EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
voiculescud
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 24, 2015 9:16 am

EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#1 Mesaj de voiculescud »

PE CAND POSIBIL EXPORTUL BALANTEI IN SISTEMUL FOREXEBUG(CONFORM FORMATULUI DIN ACEST SISTEM )?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#2 Mesaj de balazse »

Si de ce trebuie neaparat sa urlii la noi cand postezi pe forum?!

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#3 Mesaj de maginap »

Iti spun eu "Nu se are in vedere.".. :P

mogosv57
Mesaje: 3
Membru din: Lun Apr 06, 2015 8:14 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#4 Mesaj de mogosv57 »

http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php? ... 21#p189521

Intrebarea e totusi valida chiar daca e zbierata :)
Eu am incredere ca o sa apara actualizarea cand o sa si fie nevoie de ea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#5 Mesaj de balazse »

Cel mai bine ar fi sa trimiti e-mail direct echipei Saga.
Raspunsul daca doresti ne poti posta aici.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#6 Mesaj de herganiec »

s-a miscat ceva ? stie cineva? in 25.05 deja incepe distractia..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#7 Mesaj de butois »

Tocami am fost anuntati ca incepand cu 1,01,2017 trebuie sa exportam balanta in forexbug. Am trimis mail la saga dar nu am primit niciun raspuns. Vor actualiza programul sau nu? Cred ca cu parere de rau va trebui sa renunt la saba b si sa achizitionez un alt program.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#8 Mesaj de herganiec »

si la noi la centrele bugetare vreo 15 s-a solicitat firma si programul cu care lucram pt legatura cu Forexebug.
(banuiesc ca si la altii).
Stie cineva mai multe ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#9 Mesaj de butois »

herganiec scrie:si la noi la centrele bugetare vreo 15 s-a solicitat firma si programul cu care lucram pt legatura cu Forexebug.
(banuiesc ca si la altii).
Stie cineva mai multe ?
Si in sectorul 5 tuturot institutiilor bugetare s-au solicitat denumirea firmelor producatoare de soft (program contabilitate) de catre Ministerul Finantelor.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#10 Mesaj de herganiec »

Am primit niste instructiuni de la consiliu judetean referitor progrma contabilitate. Au primit si altii ?

Potrivit art. IV din OUG 84/2016, pe parcursul anului 2017, în baza unui calendar ce va fi stabilit ulterior, instituţiile publice vor incepe să depună, formularele specifice situaţiilor financiare către Sistemul Naţional de Raportare FOREXEBUG.

Entităţile Publice se vor asigura că sistemul informatic, cu ajutorul căruia îşi desfăşoară activitatea financiar contabilă, corespunde cerinţelor prevăzute în O.M.F.P. nr.2021/17.12.2013 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice privind organizarea şi conducerea contabilităţii instituţiilor publice, Planul de conturi pentru instituţiile publice şi instrucţiunile de aplicare a acestuia, aprobate prin O.M.F.P. nr.1917/2005, cu modificările si completările ulterioare.

Programele informatice trebuie să asigure constituirea obligatorie a următoarelor informaţii în articolului contabil astfel:

Debit: = cont contabil sintetic gr III, sector, sursă, clasificaţie venituri/ functională cheltuieli/excedent şi clasificaţie economică cheltuieli, după caz
Credit = cont contabil sintetic gr III, sector, sursă, clasificatie venituri/ functională cheltuieli/excedent şi clasificaţie economică cheltuieli, după caz

Atât debitul cât şi creditul conturilor trebuie să aibă asociate urmatoarele informatii: clasificaţie venituri/ funcţională cheltuieli/excedent, clasificaţia economică cheltuieli, acolo unde este cazul. Toate conturile trebuie să îndeplinească cerinţele privind asocierea clasificaţiei acolo unde este cazul, conform legislatiei in vigoare.

exemplu: articol contabil ce conţine clasificaţie de venituri atât pe debit cat si pe credit

4110100 02 E 300530 6 caractere X
=
7500000 02 E 300530 6 caractere X

exemplu: articol contabil ce conţine clasificaţie de cheltuieli atât pe debit cât şi pe credit
4010100 02 A 510103 200108 = 7700000 02 A 510103 200108

exemplu: articol contabil ce conţine clasificaţie de cheltuieli pe debit şi fără clasificaţie pe credit
5310101 02 F 660601 206001 = 5810101 02 F

Exemple de articole cu contul 5310101 in diverse forme de asociere de clasificatii:

5310101 02 F 660601 200601 = 5420100 02 F 660601 200601
5310101 02 F 335000 = 7510100 02 F 335000
5310101 02 F = 4620109 02 F
2120901 02 F = 1030000 02 F

Mentiune:
-spatiile dintre elementele contului sunt introduse pentru o mai buna vizualizare si punere in evidenta. In structura de raportare a contului, aceste spatii nu exista;
-elementele care nu exista se inlocuiesc cu numarul corespunzator de X-uri.

Regula privind organizarea exportului contului: Atunci cand, potrivit reglementarilor, contul nu are asociate clasificaţii, aceastea vor fi inlocuite cu X-uri conform cu numărul de caractere rezervate.

Elementele constitutive din structura contului atât pe debit cât şi pe credit trebuie să conţină elementele enumerate, identificabile, distinct pentru a se putea asigura realizarea dinamica a raportărilor din formularele situaţiilor financiare.

In aceasta etapa de implementare a sistemului, în structura contului nu se introduc codurile ESA si CIF-ul partenerului acestea fiind înlocuite cu X-uri conform cu numărul de caractere rezervate pentru fiecare dintre ele

Specificatiile schemei XSD a XML-urilor ce vor fi generate de sistemele informatice pentru fiecare tip de formular in parte se vor transmite ulterior odata cu demararea procesului de raportare.

Institutiile publice au obligatia verificarii si armonizarii sistemelor informatice cu specificaţiile necesare realizării exportului în formatul XML, astfel că începând cu 01.01.2017 situaţiile financiare să poată fi exportate/preluate în PDF-urile asociate fiecărui tip de raportare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

butois
Mesaje: 157
Membru din: Mar Noi 17, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#11 Mesaj de butois »

Si noi am primit aceleasi informatii! Ce facem cu saga B? Ne ajuta cu actualizarile sau renuntam la program?

traiac811
Mesaje: 25
Membru din: Vin Mai 13, 2011 12:23 pm

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#12 Mesaj de traiac811 »

Buna ziua,
Nu stim despre ce este vorba si nici nu avem in vedere vreo modificare.
Cu stima,
Sorin Nica

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#13 Mesaj de herganiec »

@butois
Scrie si tu la firma poate daca sunt mai multi ne inteleg problema. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24072
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#14 Mesaj de balazse »

Desi nu prea le am cu SAGA B, totusi nu am citit nici unde o descriere referitor la procedura, pe langa cele postate mai sus, care este doar o instiintare interna.
Pana la urma Cosiliul Judetean pe baza a carui document a transmis acele informatii? Ma refer aici despre mentiuni codificari, continutul fisierelor, etc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EXPORT BALANTA IN SISTEMUL FOREXEBUG?

#15 Mesaj de tomac »

Eu am mai spus-o și o repet: dacă ar fi după mine aș renunța la SAGA B ca program și nu l-aș mai dezvolta. În locul celor de la SAGA l-aș scoate de pe site și din ofertă. Din multe, foarte multe motive multe din ele ce țin de norme extrem de birocratice și multe din ele ce țin de altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns