baza calcul somaj la membru IF

Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

baza calcul somaj la membru IF

#1 Mesaj de rovidg116 »

Buna seara

In cazul unui membru la o intreprindere familiara care este venitul luat in calcul de ANOFM?

In aprilie 2014 a fost infiintat o intreprindere familiara cu 3 membri, cu CAEN de comert cu amanuntul si bar. 2 dintre membri aveau inca indemnizatie de somaj la data infiintarii. Oamenii au mers la somaj, au vrut sa renunte la indemnizatie, dar cei de la somaj au zis ca nu trebuie sa renunte daca venitul realizat va fi sub 500 lei pe luna. Toate bune si frumoase... Insa sapt. trecuta au primit invitatie la AJOFM pentru clarificarea situatiei pe anul 2014. Cei de la AJOFM, referindu-se la informatiile furnizate de ANAF, sustin ca ei au realizat un venit de 30900 lei pe anul 2014, deci trebuie sa restituie indemnizatiile de somaj primite+penalitati. E ok suma, doar ca e vorba de venit brut. Cheltuielile aferente sunt de 28000 lei (valoarea marfii + chirii, CAS ect.). Deci venitul net e de 2900 lei pe an/pers (deci sub 500 lei pe luna).
Practic cei de la AJOFM trebuiau sa ia la baza venitul net, nu? Ar fi total deplasat, mai ales la activitatea de comert, sa ia in calcul venitul brut, deci valoarea totala a vanzarilor.

L76/2002 spune :
"Art. 34. - (1) Şomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
...
[{*}] b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare; (literă modificată prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 126/2008 în vigoare de la 14 octombrie 2008)"
"Art. 44. - Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
...
[{*}] b) la data când realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare; (literă modificată prin art. I pct. 11 din O.U.G. nr. 126/2008 în vigoare de la 14 octombrie 2008)"

Este specificat undeva care venit se ia in calcul, brut sau net? Ati avut caz asemanator?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: baza calcul somaj la membru IF

#2 Mesaj de tomac »

Nu specifică nicăieri și nici nu trebuie.
Venitul brut din activitate nu e venitul persoanei, pe CNP. Venitul persoanei e cel net rămas după plata taxelor. Și la IF depinde de cota de repartizare între asociați.
Legea lor nu distinge, dar acolo unde nu distinge e normal să i se acorde cea mai favorabilă clauză persoanei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: baza calcul somaj la membru IF

#3 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc @tomac. Asa m-am gandit si eu. Pe luni avem "invitatie" la AJOFM. Sper sa decurga totul lin, sa nu dam cumva peste un functionar prea zelos care sta prost cu logica...
O seara buna

Scrie răspuns