Declaratia 394

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
tonear551
Mesaje: 194
Membru din: Mar Apr 19, 2011 9:20 am

Declaratia 394

#1 Mesaj de tonear551 »

Pentru luna iulie nu se genereaza numarul de bonuri fiscale emise de casele de marcat.Este bine sau trebuie sa le
trec manual?La plaja de facturi trebuie completat?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Declaratia 394

#2 Mesaj de cernatv »

Nu trebuie nici nr.de bonuri, nici plaja de facturi. Din octombrie.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Declaratia 394

#3 Mesaj de nasteaf »

Referitor la informatiile ce trebuie scrise la "Persoana care intocmeste declaratia , Ordinul nr. 3769/2015 actualizat prevede:
" În cazul în care declaraţia este întocmită de:
- persoana juridică, se vor completa denumirea, CUI şi calitatea acesteia;..."
Sunt o firma de contabilitate si in calitate de administrator am semnatura electronica si intocmesc si transmit online declaratiile la ANAF si la alte firme cu care am contract de prestari servicii.
Am trecut la Nume, denumirea firmei, la Prenume ce sa trec, ca daca nu trec nimic imi apare eroare la validare "Nu ati completat: Prenume declarant", la Functie am trecut :Persoana juridica membra CECCAR, iar la CNP am trecut CIF-ul firmei. Este corect?
Voi cum procedati?
Am validat si Declaratia 300 acum si imi apare aceeasi eroare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394

#4 Mesaj de balazse »

Cred a ceva nu este in regula.
Exista o singura rubrica in care se trece "nume + prenume" si nu este separat, asta in D.394.
Ai ultima actualizare a programului?

mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

Re: Declaratia 394

#5 Mesaj de mosescum »

Buna ziua! Sunt societate cu tva la incasare. Am operat intrarile din luna iulie cu bifa la TVA I pentru toti furnizorii indiferent daca sunt sau nu cu taxare inversa.
In dec. 300, apare la regularizari taxa dedusa tva-ul aferent facturilor din luna. Nu stiu daca este corect.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Declaratia 394

#6 Mesaj de nasteaf »

Am ultima actualizare, Saga C.3.0.474 primita in 10.08.2016, 20:21, iar la Decl.394, Alte informatii, la "Persoana care intocmeste declaratia" scrie:Numele, Prenumele, Functia si CNP.

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Declaratia 394

#7 Mesaj de costanc757 »

mosescum scrie:Buna ziua! Sunt societate cu tva la incasare. Am operat intrarile din luna iulie cu bifa la TVA I pentru toti furnizorii indiferent daca sunt sau nu cu taxare inversa.
In dec. 300, apare la regularizari taxa dedusa tva-ul aferent facturilor din luna. Nu stiu daca este corect.
Poate nu am inteles eu bine ce intrebati dar, ce legatura este intre dvs. cu tva la incasare si furnizorii cu "taxare inversa" ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394

#8 Mesaj de balazse »

Pentru MosescuM
Daca factura este cu "taxare inversa" atunci nu se pune bifa la "TVAi", de altfel programul nici nu te lasa sa salvezi factura daca ai selectat "T" (lucru corect) si ai pus si bifa la "TVAi" (lucru gresit in acest caz).
La regularizari iti apar acele sume care le-ai platit din perioada in care TVA a fost cu 24%.

Pentru NasteaF
Si care este intrebarea, nelamurirea?

musatr503
Mesaje: 38
Membru din: Vin Ian 15, 2016 8:59 am

Re: Declaratia 394

#9 Mesaj de musatr503 »

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea situatie:
In luna iulie 2016 am o singura operatiune : o factura catre o persoana fizica . Depun declaratia 394 pe 0 sau nu o depun deloc?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394

#10 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Il depui pe zero, deoarece incepand cu luna iulie aceasta se depune cu zero daca nu ai avut nici o operatiune, mai exact la "Au fost efectuate operatiuni in perioada de raportare" pui bifa la "nu".

dragane589
Mesaje: 115
Membru din: Vin Aug 10, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 394

#11 Mesaj de dragane589 »

Buna ziua !
Desi e sarbatoare , am incercat sa fac d 394 dar .... toata e o eroare !!! Nu stiu de unde! este singura societate care nu pot s-o rezolv ! Ma lumineaza cineva ? Va multumesc !
Lista de erori interminabile...


Pt tip operatiune N, V sau C este obligatoriu codul produsului! Verificati inreg nr 4 de la tip partener 1
Pt op11 numarul de facturi este obligatoriu! Verificati inreg nr 4 de la tip partener 1
Pt op11 baza este obligatorie! Verificati inreg nr 4 de la tip partener 1
Pt op11 tva este obligatoriu pt tip operatiune diferit de N! Verificati inreg nr 4 de la tip partener 1
Pt tip operatiune N, V sau C este obligatoriu codul produsului! Verificati inreg nr 5 de la tip partener 1
Pt op11 numarul de facturi este obligatoriu! Verificati inreg nr 5 de la tip partener 1
Pt op11 baza este obligatorie! Verificati inreg nr 5 de la tip partener 1
Pt op11 tva este obligatoriu pt tip operatiune diferit de N! Verificati inreg nr 5 de la tip partener 1
Pt tip operatiune N, V sau C este obligatoriu codul produsului! Verificati inreg nr 6 de la tip partener 1
Pt op11 numarul de facturi este obligatoriu! Verificati inreg nr 6 de la tip partener 1
Pt op11 baza este obligatorie! Verificati inreg nr 6 de la tip partener 1
Pt op11 tva este obligatoriu pt tip operatiune diferit de N! Verificati inreg nr 6 de la tip partener 1
Pt tip operatiune N, V sau C este obligatoriu codul produsului! Verificati inreg nr 7 de la tip partener 1
Pt op11 numarul de facturi este obligatoriu! Verificati inreg nr 7 de la tip partener 1
Pt op11 baza este obligatorie! Verificati inreg nr 7 de la tip partener 1
Pt op11 tva este obligatoriu pt tip operatiune diferit de N! Verificati inreg nr 7 de la tip partener 1
Pt tip operatiune N, V sau C este obligatoriu codul produsului! Verificati inreg nr 8 de la tip partener 1
Pt op11 numarul de facturi este obligatoriu! Verificati inreg nr 8 de la tip partener 1
Pt op11 baza este obligatorie! Verificati inreg nr 8 de la tip partener 1
Pt op11 tva este obligatoriu pt tip operatiune diferit de N! Verificati inreg nr 8 de la tip partener 1,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394

#12 Mesaj de balazse »

Si atunci de ce nu stai acasa si te odihnesti sau sarbatoresti? :mrgreen:
Tip operatiune V si C este pentru operatii cu "taxare inversa" si nu ai selectat pentru acele operatiuni codul de articol.
Daca lucrezi cantitativ-valoric, atunci pentru fiecare articol la "detalii" -> "coduri taxare inversa pr D.394" trebuie sa setezi un cod, iar daca lucrezi global-valoric atunci trebuie sa completezi manual codul in fisierul pdf.

Totusi ai grija sa ai ultima actualizare a programului, adica vers.474 din 11.08.2016.

dragane589
Mesaje: 115
Membru din: Vin Aug 10, 2007 12:00 am

Re: Declaratia 394

#13 Mesaj de dragane589 »

Lucrez in sistem global valoric , fir-ar sa fie !!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394

#14 Mesaj de balazse »

Eu deja am propus ca si la global-valoric (nedefinit) sa se introduca o noua coloana unde s-ar putea alege codul, dar inca nu s-a introdus nimic.
Mai asteptam, poate se va realiza ceva in acest sens.
Pana atunci distractie.

mosescum
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 1:51 pm

Re: Declaratia 394

#15 Mesaj de mosescum »

Facturile primite sunt de la furnizori cu tva normal. Am facut receptia prima data fara bifa la acesti furnizori iar in dec. 300 imi apare tva-ul pe regularizari. Am devalidat si am facut intrarile punand bifa iar in decont apare aceeasi suma pe regularizari. La sfarsitul fiecarei luni nu raman cu produse pe stoc. Dau in consum tot ce am.

Scrie răspuns