Deducere personala 2016

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Deducere personala 2016

#16 Mesaj de serbanm815 »


Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Deducere personala 2016

#17 Mesaj de fagarasa176 »

Nu merge link'ul
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deducere personala 2016

#18 Mesaj de eugen01 »

E vorba de acest link ???? :
Impozit Deducere2016

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Deducere personala 2016

#19 Mesaj de serbanm815 »

multumesc d-le Eugen , acesta e link-ul unde am citit despre deducerile personale .

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Deducere personala 2016

#20 Mesaj de fagarasa176 »

Eu nu cred ca o sa beneficieze ambii parinti, pare prea frumos sa fie asa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Deducere personala 2016

#21 Mesaj de eugen01 »

Nici io nu cred, in general, pana nu vede ochiu meu .In particular, sunt anumite persoane care daca posteaza ca maine vor fi 30 de grade..ei bine, imi iau sapca, ochelarii de soare si tricoul cu manecutza scurta. :-)
Altfel, am dat iama pe site ANAF, unde la art 77 alin 4 citim ca :
(4) În cazul în care o persoană este întreţinută de mai mulţi contribuabili, suma reprezentând deducerea personală se atribuie unui singur contribuabil, conform înţelegerii între părţi. Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.

Link-ul:
L227/2015 NoulCodFiscal

gherghelescur
Mesaje: 310
Membru din: Mie Oct 22, 2008 12:00 am

Re: Deducere personala 2016

#22 Mesaj de gherghelescur »

Stie cineva sa-mi zica si mie , daca un salariat care mi-a adus pt sotie : 1.declaratie pe proprie raspundere ca nu are nici un venit si 2. adeverinta de la primarie din care reiese ca are asa :1000mp teren arabil,500mp vie,300mp FN...poate beneficia de deducere la impozit?Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Deducere personala 2016

#23 Mesaj de balazse »

Pentru GherghelescuR
Codul Fiscal scrie:(3) Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc 300 lei lunar, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) şi x) şi/sau a pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Norme metodologice scrie:(10) Declaraţia pe propria răspundere a persoanei aflate în întreţinere, cu excepţia copilului minor, trebuie să cuprindă următoarele informaţii:
a) datele de identificare a persoanei aflate în întreţinere, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;
b) datele de identificare a contribuabilului care beneficiază de deducerea personală corespunzătoare, cum ar fi: numele, prenumele, domiciliul, codul numeric personal;
c) acordul persoanei întreţinute ca întreţinătorul să o preia în întreţinere;
d) nivelul şi natura venitului persoanei aflate în întreţinere, inclusiv menţiunea privind suprafeţele de teren agricol şi silvic deţinute, precum şi declaraţia cu privire la desfăşurarea de activităţi agricole, silvicultură şi/sau piscicultură;
e) angajarea persoanei aflate în întreţinere de a comunica persoanei care contribuie la întreţinerea sa orice modificări în situaţia venitului realizat.
Declaraţiile pe propria răspundere depuse în vederea acordării de deduceri personale nu se emit ca formulare tipizate.
(11) Contribuabilul va prezenta plătitorului de venituri din salarii documentele justificative care să ateste persoanele aflate în întreţinere, cum sunt: certificatul de căsătorie, certificatele de naştere ale copiilor, adeverinţa de venit a persoanei întreţinute sau declaraţia pe propria răspundere şi altele. Documentele vor fi prezentate în original şi în copie, plătitorul de venituri din salarii păstrând copia după ce verifică conformitatea cu originalul.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Deducere personala 2016

#24 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.

Am angajati pensionari cu limita de varsta, va rog sa imi spuneti ei beneficiaza de deducere personala la functia de baza? Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Deducere personala 2016

#25 Mesaj de tomac »

Da, nu are nici o relevanță că sunt sau nu pensionari.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Deducere personala 2016

#26 Mesaj de adrigela77 »

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca un salariat are copilul student si are 19 ani beneficiaza de deducere pentru copil. Copilul are 19 ani student la buget. Daca da copilul trebuie sa trimita o declaratie pe proprie raspundere? Va multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Deducere personala 2016

#27 Mesaj de herganiec »

Da, beneficiaza de deducere pe perioada studiilor si sa nu aiba alte venituri (de ex angajat part-time).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

adrigela77
Mesaje: 496
Membru din: Joi Feb 17, 2011 1:23 pm

Re: Deducere personala 2016

#28 Mesaj de adrigela77 »

Multumesc mult, spor la treaba.

Scrie răspuns