intoarcere din concediu de crestere copil

Mesaj
Autor
mesarosa304
Mesaje: 26
Membru din: Mie Ian 20, 2016 8:45 pm

intoarcere din concediu de crestere copil

#1 Mesaj de mesarosa304 »

Buna ziua,
Am o salariata care are Contractul de munca suspendat pentru cresterea copilului nascut in 16.10.2014, doreste sa e intorca inainte cu 60 zile mai repede din concediu de credterea copilului conf Legii are dreptul.
In revisal se activeaza contractul de munca incepand cu data de 16.08.2016?
va multumesc!

grecus149
Mesaje: 52
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: intoarcere din concediu de crestere copil

#2 Mesaj de grecus149 »

daca mama vine cu cel putin 60 de zile inainte implinirea de catre copil a varstei de 2 ani,beneficiaza de un stimulent de insertie in valoare de 50% din sal.min.pe economie pana cand copilul face 3 ani.Contractul de munca se reactiveaza la data reinceperii activitatii
(de fapt inceteaza suspendarea contractului de munca)

mesarosa304
Mesaje: 26
Membru din: Mie Ian 20, 2016 8:45 pm

Re: intoarcere din concediu de crestere copil

#3 Mesaj de mesarosa304 »

Da asa este, intrebarea este in REVISAL daca selectez Reactivare imi da( Reintegrare pe baza Hotaririi Judecatoresti) ceea ce nu cred ca este ok. am selectat Activat si am depus la ITM, sper sa fie ok.

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: intoarcere din concediu de crestere copil

#4 Mesaj de tatum »

selectezi : incetare suspendare

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: intoarcere din concediu de crestere copil

#5 Mesaj de ducaa »

buna ziua
am si eu un caz asemanator, insa nu transmit revisal din saga ci din programul lor.
22 martie a fost prima zi de lucru, va rog sa imi spuneti unde modific in saga pt a calcula contributiile in stat pe perioada 22 martie - 31 martie...
multumesc!

ducaa
Mesaje: 218
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: intoarcere din concediu de crestere copil

#6 Mesaj de ducaa »

ducaa scrie:buna ziua
am si eu un caz asemanator, insa nu transmit revisal din saga ci din programul lor.
22 martie a fost prima zi de lucru, va rog sa imi spuneti unde modific in saga pt a calcula contributiile in stat pe perioada 22 martie - 31 martie...
multumesc!

am reusit :))))

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: intoarcere din concediu de crestere copil

#7 Mesaj de robut »

Buna ziua,
o salariata ar trebui sa revina in activitate, din CIC, in data de 26.05.2017.Problema este ca nu i se poate oferi un alt loc de munca si nici ea nu vrea sa se intoarca , vrea sa intre in somaj.
Stiu ca dupa 6 luni am voie sa-i incetez CIM, exista vreo solutie ca sa o dau in somaj acum?

Scrie răspuns