inregistrare dobanzi si penalitati

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

inregistrare dobanzi si penalitati

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, am luat fisa sintetica si firma are de plata dobanzi si penalitati pentru obligatiile salariale neplatite. Pe baza fisei sintetice pe platitor pot inregistra aceste dobanzi si penalitati (in contul 6581) astfel incat balanta la dec.2015 sa fie corecta? Sau le voi inregistra cand firma le va plati, de ex. in 2016?
Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#2 Mesaj de pinteae »

DUpa parerea mea, inregistrarea in contabilitate o faci cu data deciziei de accesorii. Daca deciziile de accesorii au fost emise in 2015, iar plata accesoriilor a fost facuta in 2016, le inregistrezi ca obligatie in 2015, le cuprinzi in bilant, iar plata lor o vei inregistra in 2016, atunci cand au fost platite efectiv.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#3 Mesaj de fagarasa176 »

ciobanum scrie: astfel incat balanta la dec.2015 sa fie corecta?
Ma scuzati, ori e prea dimineata ori sunt eu mai "incet" la minte astazi :roll:
Unde este logica?
Cum adica sa fie curata balanta? Doar nu vreti sa spuneti ca a'ti constituit acele dobanzi/penalitati?
Acesta apar in balanta pe contul 6588.nedeductibil la momentul platii acestora si nu inainte
@eugen scuze dar nu m'i se pare corect....eu nu am auzit niciodata de constituirea unor astfel de obligatii, daca gresesc te rog sa ma corectezi :roll:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#4 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, va multumesc pentru raspunsuri.
Nu, nu am inregistrat acele accesorii in balanta de la dec.2015, eu am intrebat daca asa este corect.
Fisa sintetica am luat`o in martie 2016 si in fisa sunt trecute atat accesoriile din anul 2015 cat si cele din ian si feb 2016, iar la sfarsitul fisei totalul accesoriilor. Eu va rog sa imi spuneti daca trebuie sa calculez accesoriile aferente anului 2015 asa cum sunt mentionate in fisa si sa le inregistrez in balanta dec.2015 (care ar fi inregistrarile in acest caz, 6581 sau 6588 =448) sau le voi inregistra cand se vor plati.
Nu stiu cand va plati patronul obligatiile neachitate si accesoriile aferente.
Multumesc si weekend placut!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#5 Mesaj de pinteae »

Pentru "fagarasa176"

Eu consider ca evidentierea obligatiei de plata, este foarte corecta.
Din moment ce decizia de accesorii a fost emisa cu o data din anul anterior, acesoriile fiind aferente exercitiului anterior, atunci le vei cuprinde ca obligatie de plata in exercitiul financiar respectiv. De ce sa afectezi rezultatul exercitiului curent cu o cheltuiala aferenta exercitiului anterior?

Aplica principiul independentei exercitiilor.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Eu am inteles la ce te referi si care sunt arumentele in favoarea ta :wink:
Dar nu am auzit pe nimeni sa constituie aceste obligatii...pun pariu ca nici Cristii nu le constituie :lol:
Plus ca nu trebuie sa primesti de la ANAF o decizxie privind accesoriile instituite?
Nu tot timpul dobanzile si penalitatile instituite in fisa sunt si datorate
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#7 Mesaj de ferenta »

Eu le constitui...când le instituie ei, adică data deciziei, nicidecum doar la momentul plății!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#8 Mesaj de pinteae »

Avand un anumit numar de clienti, lunar le cerem (finantelor), fisa pe platitor. Din experienta proprie, pot sa-ti impartasesc faptul ca odata de apar in fisa pe platitor, ca obligatii instituite, exista decizii emise si comunicate. Comunicare deciziei se face prin posta, iar in cazul in care acestea nu se ridica de la posta de catre destinatar, comunicare se face prin publicare pe site.
Eugen Pintea

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#9 Mesaj de ciobanum »

Buna dimineata, va multumesc pentru raspunsuri.
Nu am decizie pentru accesorii, nu am gasit pe site ANAF.
Cum procedez in acest caz, inregistrez acceosriile pe baza fisei sintetice? Daca da, 6581=448 este corect?
Multumesc!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#10 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Dintr-o eroare, nu s-au platit contributiile si impozitele salariale la scadenta din 27 martie, ci ieri pe 30.
Pentru ca nu am mai avut cazul asta, nu stiu cum se procedeaza:
1. trebuia sa se plateasca penalitatile si dobanda de intarziere tot ieri?
2. sau sa cerem fisa sintetica pe platitor sa vedem sumele instituite de Anaf, si platim dupa aceea?

Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#11 Mesaj de pomparaus »

Mai intai trebuie constituite acele accesorii de ANAF, care vor aparea in fisa sintetica pe platitor.
Dupa aceea le vei plati.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#12 Mesaj de ioni459 »

Atunci luna aceasta o sa solicit fisa sintetica pe platitor.

Multumesc pt raspuns!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#13 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Acum ca avem SPV persoane juridice, am descarcat fisa sintetica si apar si sumele 18 lei la Dobanda calculata si neinstituita
si 9 lei la Penalizari de intarziere.

Se platesc in aceleasi conturi bancare ca si taxele de salarii??

simont
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:06 pm

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#14 Mesaj de simont »

Buna ziua!

Va rog frumos sa ma ajutati,in iulie 2017 am depus o rectificativa pt impozit pe profit 2015, trim 2 prin care stabileam un impozit mai mare decat cel declarat initial, si o rectificativa la declaratia 101 pt 2015. La data de 30.06.2015 si pana in iunie 2017 am tot avut impozit pe profit achitat in plus, nu am late datorii. Acum primesc dobanzi si penalitati pt perioada iulie 2015-iulie 2017 pt acest impozit e profit, chiar daca eu am avut achitate sumele. Este corect, in ce baza? Multumesc!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#15 Mesaj de pinteae »

Accesoriile sunt calculate automat de catre aplicatie.
In cazul tau, accesoriile calculate de aplicatie au urmatoarea justificare:
- la 30.06.2015 aveai o creanta la imp.pe profit;
- in perioada 01.07.2015 - 30.06.2017 ai declarat obligatii de plata care au diminuat creanta ta;
- prin rectificativa la luna 06.2015, ai declarat un impozit pe profit mai mare decat cel declarat anterior;
- dupa rectificativa, la data 30.06.2017, inregistrezi o datorie la impozit pe profit;
- prin fisa s-a incercat decontarea diferentei de impozit, declarat acum, dar neavand din ce sa stinga, iti calculeaza accesorii de la data scadentei.

In mod normal ai fi indreptatit sa soliciti corectarea fisei pe platitor (dezlegarea compensarilor din perioada 07.2015 - 06.2016) si recalcularea accesoriilor.
Eugen Pintea

Scrie răspuns