tichete cadou

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

tichete cadou

#1 Mesaj de todaz »

Buna ziua!

Pana acum nu am acordat tichete cadou, si de pasti vrem sa acordam.
In Saga cum inregistrez tichetele?
Si daca eu am un copil minor pot primi tichete de 150 ron pentru mine si 150 ron pentru copil de pasti?
Si amandoua sume sunt neimpozabile?
Multumesc!

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: tichete cadou

#2 Mesaj de todaz »

Nu stie nimeni?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tichete cadou

#3 Mesaj de herganiec »

acordarea tichetelor cadou se considera venituri de natura salariala si se impoziteaza cu impozit pe salarii si contributii sociale. Exceptie se face doar salariatilor care au copiilor minori si aceasta pana la 150lei ce depaseste intra la ce am scris mai sus.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#4 Mesaj de cernatv »

Nu e numai copiilor, ci SI copiilor.
"(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:
Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariaților, cât și cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei."

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: tichete cadou

#5 Mesaj de todaz »

Multumesc!
Eu asa am inteles ca de anul acesta nu se impoziteaza si nu se platesc contributii sociale, deci efectiv nu platesi nimic pe ele.

Ma puteti ajuta cu o monografie si cum se inregistreaza in Saga?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#6 Mesaj de cernatv »

Bine ar fi sa nu nu le platesti nici la firma emitenta. :lol:
Sunt cheltuieli sociale, deci pe ct. 6458, preferabil pe un analitic.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: tichete cadou

#7 Mesaj de todaz »

Da. Dar tot se merita acum sa se dea tichete cadou.

La deductibiltate 5% din total salarii, cand calculez impozitul pe profit se calculeaza 5% din soldul contului 641?

Si inregistrez in articole contabile 6458=401?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#8 Mesaj de cernatv »

Da, la ambele. Dar fa un analitic, sa-ti fie usor pe viitor.

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: tichete cadou

#9 Mesaj de todaz »

Multumesc foarte mult cernatv

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#10 Mesaj de cojocarua487 »

Buna ziua,
Va cer sfatul in situatia in care se acorda 4 tichete cadou*50 lei fiecare si se depaseste limita de 150 lei.
M-am gandit sa fac urmatoarele note:
6458=401 150
5328=401 50 - iar aceasta suma o introduc in Saga in categoria Tichete cadou.
Observ ca procedand astfel programul imi retine doar 16%*50 lei nu si contributiile sociale.
Un lucru este clar ca se retine impozit 16% pentru ceea ce depaseste limita de 150 lei.
Intrebarea mea este : se platesc sau nu contributii sociale pentru ce depaseste 150 lei in tichete cadou si daca da cum procedam in Saga?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#11 Mesaj de cernatv »

O fi un pic de relaxare fiscala, dar nici chiar asa. Pentru ce depaseste 150 se datoreaza biruri sociale.
Pune suma de 50 lei la Detalii>Alte venituri.

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#12 Mesaj de cojocarua487 »

Multumesc frumos!

pintilies
Mesaje: 17
Membru din: Mie Feb 13, 2013 10:40 am

Re: tichete cadou

#13 Mesaj de pintilies »

"Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariaţilor, cât şi cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei." cod fiscal art. 76, (4), a)

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: tichete cadou

#14 Mesaj de cernatv »

Eu de unde crezi că am citat puțin mai sus? Nu te-ai uitat în tot topicul, nu-i așa?

cojocarua487
Mesaje: 71
Membru din: Vin Dec 06, 2013 12:21 pm

Re: tichete cadou

#15 Mesaj de cojocarua487 »

Ce parere aveti de raspunsul primit acum de la Saga?
"Tichetele cadou se inregistreaza in stat, butonul Tichete"
"Incepand cu anul 2016, tichetele cadou se includ in venitul brut realizat si influenteaza deducerea personala"
Daca introducem tichetele in stat se modifica venitul brut realizat si respectiv deducerea, influentand restul de plata.
Vi se pare corect?

Scrie răspuns