preaviz

Mesaj
Autor
ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

preaviz

#1 Mesaj de ducaa »

buna,
am un angajat care vrea sa isi dea demisia de la 1 august, insa patronul vrea sa il tina in preaviz 15 zile pana gaseste pe altcine sa ii ia locul. Salariatul nu mai vrea sa stea, sustine ca si-a gasit in alta parte si trebuie sa plece...
Il poate obliga sa stea in preaviz cele 15 zile? Daca totusi el nu vrea si vine cu demisia, patronul are dreptul sa nu i-o acorde?

Multumesc!

cosmar
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 24, 2012 6:10 pm

Re: preaviz

#2 Mesaj de cosmar »

Daca are specificat in contract si sigur are specificata o perioada de preaviz ,trebuie sa o respecte daca nu ajunge la o intelegere cu angajatorul.



Încetarea contractului individual de muncă
Art. 55
Contractul individual de muncă poate înceta astfel:
a) de drept;
b) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
c) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.

Demisia
Art. 81
(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preaviz

#3 Mesaj de ducaa »

multumesc mult pt raspuns.
DA conform contractului de munca trebuie sa stea in preaviz 15 zile, insa el o tine pe a lui ca de luni nu mai vine. el a adus o cerere de demisie dar in care nu este specificata perioada de preaviz. solicita doar demisia incepand cu data de 02.08.2016

ce poate face angajatorul mai ales ca nu are cine sa ii ia locul si el vrea sa il mai tina astea 15 zile...nu a fost nici o discutie intre ei l a luat pe nepregatite :))

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: preaviz

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Nu ai ce sa ii faci
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preaviz

#5 Mesaj de ducaa »

:roll:


multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: preaviz

#6 Mesaj de tomac »

Ba da. Preavizul în cazul demisiei nu este al angajatului. Nu el este cel care dă sau nu preaviz. Ci angajatorul. Art.81 alin.7 explică și că angajatorul poate renunța la el nu angajatul. Dacă eu angajator nu renunț, tu salariat ești obligat să vii la muncă pe perioada de preaviz
Dacă prin CIM este prevăzută perioadă de preaviz, în acea perioadă salariatul vine la muncă. Dacă nu vine se pontează absent și pot dispune, ca angajator, suspendarea contractului de muncă. În acest caz se suspendă și perioada de preaviz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: preaviz

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Eu am vrut sa zic ca nu are cum sa il oblige sa vina la munca
Ca il ponteaza absent asta e alta mancare de peste :wink: oricum din cate se observa "păla" nu il mai intereseaza
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preaviz

#8 Mesaj de herganiec »

sta patronu' si vinde in locul lui.. :P
pana gaseste al om.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: preaviz

#9 Mesaj de promovest96 »

Buna seara

Am o cerere de lichidare cu data de 30 noiembrie (care e zi nelucratoare) , cand il declar in revisal, in 29 sau in 30 ?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preaviz

#10 Mesaj de balazse »

29.11.2016.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: preaviz

#11 Mesaj de promovest96 »

Multumesc! :D

Scrie răspuns