concediu medical neincasat din anii precedenti

Chestiuni specifice programului SAGA B.
Mesaj
Autor
sarametescuv10
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 01, 2015 2:57 pm

concediu medical neincasat din anii precedenti

#1 Mesaj de sarametescuv10 »

Buna ziua!
Ma puteti ajuta si pe mine cu o monografie contabila,pentru urmatoarea situatie. Contul 431.07.00-contrib angajator fond concediu medical-l-am preluat cu sold negativ, este o suma destul de maricica, neincasata de multi ani.Acea suma, sigur s-a prescris si daca as 'dezgropa mortii' ar fi in zadar, ca oricum nu ii voi mai recupera niciodata.Din aceasta cauza as vrea sa il inchid cumva, problema este ca nu stiu cum,de aceea va solicit un mic ajutor.
Multumesc!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: concediu medical neincasat din anii precedenti

#2 Mesaj de zaineal »

eu zic ca trebuie sa dezgropati mortii, mie mi s-a intamplat sa gasesc nereguli in note contabile, deci tot trebuie bifat cu fisa pe platitor si cu declaratiile depuse, restul sunt creante sociale inchise prin chelt neded

balani345
Mesaje: 60
Membru din: Lun Ian 20, 2014 2:27 pm
Localitate: Vaslui

Re: concediu medical neincasat din anii precedenti

#3 Mesaj de balani345 »

daca are sold negativ inseamna ca aveti de recuperat sume din concedii medicale de la casa de sanatate, cu sumele suportate peste fondul de 0,85%
in acest caz inchideti soldul negativ doar cand veti primi banii inapoi de la CJAS
puteti solicita de la ei un sold la 31.12.2016, eventual sa stiti care e suma reala (cu toate ca si pe la ei se mai amesteca sumele, eventual cereti o fisa partener sau ce au ei, ca sa puteti face o verificare)
cand veti primi banii inapoi faceti 431,07,00 = 770,00,00 (in rosu)
si apoi ii virati la bugetul local, pt ca sunt sume aferente anilor anteriori (cereti de la primarie contul in care sa le virati suma)
117,00,00 = 770,00,00

Scrie răspuns