Retetar pentru salon de infrumusetare

Mesaj
Autor
otiliae682
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 16, 2016 5:45 pm

Retetar pentru salon de infrumusetare

#1 Mesaj de otiliae682 »

Buna ziua,

Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarea informatie: exista sau nu obligatia legala de a intocmi retetar pentru serviciile prestate in cadrul unui salon de infrumusetare?
Practic vorbind, este cam imposibil sa faci o reteta pentru serviciul (de ex.) "vopsit par lungime medie" pentru ca nu este real sa presupui ca vei folosi exact aceeasi cantitate de vopsea/sampon/balsam/fixativ etc. la fiecare clienta.
Dar....intreb: este obligatoriu prin lege si daca da, care?
Multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Retetar pentru salon de infrumusetare

#2 Mesaj de cernatv »

:roll: :roll: :roll:
Cred ca se aplica acelasi retetar ca cel pentru dragoste. Difera de la persoana la persoana.
Fixativul consumat cum se masoara? S-a inventat contorul pentru spray-uri? Chiar daca exista deja, nu-l poti folosi pana nu este fiscalizat, precum casa de marcat. :mrgreen:

otiliae682
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 16, 2016 5:45 pm

Re: Retetar pentru salon de infrumusetare

#3 Mesaj de otiliae682 »

:lol: As face cu mare placere un retetar pentru dragoste, dar nu mi l-a cerut nimeni inca....
In schimb am un administrator de salon de infrumusetare panicat ca nu are retetare si incerc sa il linistesc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Retetar pentru salon de infrumusetare

#4 Mesaj de cernatv »

Daca face el documentele primare de consum pe fiecare client si are si nesimtirea de a-l pune pe acesta sa semneze (ca doar noi stim, nu-s valabile fara semnatura!), poti sa-ti arati disponibilitatea de a le introduce in Saga.

Scrie răspuns