impozit micro 2016

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

impozit micro 2016

#1 Mesaj de velescuo239 »

Începând cu 1 ianuarie 2016 nu mai există o cotă unică pentru aceste entități. Prin OUG 50/2015 ce a modificat codul fiscal, s-au instituit începând cu 2016 cote diferențiate de impozit. Cotele se diferențiază în funcție de numărul de salariați și sunt:
– 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;
– 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;
– 3%, pentru microîntreprinderile care nu au salariați.
Tinand cont de aceasta, am o societate cu doi angajati cu o norma de 8 ore/ zi fiecare, din care unul are contractul suspendat datorita faptului ca este in concediu crestere copil.
Pentru trimestrul I 2016 aplic cota de 1%?

sterv
Mesaje: 7
Membru din: Mar Feb 10, 2015 2:52 pm

Re: impozit micro 2016

#2 Mesaj de sterv »

Un contract suspendat = intrerupere raport de munca cu acel angajat.
O sa beneficiati de a doua varianta de impozitare -impozit micro 2%

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: impozit micro 2016

#3 Mesaj de velescuo239 »

eu nu as considera asa, deoarece conform art.51 alin 4 din codul fiscal .........(4) În sensul prezentului articol, prin salariat se înţelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. ....conditie care este indeplinita..

olteanz
Mesaje: 759
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: impozit micro 2016

#4 Mesaj de olteanz »

Eterna intrebare: cind trebuie sa fie indeplinita conditia privitoare la nr. de angajati?
1+1=3

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: impozit micro 2016

#5 Mesaj de tobosv790 »

Eu sunt de parere ca beneficiati de 1%. Contractul este in vigoare si este suspendat prin efectul legii. Termenul de aplicare, pentru celalalt coleg de forum,este, dupa parerea mea de 60 de zile de la 01.01.2016 sau de la data ultimei incetari (NU suspendari ) de contract individual de munca.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: impozit micro 2016

#6 Mesaj de davidb107 »

Cred ca aici sunteti in eroare Tobosv790, cele 60 de zile sunt perioada max in care o societate nou infiintata trebuie sa faca cel putin o angajare, pentru a beneficia de cota redusa de 1%, timp de 24 de luni.
Pentru societatile existente, eu inteleg asa:
a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariaţi, inclusiv;

b) 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;

c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariaţi.
1. Daca societatea emite facturi/obtine venituri in cursul unui trimestru, imp. pe venit se calculeaza in functie de cati angajati are la sfarsitul acelui trimestru.
Aici se pune intrebarea: daca la momentul emiterii facturii/obtinerii venitului, societatea nu are angajati, dar ii va avea pana la sfarsitul trimestrului (fie chiar si in ultima zi a acestuia), beneficiaza de reducerea cotei?

2. Daca in trimestrul urmator celui in care s-a beneficiat de reducerea cotei, nr. angajatilor scade, respectiv creste, cota de impozitare se modifica in mod corespunzator doar pentru calculul impozitului pe trimestrul respectiv.
Aici alta intrebare: daca in trimestrul urmator respectivii angajati demisioneaza, iar societatea nu mai angajeaza altii pana la sfarsitul anului, este vreo problema ? (in afara efectului de a nu mai beneficia de reducerea cotei pentru restul anului)

Am pus aceste intrebari telefonic la anaf si mi s-a raspuns ambiguu si cu ezitari. In schimb mi-au trimis circulara pe care au primit-o si ei si care nu raspunde intrebarilor mele.
Voi cum procedati?

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: impozit micro 2016

#7 Mesaj de davidb107 »

Chiar nimeni?

nagyc71
Mesaje: 25
Membru din: Joi Apr 09, 2015 4:13 pm

Re: impozit micro 2016

#8 Mesaj de nagyc71 »

Buna ,am o societate cu doi angajati, unul cu norma de 8 ore/ zi celalat cu norma de 4 ore/ zi - inseamna ca are doi angajati firma la impozitare sau nu?
Aceeasi intrebare daca are doi angajati cu 4 ore/zi
sau un angajat cu 2 ore/zi ?

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: impozit micro 2016

#9 Mesaj de tobosv790 »

@davidb107 cred că ai dreptate, în felul tău( și vorbesc foarte serios când zic asta). Dar, după părerea mea , îți pui niște întrebări prea complexe. Păi dacă cei de la ANAF te-au pasat eu zic că inspectorul de rând, cel care vine și-ți scrie amenda va fi năuc. Și atunci ori îți găsește o încadrare cu care te bagă în ceață ori te lasă în pace. Varianta a doua mi se pare puțin probabilă. Așa că sfatul meu, prietenesc,este să nu le pui astfel de întrebări. Pe ei o să-i doară capul și pe tine punga! Nu este un sfat " ortodox" și nu sunt mândru de el dar, crede-mă: este desprins din realitate! Dar mă voi documenta și voi încerca să-ți răspund pe măsură!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: impozit micro 2016

#10 Mesaj de cernatv »

@davidb107
1. Da.
2. Nu se recalculează retroactiv. Fiecare trimestru este independent d.p.d.v. al cotei față de alte trimestre.
Dacă ai 2 angajați în trim.II plătești 1%. Dacă închizi firma cu 15.09 și nu mai ai angajați, în trim.III plătești 3%. Și nimeni nu-ți va recalcula cei1% din trim.II.

@nagyc71
Nu, trebuie minim 2 angajați cu 8 ore/zi. Sau 4 cu câte 4 ore/zi. Sau orice alte combinații posibile, trebuie numai să facă minim 16 ore/zi.

Și, așa cum am vazut pe o altă postare, nici nu ar fi cazul să ne întrebăm că dacă-s în CFS intră la numărătoare.
Ar fi și culmea, să se beneficieze de o faciliate fiscală doar pentru că faci un CIM și o decize de suspendare a acestuia la cererea aprobată a angajatului.

Dar ar da OK în statistici, s-ar "crea" cele 1 milion de locuri de muncă vehiculate în campania electorală precedentă.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: impozit micro 2016

#11 Mesaj de davidb107 »

@tobosv790 ai dreptate. La finante mi-au zis ca au inteles unde bat, teoretic este ok, dar sa mai sun si maine, sa studieze problema mai profund...
@cernatv multumesc pt raspunsuri, asa ma gandeam si eu. Referitor la CFS, nu m-am gandit la asta, dar nu vad de ce ar fi probleme, daca nu suspenzi CIM. Sigur, aici intram in alta polemica...

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: impozit micro 2016

#12 Mesaj de cernatv »

E o părere, cred că-i și logică. Nu țin cu ursul...... dar nici nu încarc arma vânătorului.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: impozit micro 2016

#13 Mesaj de zaineal »

Daca ati mai aflat ce se intampla cu angajatii care sunt deja in crestere copil, daca se numara ca salariati sau nu, la stabilirea procentului pentru impozitul pe venit, nu ezitati sa scrieti si aici.

spatarl
Mesaje: 198
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: impozit micro 2016

#14 Mesaj de spatarl »

Am sunat la un nr.de RDS de la Bucuresti , ceva centru de asistenta contribuabil si mi-au spus ca nu se iau in calcul salariati cu contract de munca suspendat.Asta dupa ce la asistenta contribuabil de la mine din judet mi-au spus ca dupa parerea lor sunt considerati ca si numar de salariati. Voi ce parere aveti?

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: impozit micro 2016

#15 Mesaj de tobosv790 »

spatarl scrie:Am sunat la un nr.de RDS de la Bucuresti , ceva centru de asistenta contribuabil si mi-au spus ca nu se iau in calcul salariati cu contract de munca suspendat.Asta dupa ce la asistenta contribuabil de la mine din judet mi-au spus ca dupa parerea lor sunt considerati ca si numar de salariati. Voi ce parere aveti?
.
Ne-am intors de unde am plecat. Eu unul (si imi asum asta) pe cei care sunt in concediu crestere copil o sa-i consider angajati si o sa tin cont de ei la stabilirea cotei de 1% sau 2% pentru impozit micro. M-am uitat prin norme si nu am gasit nimic clar. E in "coada de peste".

Scrie răspuns