Receptii cu 19% pe nedefinit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Receptii cu 19% pe nedefinit

#1 Mesaj de buriank »

Pe nedefinit nu putem receptiona , chiar daca pe Gestiuni (global valoric)am scris 19%.
Trebuie sa asteptam o actualizare?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#2 Mesaj de balazse »

Ai inchis anul 2016 dpdv al gestiunii? Ai modificat din 20 in 19 la "TVA %" la gestiuni? Inregistrarea l-ai facut in 2017 pe un document de 2017?
Ai ultima actualizare din 29.12.2016?

buriank
Mesaje: 153
Membru din: Mar Iul 13, 2010 12:00 am

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#3 Mesaj de buriank »

Da, numai ca azi m-am uitat la vesriune fara sa ma loghez, iar actualizarea este pe 19.12.2016, acum m-am logat si vad ca este cu data de 29.12.2016.
Mersi

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#4 Mesaj de costanc757 »

Asteptati sa faca cei de la Saga actualizarea programului pentru operatiunile incepand din ianuarie 2017

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#5 Mesaj de cernatv »

Versiunea 478 a apărut.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#6 Mesaj de tobosv790 »

Apropo de 478, ce e aia fgo.ro si "cu ce se mananca"? Mersi.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#7 Mesaj de cernatv »

„1. S-a introdus serviciul de facturare gratuit online FGO in colaborare cu i-Tom Solutions. Prin acesta puteti emite facturi pe siteul FGO.ro, facturi care pot fi preluate automatizat in SAGA.
In fereastra principala a programului s-a introdus un link numit FGO, de unde veti efectua sincronizarea cu FGO.ro. La prima accesare va aparea o fereastra de conectare în care trebuie sa fie completate utilizatorul si parola aferente licentei SAGA si adresa de email a persoanei care emite facturi online.
La apasarea butonului "Trimitere mail de conectare la FGO", la adresa de mail completata se va trimite o invitatie prin care se poate crea un cont gratuit pe FGO.ro, având deja completate nomenclatoarele de clienti si articole preluate din SAGA.
Dupa adaugarea contului de catre persoana care emite facturi, la accesarea linkului FGO din program va aparea un ecran cu facturile emise online, care trebuie importate.
Articolele sau serviciile introduse direct pe FGO.ro se pot importa daca exista licenta pentru partea de stocuri, dupa completarea tipului de articol corespunzator în ecranul de import din FGO.

Important
1. Serviciul de facturare FGO este dezvoltat de i-Tom Solutions în colaborare cu SAGA Software. Scopul principal al acestuia este emiterea de facturi online care sa poata fi importate automat în programul SAGA.
Puteti opta si pentru varianta premium a serviciului (pret 100 lei/AN) care permite accesul la mai multe formate ale facturii emise, adaugarea mai multor utilizatori pentru o societate si contine un generator automatizat de contracte.

Pentru sugestii sau sesizari legate de functionarea siteului FGO.ro folositi adresa suport@fgo.ro sau tel. 031-432-9962”

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#8 Mesaj de tobosv790 »

Aham!!!! :shock:

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#9 Mesaj de analiza »

Buna ziua,

vreau sa fac actualizarea tva la stoc de marfa cu amanuntul, evidenta cantitativ valorica. Va rog sa ma ajutati sa pricep care este ideea cu mesajul de atentionare afisat in articole -> TVA, si anume "Efectuati aceasta operatie doar dupa inchiderea stocurilor pentru luna curenta". La care luna se refera ? Luna curenta pentru operatiunea de schimbare tva ar trebui sa fie ianuarie 2017, nu ? Inregistrarile contabile de diminuare tva si de majorare adaos trebuie sa apara la 01.01.2017 . Si atunci care stocuri trebuie inchise ? Sigur n-am inteles eu bine mesajul..

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#10 Mesaj de balazse »

Trebuie sa ai inchis luna decembrie 2016.
Oricum inainte de modificari fa o salvare de baza de date, iar daca se intampla ceva problema sa ai posibilitatea sa revii la situatia initiala.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#11 Mesaj de analiza »

Multumesc ! Da, fac salvare baza. Deci inchis decembrie 2016 si la articole - > tva de la 20% la 19% , data din casuta 01.01.2017, da ? Banuiesc ca nu trebuie sa existe operatiuni cu stocuri in ianuarie, anterior acestei operatiuni

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#12 Mesaj de balazse »

Este corect, ar fi optim sa nu existe.
Totusi nu inteleg de ce ai o evidenta cu amanuntul, daca ai o evidenta cantitativ-valorica si nu una global-valorica?

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#13 Mesaj de analiza »

Da, este comert cu amanuntul, dar pentru un control mai strict al marfii administratorul a dorit evidenta cantitativ valorica a stocurilor de marfa ( la pret de vanzare, desigur), cu coduri de bare, ca la Lidl, Kaufland, etc. Destul de complicat cu zeci de mii de operatiuni lunare, dar asta e

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#14 Mesaj de balazse »

Atunci ar trebui sa renunti la evidenta cu amanuntul incepand cu 01.01.2017 (ajunge daca la articole este trecut pretul de vanzare si astfel se preia corect in MarketLine sau unde doresti). ;)

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Receptii cu 19% pe nedefinit

#15 Mesaj de analiza »

Multumesc, da deci forma este de comert cu amanuntul ( adica vanzare prin casa de marcat, preponderent catre populatie si pretul de vanzare include adaos si tva neexigibil) dar evidenta este cantitativ valorica ( cum este la comertul cu ridicata).

Scrie răspuns