servicii taximetrie UBER

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
cazacul937
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Mar 05, 2016 1:23 pm

Re: servicii taximetrie UBER

#16 Mesaj de cazacul937 »

Da am inteles. Nu mi-a adus nici o factura pana acum, decat un borderou. Daca are multe curse si am 1000 de facturi intr-o luna? Exista alta metoda usoara de lucru? Pana acum am lucrat pentru cineva care avea cod special de tva si acolo a fost mai simplu, dar acum am alta speta, pe cineva cu cod de tva ro trimestrial si de aceea am unele nelamuriri. Multumesc. O seara buna.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: servicii taximetrie UBER

#17 Mesaj de septimiuv »

Să folosească fgo.ro :shock:

baditaa710
Mesaje: 17
Membru din: Vin Feb 26, 2010 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#18 Mesaj de baditaa710 »

aceeasi problema o am si eu facturile sunte emise de uber in numele SRL -ului platitor de tva , insa facturile emise nu respecta codul fiscal , adica au doar un nume de persoana si atat , fara adresa , fara cnp , nimic .
am scris celor de la uber si raspunsul lor a fost citez "ca nu pot solicita clientilor lor astfel de informatii confidentiale " .
pe ianuarie efectiv nu stiu cum sa inregistrez facturile - (facturile emise de ei in numele meu au valoare fara tva, tva , si valoare cu tva )si sa le declar , in 394 nu le pot declara ca nu am toate campurile obligatorii .
facturile se emit pt fiecare cursa si sunt peste 400 de facturi pe luna emise . ar trebui sa le inregistrez in mod normal atat timp cat sunt emise de ei in numele meu ? am avut si facturi emise catre firme insa acolo datele sunt corecte au J , Cui , toate datele si le-am putut declara in 394 .
astept urgent ajutor din partea voastra .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii taximetrie UBER

#19 Mesaj de tomac »

Luați legătura cu UBER și spuneți-le că facturile emise nu respectă codul fiscal. Dacă tot emit ei factura atunci să o facă legal. Nu aveți ce soluție să primiți.
Vedeți art.319 CF alineatul 20 litera f.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baditaa710
Mesaje: 17
Membru din: Vin Feb 26, 2010 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#20 Mesaj de baditaa710 »

Am luat nu vor sa emita documentele conform codului fiscal .
problema este ca nu stiu cum sa inregistrez pe ianuarie aceste facturi primite si cum sa le declar.
pe ei am inteles acum clar ca nu ii intereseaza in nici un fel daca lucrurile sunt legale sau nu si legislatia din romania .

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: servicii taximetrie UBER

#21 Mesaj de septimiuv »

Trimite un mail la anaf și vezi ce zic. :twisted:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii taximetrie UBER

#22 Mesaj de tomac »

Sau luați legătura cu ei și solicitați-le rezilierea actului sau prevederii din actul semnat cu ei prin care sunteți de acord ca ei să emită facturi în numele dvs. Și motivați aceasta prin faptul că se emit facturi fără respectarea prevederilor legale motiv pentru care puteți fi sancționați. Ori dacă nici așa nu sunt de acord, să fi de acord să suporte orice amendă generată de o astfel de situație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

beleani136
Mesaje: 3
Membru din: Lun Aug 02, 2010 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#23 Mesaj de beleani136 »

Am citit tot ce aparut aici pe forum si nu numai referitor la UBER.
Din punct de vedere tehnic nu am vazut sa fie tratat subiectul referitor la modul in care trebuie operate - pentru a fi declararate corect in D394 - facturile emise de Rasier Operations B.V. in numele firmei partenere pentru fiecare cursa.
Rasier Operations B.V. este un tert (nu-i nici client si nici furnizor in faza de facturare a transpertului efectuat - vorbim aici de un partener al UBER platitor de TVA).

Conform Ordinului președintelui ANAF nr. 2.264/2016 in D394 este obligatoriu a se declara la sectiunea I. ALTE INFORMATII::
"2.4.numărul total de facturi emise în perioada de raportare de către terți, în numele persoanei impozabile, seria și numărul acestora, precum și denumirea și CUI ale terților". Banuiesc ca a tertului care emite factura in numele "partenerului" nu a beneficiarilor. :oops:

In Saga nu exista optiunea "Factura emisa de terti"?
Cum ati operat aceste facturi, ca facturi simple?
In caz ca nu exista, inseamna ca aceste informatii trebuie completate manual, nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: servicii taximetrie UBER

#24 Mesaj de tomac »

Așa este, nu există acest tip în SAGA. Puteți trimite o sugestie de modificare a programului în acest caz, dar apare o problemă tehnică - trebuie definit nu doar clientul în ci și terțul emitent al facturii.
Puteți să o operați ca fiind tip L - factură emisă de client în numele furnizorului și în D394 să corectați tipul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#25 Mesaj de robut »

Buna ziua,
care sunt documentele primare ce trebuiesc intocmite pentru activitatea de taximetrie, a unei societati neplatitoare de tva?
Activitatea se desfasoara intr-o localitate unde oamenii nu folosesc aceste servicii pe distante mari, trebuie intocmite foi de parcurs?
Multumesc.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: servicii taximetrie UBER

#26 Mesaj de nasteaf »

Rog f.mult daca s-a clarificat aceasta problema cu facturile emise de UBER in numele unei SC care desfasoara activitatea de taximetrie accesand platforma UBER, cum le operez daca nu am CNP-ul persoanei fizice nici adresa?
Multumesc.

constantind17
Mesaje: 18
Membru din: Vin Aug 23, 2013 12:10 pm

Re: servicii taximetrie UBER

#27 Mesaj de constantind17 »

tomac scrie:Așa este, nu există acest tip în SAGA. Puteți trimite o sugestie de modificare a programului în acest caz, dar apare o problemă tehnică - trebuie definit nu doar clientul în ci și terțul emitent al facturii.
Puteți să o operați ca fiind tip L - factură emisă de client în numele furnizorului și în D394 să corectați tipul.
Buna ziua,
Eu asa am procedat, am inregistrat facturile emise de UBER in numele clientului nostru ca tip L si e ok, mai putin la declaratia 394, unde mi le aduce in caseta de facturi emise de clienti.
Le-am mutat manual, in sensul ca am sters informatiile de la facturi emise de client si le-am scris la facturi emise de terti. Problema este ca la validare primesc eroare, ramand undeva informatii "agatate" legate de facturi emise de client si-mi spune ca nu pot lasa campurile goale. Problema e ca nu am depistat de unde ramane pdf-ul cu aceste informatii, ca sa le sterg si de acolo.
Imi puteti da o sugestie pentru a scapa de aceasta eroare? In prezent generez declaratia 394, o salvez, ulterior imi devalidez toate facturile de tip L, generez din nou declaratia si o actualizez cu sumele din prima declaratie generata si cu informatiile pentru facturile emise de terti. Evident operatiunea consuma destul de mult timp, mai ales ca e platitor de TVA trimestrial si se strang intre 600-800 facturi ce trebuie devalidate si ulterior revalidate.

Mutumesc!

urucug
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 04, 2017 9:37 pm

Re: servicii taximetrie UBER

#28 Mesaj de urucug »

Buna ziua,
Imi puteti spune,va rog, cum se pot importa facturile UBER in format CVS in Saga?

Multumesc mult,

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: servicii taximetrie UBER

#29 Mesaj de septimiuv »

Nu se poate.

orlovschim
Mesaje: 1
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:00 am

Re: servicii taximetrie UBER

#30 Mesaj de orlovschim »

urucug scrie:Buna ziua,
Imi puteti spune,va rog, cum se pot importa facturile UBER in format CVS in Saga?

Multumesc mult,
Buna ziua,

Se poate face importul, dar nu din CSV. In CSV nu aveti numarul facturilor, din pacate, doar un id de cursa. Va pot ajuta eu cu importul facturilor de UBER, dar voi avea nevoie de toate facturile in format PDF.

Scrie răspuns