) din data de 25.01.yyyy va fi de forma
Col 1 = 10 ; Col 2 = 0 ; Col 3 = 10 ; Suma angajata = 3 ; Disponibil = 7

2. Luna 02
- Planul bugetar este acelasi (il pastram doar pentru usurinta in calcule), doar ca existand un contract de inchiriere trebuie sa refacturam cota parte de utilitati ..sa zicem 2 lei., asta insemnand reintregire credite bugetare (recuperam o parte din cheltuiala), deci are relevanta/influenta asupra disponibilului ramas;
Concret se intocmeste (sau ar trebui intocmit) un Alop nr.2 cu ..suma negativa (minus 2 lei) la partea de Suma Angajata.
- La data de 25.02.yyyy se intocmeste ALOP nr 3 pentru factura (luna02) .Sunt de parere ca in acest moment Disponibilul ar trebui sa fie 9 lei, cu diminuarea concomitente a coloanei doi (cont 8066 credite angajate) , am recuperat 2 lei din cei 3 lei .
(fireste ca mai pot fi si alte situatii, in care e nevoie sa aratam concret disponibillul bugetar).

Deci, in conditiile in care ALOP se editeaza, se dateaza, se numeroteaza, se semneaza, se pune viza CFP , etc.. eu, ca sa vorbesc numai in numele meu, ce sa modific in ALOP-ul (propunerea) initial ??

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SAGAB in retea ?

#21 Mesaj de herganiec »

eugen01 scrie:..
2. Luna 02
- Planul bugetar este acelasi (il pastram doar pentru usurinta in calcule), doar ca existand un contract de inchiriere trebuie sa refacturam cota parte de utilitati ..sa zicem 2 lei., asta insemnand reintregire credite bugetare (recuperam o parte din cheltuiala), deci are relevanta/influenta asupra disponibilului ramas;
Concret se intocmeste (sau ar trebui intocmit) un Alop nr.2 cu ..suma negativa (minus 2 lei) la partea de Suma Angajata. (aceasta nu mai se mai permite in program de la inceputul anului 2015)
Daca s-ar elimina aceasta restrictie am putea sa ne rezolvam problemele amintite. Nu incurca pe nimeni chestia aceasta, cine vrea o foloseste cine nu poate face cum crede. E raspunderea celui care utilizeaza programul.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#22 Mesaj de tomac »

OMFP 1792/2002 mai e în vigoare? Doar așa de curiozitate. E propunere de angajare a unei cheltuieli. Nicăieri în norme nu spune că se face o propunere negativă și nici că se face la reîntregirea disponibilului. Există angajamente individuale, temporare - provizorii și globale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#23 Mesaj de eugen01 »

As putea sa ma prevalez , in fond am citit si pe aici pe forum variatiuni pe tema " daca nu e scris in lege inseamna ca e permis", dar ar insemna sa ma indepartez de scopul unui dialog constructiv.
Poate m-am pierdut in amanunte, dar "problema" ramane, ideea fiind ca pe baza disponibilului un ordonator poate sa angajeze sau nu niste plati, solutia "Modificati anagajamentul. Nu exista stornari de anagajamente d.p.d.v. legal." , nu o inteleg. Concret, am o Propunere Nr1 din data de 25.LL., (semnata, tiparita, cu numar cfop etc..., adica e identificata unic) si pe care apare un anumit disponibil. Dupa o perioada, unu ca mine constata ca e eronat, ( nu conteaza motivele, la data intocmirii, pe baza datelor de atunci suma/disponibilul era corecta/corect). La data respectiva, presupunem ca disponibilul era mic/insuficient pentru o anumita achizitie.
Eu trebuie sa-i prezint acum, la o alta data (sa zicem doua luni) disponibilul recalculat.Asta inseamna (cel putin in opinia mea) un alt ALOP identificat in mod unic.(alt numar , alt cfp alta data etc...).Daca as aplica "modificati angajamentul"...ce sa fac ? sa-l fac disparut pe cel initial ??
Pentru similitudine, formularul in mod cert nu are bifa pentru "rectificativa".Nu ma pot intoarce in timp sa zic ca un alop emis in martie e valabil pentru ianuarie. Deci, cum facem practic, ce se intelege prin "modificati angajamentul" ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#24 Mesaj de tomac »

Cred că nu ne înțelegem. Propunerea de angajare a unei cheltuieli se face întotdeauna pe o cheltuială certă, pe o sumă cunoscută și se face exclusiv pentru cheltuieli. Scrie clar în ordinul indicat de mine. Aici nu e vorba de "dacă legea nu interzice, e permis". Nici vorbă de așa ceva. Nici dacă citesc ordinul ăla de 1000 de ori nu văd unde sau de unde ar rezulta că se face propunere negativă. De nicăieri. Scrie clar cum se fac propunerile pentru cheltuieli certe. Și doar pe sume pozitive. Că nu ai cum să ai de plată o cheltuială negativă. E imposibil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: SAGAB in retea ?

#25 Mesaj de eugen01 »

De acord, poate (de fapt chiar este!) sa fie o cheltuiala certa la un anumit moment in timp. Deci hai sa vedem cum se reflecta asta asupra celorlalte rubrici si anume asupra coloanei 2 (credite bugetare angajate) si asupra ultimei coloane , "Disponibil..." in conditiile aparitiei unei erori (de genul celei semnalate de mine..sau de herganiec, sau orice alta eroare, in conditiile in care la data din trecut...informatiile erau certe).

patrutam
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 14, 2014 3:24 pm

Re: SAGAB in retea ?

#26 Mesaj de patrutam »

Am incercat si eu din greu pe email sa rezolv cumva problema diminuarii angajamentelor.
I-am rugat sa lase programul ca anul trecut si cine vrea sa inreg. angajamentul cu minus.
Pana la urma este raspunderea noastra. daca vrem sa facem cu minus, sa putem face.
Nu se poate.

Am recuperat banii de medicale de la sanatate.
Cum fac sa diminuez angajamentul la 10.03.06 ?
Cum fac sa maresc acum disponibilul la ordonantare ? Din care sa pot sa scad platile urmatoare?

Si oricum cum se modifica angajamentul initial, asa cum spun cei de la Saga?
daca intru la:
Operatii
Angajamente / Ordonantari
Si merg la angajamentul facut in aprilie: in partea de sus daca dai Modificare,campul cu suma este inactiv, iar in partea de jos butonul Modificare este inactiv.
Unde pot sa modific suma?

Stie cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#27 Mesaj de tomac »

Asigurați-vă că aveți cea mai recentă versiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: SAGAB in retea ?

#28 Mesaj de balani345 »

daca se intampla ca in partea de jos butonul de modificare sa fie blocat, mergi pe adaugare, nu adaugi nimic, dai apoi renunt si-ti va fi activat butonul pentru modificare
eu asa fac cand se intampla sa fie blocate butoanele de modificare de oriunde, si functioneaza

patrutam
Mesaje: 7
Membru din: Lun Apr 14, 2014 3:24 pm

Re: SAGAB in retea ?

#29 Mesaj de patrutam »

tomac scrie:Asigurați-vă că aveți cea mai recentă versiune.
Nu am ultima versiune pt. ca scria acolo ca sunt "modificari substantiale ale structurii bazei de date" si imi e teama ca-mi strica ceva pe acolo si nu mai pot repara.
Am patit-o o data si a fost tare urat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SAGAB in retea ?

#30 Mesaj de tomac »

De aceea se și recomandă să faceți o copie a folderului SAGA înainte de actualizare. Pentru că dacă ceva merge prost, puteți reveni la situația inițială.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns