Reactivare contract suspendat pt CCC

Mesaj
Autor
muscalud
Mesaje: 96
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

Reactivare contract suspendat pt CCC

#1 Mesaj de muscalud »

Buna ziua,

Am un angajat in concediu de crestere copil (e tatal). In 19 august copilul implineste 2 ani. Mama nu a solicitat concediul de crestere copil (acela de o luna). Nu au anuntat Agentia pt plati si inspectie sociala de acest lucru. Au primit o notificare ca tatal nu va mai primi indemnizatie. Contractul de munca al tatalui nu a fost reactivat cu gandul ca se va reactiva inainte cu cateva zile de a implini copilui 2 ani. Cum se procedeaza in aceast Situatie? Se reactiveaza acum contractul, se mai considera vechime perioada aceasta? Pot fi consecinte din partea ITM-ului?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#2 Mesaj de cernatv »

Reativează-l de mâine și să vină la muncă. Da, e vechime. Nu sunt consecințe, trebuie numai o cerere a angajatului că vrea să vină mai repede la muncă.
Și nu există chestia „că se va reactiva cu câteva zile înainte”. Ori când împlinește copilul 2 ani, ori la cerere.

muscalud
Mesaje: 96
Membru din: Mar Iun 26, 2007 12:00 am

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#3 Mesaj de muscalud »

Eu ma gandeam ca pot aparea probleme deoarece in aceasta ultima luna ( inainte de a implini copilul 2 ani) trebuia sa intre in CcC mama ( ea indeplineste conditiile). Din cate m-am mai informat, daca mama nu doreste sa intre in CCC trebuie sa anunte Agentia de plati si inspectie sociala iar tatal va trebui sa revina la munca in luna 23 (cu o luna mai devreme). Din luna iulie tatal nu mai primeste indemnizatie si nici nu i-a fost reactivat contractul, de aceea ma intrebam daca perioada asta va fi considerata vechime.

Vroiam sa stiu parerea celor cu mai multa experienta pentru aceasta situatie si cum ar trebui sa procedez.

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#4 Mesaj de grecus149 »

daca tatal nu mai primeste indemnizatie si nici nu a reinceput munca,ce vechime sa aiba pe aceasta perioada??
va reincepere activitatea,in ziua urmatoare celei in care copilul a facut 2 ani.Luna 24,in care mama trebuia sa depuna dosarul pt indemnizatie,nu se considera vechime in munca pt.tata.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#5 Mesaj de saucan »

Buna ziua ,dacă o salariata este in CCC și dorește sa se întoarcă cu 2 luni mai devreme pt a primi stimulentul de inserție ,cum trebuie procedat in Revisal ? Se încetează contractul vechi apoi se reactivează? Sau se modifica direct din suspendat in reactivat ,pe ce temei ? Multumesc

bejanl594
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 02, 2018 9:59 am

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#6 Mesaj de bejanl594 »

Ca sa incetezi un contract trebuie intai si intai ca el sa fie activ. Oricum in cazul dvs. NU se inceteaza contractul.
Pe baza unei cereri, aprobata de administrator se face o decizie de reactivare a contractului (probabil si cu modificare salariala - daca avea minim pe economie) si contractul se reactiveaza .

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#7 Mesaj de saucan »

Lucrez doar in Saga și nu știu exact cum trebuie bifatA încetarea suspendării

bejanl594
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 02, 2018 9:59 am

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#8 Mesaj de bejanl594 »

Dati click pe Fisiere -> Salariati -> Butonul "Registrul evidenta salariati" -> Salariatul X -> Istoric salariat X -> Adaug
Adaugati linie noua si atentie la completare camp "Stare" (va fi activ) si Data Sf suspendare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reactivare contract suspendat pt CCC

#9 Mesaj de tomac »

Puneți data consemnării, data la care redevine activ, ștergeți data de început suspendare și data de final suspendare, selectați "Activ" la stare, ștergeți temeiul legal de suspendare și apăsați copiere fișier. Așa se va completa automat și ecranul "Istoric".
@bejanl594 - nu este corectă abordarea dvs.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns