Suspendare CIM

Mesaj
Autor
neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Suspendare CIM

#1 Mesaj de neamtun »

Cu ce art. din CM e corect sa fie facuta o suspendare in cazul ocuparii unei functii de viceprimar/ senator, art.50 lit.d sau art.51 lit.e?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Suspendare CIM

#2 Mesaj de tomac »

Art.50 litera d.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Suspendare CIM

#3 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
am o problema dar nu cred ca reusesc sa ma fac inteleasa
o angajata pleaca in cic, suspend cim si in saga in statul de plata, declaratia 112 apare corect, zic eu
in declaratia 112 trebuie sa fac ceva suplimentar? si aici ma refer la asigurarea de sanatate
in D 112 apar orele suspendate corect, dar nu apare data de incetare cim in concediu si implicit data de angajare la revenirea din cic si din aceasta cauza casa de sanatate blocheaza asiguratul
nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa
cred ca ceva gresesc eu in saga
am inteles de la casa ca trebuie sa scriu in declaratie data de plecare si cand revine la munca sa trec data de angajare- data la care revine din suspendare
poate ma lumineaza cineva, va rog

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Suspendare CIM

#4 Mesaj de balazse »

Dar de ce blocheaza asiguratul cand aceasta este declarata de catre instituatia care ii plateste indemnizatia de CCI?
Daca in program ai completat la "operatii" -> "state salarii" -> "concedii" -> "concedii de odihna..." -> o pozitie pe tip "creste copil 2 ani / 3 ani" si ai completat perioada de la care pleaca in CCI, precum cand ar trebui sa revina, atunci in D.112 la "Dată plecare" se completeaza corect.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Suspendare CIM

#5 Mesaj de marianam80 »

pai nu se completeaza, aici e problema
la plecare se completeaza corect,
cand revine, in acceptiunea celor de la casa de sanatate, nu se completeaza corect
cica ar trebui ca data la care revine la munca dupa suspendarea CIM, sa fie trecuta in D112 ca data angajarii, altfel se considera ca societatea i-a platit indemnizatie cic
desi mie nu mi se pare corect
eu nu fac nimic la declaratie, doar o verific, nu schimb nimic din ce saga inregistreaza
in state de plata fac corect toate operatiile

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Suspendare CIM

#6 Mesaj de tomac »

Ăia vorbesc prostii. Au ei o chestie acolo la ei și nu vor să recunoască lucrul ăsta.
Aceiași discuție am avut-o și eu. Apoi cineva de acolo a descoperit că la ei în sistem trebuia pusă o bifă undeva și s-a rezolvat instant.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Suspendare CIM

#7 Mesaj de marianam80 »

..................................................
speechless

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Suspendare CIM

#8 Mesaj de marianam80 »

dl tomac stiti cum se cheama bifa sa pot sa le-o spun si alora din casa de sanatate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Suspendare CIM

#9 Mesaj de tomac »

Nu știu. Eu am vorbit cu cineva de acolo, de la noi din Bihor, care a avut amabilitatea să verifice și ceea ce am scris eu a fost afirmația persoanei respective. Nu știu unde și ce a bifat dar știu că de fapt a fost o problemă de la ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Suspendare CIM

#10 Mesaj de marianam80 »

bine

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Suspendare CIM

#11 Mesaj de robut »

Buna ziua,
am o salariata in CIC la care este gresita data sfarsit suspendare . Cum pot repara aceasta eroare in revisal?
Este bine daca modific data sfarsit suspendare si transmit revisal-ul?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Suspendare CIM

#12 Mesaj de tomac »

Da. Restul informațiilor să rămână nemodificate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1081
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Suspendare CIM

#13 Mesaj de robut »

Multumesc frumos.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Suspendare CIM

#14 Mesaj de zaineal »

Buna ziua, am si eu o intrebare, o mamica are cere de suspendare pentru ingrijire copil facuta din 2015 pana pe 12.06.2017 , acum pe 12.04.2017 a facut cerere de revenire la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de insertie. Cum trebuie sa operez in revisal intoarcerea mai devreme decat a fost inregistrata suspendarea? Vin cu corectie suspendare ? am salvat baaza de date in caz ca gresesc si am operat incetare suspendare cu 12.04.2017 , iar la raport salariat imi apare data inceput suspendare ...2015; data sfarsit suspendare 12.06.2017, data incetare suspendare 12.04.2017 . este corect asa ?

Scrie răspuns