revisal incetare dupa suspendare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
codaescui
Mesaje: 120
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

revisal incetare dupa suspendare

#1 Mesaj de codaescui »

buna seara,
am o amgajata inceteaza suspendarea pe 09.11.2015- raportez revisal
pot cu data de maine 10.11.2015 sa-i incetez CIM cu art 65 din codul muncii doarece punctual de lucru (unde era vanzatoare) s-a inchis official si de la reg. comertului?
la celelalte puncte de lucru sunt toate posturile ocupate si nu mai este nici un loc vacant.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal incetare dupa suspendare

#2 Mesaj de herganiec »

nu puteti 6 luni. ii oferiti in alt punct de lucru daca refuza atunci procedati in consecinta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

Re: revisal incetare dupa suspendare

#3 Mesaj de fartana739 »

Am o angajata la care ii inceteaza suspendarea in data de 17.11.2017.Problema este ca nu putem da de aceasta persoana si nu stiu cum ar trebuie sa procedez.Fac decizie de incetare suspendare si decizie de incetare in aceeasi zi?Ar trebui sa am o cerere de demisie.
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal incetare dupa suspendare

#4 Mesaj de herganiec »

decizie de incetare suspendare, apoi daca nu revine o treceti absente nemotivate si apoi abia ii desfaceti CIM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

Re: revisal incetare dupa suspendare

#5 Mesaj de fartana739 »

Buna ziua.
Am o angajata care a dupa revenirea din concediu crestere copil si-a dat demisia.Trebuie sa ii platim zilele de concediu de odihna.Din anul intrarii in concediu i-au mai ramas 13 zile.Ii platim doar cele 13 zile de concediu sau la acestea se mai adauga si zile de concediu din perioada concediului de crestere copil.Va rog si legislatie,in codul muncii nu am gasit nimic.
Va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal incetare dupa suspendare

#6 Mesaj de balazse »

Ii platesti cele 13 zile de concediu de odihna.
Citeste Codul Muncii art.145 si art.146.

Scrie răspuns