inregistrare componente calculator

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

inregistrare componente calculator

#1 Mesaj de popescudm702 »

Buna...am o factura cu componente de calculator (memorii,hard,carcasa,sursa,cabluri etc)...care compun un calculator, mai putin monitor si mouse nu a luat.
factura este in valoare de 3300 ron. nu stiu cum ar trebui sa inregistrez aceste componente...la multe topicuri scrie ca se iau ca si materie prima si rezulta un produs finit...la mine materie prima e lemnul (pt ca in acest domeniu lucrez)...in ce cont sa inregistrez? si trebuie sa le trec apoi la mijloc fix ca sa le si amortizez?

help..

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare componente calculator

#2 Mesaj de herganiec »

daca factura cu componente a fost pt repararea unui calculator existent se inregistreaza pe ch cu reparatii;
daca le-ati luat ca si componete separat si ati facut o unitate (calculator) de sine statator functional il puteti inregista ca si calculator si sa il puneti pe mijloace fixe fiind peste 1800lei si parca amortizarea este 3 ani.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: inregistrare componente calculator

#3 Mesaj de popescudm702 »

Toate aceste componente s-au folosit la asamblarea unui nou calculator.Ele sunt prezentate detaliat pe factura..nu este nici o problema daca le introduc ca si total pe care sa il denumesc de exemplu "sistem de calcul"?
si atunci ar trebui inregistrat in 213 sau in 214 direct?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare componente calculator

#4 Mesaj de herganiec »

ii spuneti "unitate centrala-calculator" si il receptionati direct in mijloace fixe cont 214 (aparatura birotica).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare componente calculator

#5 Mesaj de herganiec »

cod 2.2.9 2 ani amortizare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: inregistrare componente calculator

#6 Mesaj de popescudm702 »

multumesc

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: inregistrare componente calculator

#7 Mesaj de florescuc278 »

Am o factura pe care este trecuta o singura pozitie: unitate centrala + licenta windows, in valoare de 520 lei fara TVA.
Este ok daca o inregistrez pe obiecte de inventar?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare componente calculator

#8 Mesaj de fagarasa176 »

E ok
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns