cumparare cladire

Mesaj
Autor
bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cumparare cladire

#1 Mesaj de bojesculc »

Buna ziua
Am urmatoarea situatie:firma mea a cumparat un teren si o cladire(bloc de nefamilisti)pecare este specificata taxare inversa in aug.2016.Nota contabila
2111=404
212=404
4426=4427
Societatea mea incheie cu alta firma un contract de promisiune bilaterala de vanzare prin care vinde 1/2 din cladire acesteia.
In luna iulie firma mea face factura de avans conform contract cu TVA si incaseaza banii prin banca iar diferenta de bani o incasaeaza in august urmand a face factura pe suma totala si stornarea avansului.Intrebarea este daca factura finala se face cu taxare inversa stornand avansul asa cum a fost facturat cu TVA.
Multumesc.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cumparare cladire

#2 Mesaj de bojesculc »

Va rog mult o parere.
Administratorul vrea sa storneze factura de avans din iulie si sa o intocmeasca fara TVA ceea ce nu cred ca este corect.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cumparare cladire

#3 Mesaj de scortarum »

Daca si clientul tau este inregistrat in scopuri de TVA, avansul trebuia facturat cu taxare inversa, vezi in acest sens pct. 109 alin. (1) din NM de aplicare ale art. 331 din CF. Acuma, daca s-a facturat gresit (cu TVA), tot asa trebuie si stornat. Si se regularizeaza cu taxare inversa. Ca regula generala, din 2016, orice constructie (noua sau veche) si orice teren (construibil sau nu) se factureaza in regim de taxare inversa, daca, repet, ambii parteneri sunt inregistrati in scopuri de TVA. Altfel se factureaza cu 20%.

bojesculc
Mesaje: 102
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cumparare cladire

#4 Mesaj de bojesculc »

Multumesc pentru raspuns.Dupa ce am postat mesajul am citit despre taxarea inversa si despre vanzarea cladirilor din 2016.Un sfat in plus este binevenit.

Scrie răspuns