Problema declaratia 394

Mesaj
Autor
stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Problema declaratia 394

#1 Mesaj de stanilap »

Salutare ! Am sesizat o problema in declaratia 394. Sau poate ca nu este, dar vreau sa ma conving. In primul rand, e vorba de o societate care vinde cu amanuntul, cu bon fiscal. Asa cum scrie si in instructiunile SAGA, am creat de la inceput un client fictiv cu denumirea RAPORT ZILNIC, cont 5311. (SAGA foloseste denumirea Vinzare marfa - numerar ). Se bifeaza BON DE CASA in registrul iesiri, la fiecare Z zilnic.
Problema este la declaratia 394, pentru ca la vanzari - tip factura, imi apare AUTOFACTURARE, ceea ce nu mi se pare corect. Pana acum n-am sesizat treaba asta. Sa nu mai trebuiasca bifat BON DE CASA in registrul iesiri ? Sau ce altceva ?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#2 Mesaj de paturcai »

Daca ati creat tertul numit VANZARE ZILNICA probabil ca ati facut asa:
- Mergeti la CLIENTI--->Adaug---->la denumire ati trecut VANZARE ZILNICA--->LA COD FISCAL NU TRECETI NIMIC----->la cont ati trecut contul pe care-l aveti creat pentru casa (admitem ca este 5311 si nu are analitic)
In momentul in care la IESIRI, alegeti "B", la denumire alegeti VANZARE ZILNICA (creat deja mai sus), la validare, vi se va genera nota contabila: 5311 = 70XX, respectiv 5311 = 4427
Va apare AUTOFACTURARE pentru ca ati pus codul fiscal al firmei in dreptul VANZARE ZILNICA.
In momentul in care ati creat VANZARE ZILNICA la cod fiscal NU TRECETI NIMIC; probabil (sigur) ati trecut codul fiscal al firmei.
Revedeti ce am scris mai sus si va fi bine.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

camere
Mesaje: 104
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#3 Mesaj de camere »

asa am facut si eu, am trecut codul fiscal si imi apare autofacturare. am trimis D394 si am ok. ce trebuie sa fac? o las asa sau trebuie sa o trimit din nou?

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#4 Mesaj de stanilap »

Bun, multumesc, asa am facut.
Am generat o noua declaratie si la capitolul 2.2 (numar total de faturi emise in perioada de raportare) nu mai am nimic, nicio autofacturare, nico suma, nimic, ceea ce, de fapt, e corect. In 394 nu ne intereseaza decat facturile emise, nu ?
S-o redepun ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#5 Mesaj de paturcai »

Da
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

camere
Mesaje: 104
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#6 Mesaj de camere »

in concluzie trebuie sa o retrimit si eu?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8262
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#7 Mesaj de herganiec »

Normal.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

soltano
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 23, 2015 11:24 am

Re: Problema declaratia 394

#8 Mesaj de soltano »

Buna ziua
am o dilema daca puteti lamuriti-ma va rog: suntem un club de baschet, vindem bilete si abonamente pt care fac factura de iesire ca sa pot colecta tva-ul, factura care este cuprinsa in decontul de tva. Intrebarea mea este daca trebuie cuprinsa in declaratia 394? caci programul nu o preia si daca bifez imi spune ca nu am cod fiscal completat. Iar daca pun cod fiscal iar nu e corect. Cum procedez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema declaratia 394

#9 Mesaj de tomac »

Vânzarea de bilete se înregistrează pe o ieșire de tip E - Exceptat de la utilizarea AMEF, pe client fictiv fără cod fiscal selectat
Factura se operează pe tip factură pe clientul identificat cu denumire și cod fiscal sau, dacă e persoană fizică, cu CNP.
Datele astfel operate se preiau corect în D394.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

camere
Mesaje: 104
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: Problema declaratia 394

#10 Mesaj de camere »

am redepus 394 pt problema cu autofacturarea la z. acum o saptamana a fost ok, acum cu erori de validare. motivul? lipsa nr de telefon. :lol: vigilenti, domle, vigilenti. :lol:

soltano
Mesaje: 14
Membru din: Lun Feb 23, 2015 11:24 am

Re: Problema declaratia 394

#11 Mesaj de soltano »

Ok, am modificat la tipul iesirii, am pus <e> dar in felul asta imi modifica tva-ul pe care eu l-am inchis deja. Adica aceste iesiri, de vanzari bilete nu mi le considera incasate, desi ele au fost. CE fac? nu pot schimba nimic la tva, ala tb sa ramana la fel!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema declaratia 394

#12 Mesaj de tomac »

Păi dacă ați operat pe un client anume trebuia să lăsați operat tot pe clientul respectiv. Și nu trebuia să ștergeți încasarea. Trebuia devalidat și pus la tip e, apoi revalidat.
Dacă ați șters încasarea operați acum o încasare pe fiecare ieșire în parte.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns