Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/ora?

Mesaj
Autor
neaguf166
Mesaje: 27
Membru din: Joi Ian 24, 2013 5:24 pm

Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/ora?

#1 Mesaj de neaguf166 »

Buna ziua !
Pentru un sofer care va tranzita Germania si va avea ca destinatie (loc de depozitare Franta) , va trebui acordat salariu conform salariului minim din germania 8.5 euro/ora ?
Care sunt procedurile in aceasta situatie ?
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#2 Mesaj de balazse »

Si totusi de ce nu intrebi pe cineva din Germania? oricum daca vei fi amendat vei fi amendat de catre institutiile din Germania.

tobosv790
Mesaje: 2464
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#3 Mesaj de tobosv790 »

Angajatorul e persoana juridica romana , germana sau franceza?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#4 Mesaj de stefi »

Pt.cei care doar tranziteaza Germania, nu este obligatoriu plata salariului minim din Germania, doar in cazul in care se incarca/descarca in Germania. Acelasi lucru e valabil si pt. Franta, incepand din data de 1 iulie 2016, intra in vigoare legea Macron, cu plata salariului minim de 9,61 E/ora.

neaguf166
Mesaje: 27
Membru din: Joi Ian 24, 2013 5:24 pm

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#5 Mesaj de neaguf166 »

Imi puteti da va rog frumos mai multe detalii referitoare la aceasta situatie , cum se procedeaza ,este obligatoriu sa inchei un cim cu salariu minim de 9,61 E/ora.?
Se poate acorda sub forma de diurna pana la acest nivel?
Este nevoie de documente specifice acestor tipuri de angajari ?
Multumesc frumos!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#6 Mesaj de stefi »

In cazul Germaniei am primit un mail de la UNTRR care zice:
"Stimați membri,

Autoritatea Vamală germană a transmis informații detaliate privind modalitățile de luare în calcul a diurnelor comparativ cu salariul minim pe economie din această țară.

Calcularea salariului minim în cazul deplasărilor pe termen scurt, care vor fi cel mai frecvente în transportul rutier internațional, se va efectua astfel:

Conform Secțiunii 2(6) din Ordonanța privind Taxele de Asigurări Sociale, în cazul în care într-o lună calendaristică lucrătorul nu este angajat permanent în activități care intră în sfera de aplicare a Legii Salariul Minim pe economie, sumele calculate se înmulțesc cu 10/30 pentru fiecare zi reprezentând cifra prevăzută în Ordonanța privind Taxele din Asigurări Sociale pentru a rezulta suma care urmează să fie dedusă.
Exemplu:

Un angajat care este detașat în Germania și lucrează acolo zece zile în luna aprilie primește o diurnă de 10 x 45 de euro = 450 euro pentru perioada respectivă. În cazul în care diurna acoperă, printre alte cheltuieli, costul de cazare și masă în Germania, totalul de 452 de euro pe lună este deductibil în conformitate cu Ordonanța privind Taxele de Asigurări Sociale din Germania. În acest exemplu sunt recunoscute 10/30 (a treizecea parte pe zi) = 1/3 din acest total, care reprezintă 150.66 de euro. Aceasta înseamnă că [450 euro - 150.66 euro =] 299.34 euro, sumă considerată ca salariu minim pe economie conform legislației germane."

In cazul Frantei, din cate stiu, inca nu a aparut formularul care va trebui trimis, nici nu au publicat nr.de fax unde trebuie trimis acesta, au publicat doar ce trebuie sa contina formularul, inca nu se stie mai mult..

neaguf166
Mesaje: 27
Membru din: Joi Ian 24, 2013 5:24 pm

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#7 Mesaj de neaguf166 »

Multumesc foarte foarte mult .

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Salariului minim conform legislatiei germane 8.5 euro/o

#8 Mesaj de stefi »

Cu placere !
Si altadata!

Scrie răspuns