Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum descarc

Mesaj
Autor
suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum descarc

#1 Mesaj de suciul610 »

Buna ziua, si La multi ani !!!
O mica nelamurire am si eu.Am un magazin mixt undeva la tara, am reusit sa implementez Marketline-ul, si sa vand din program(eu), insa mama si fratele continua sa vanda de pe casa de marcat, fara Marketline. Gestiunea e cantitativ-valorica.
Problema apare la descarcarea vanzarilor, practic Marketline-ul imi descarca din gestiune doar ce am vandut pe el.
Vanzarile de pe casa de marcat, cum as putea sa le descarc, macar valoric, nu si cantitativ, din gestiune???
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#2 Mesaj de balazse »

Ar trebui sa ii inveti si pe ceilalti sa vanda direct din MarketLine, poti crea user separat doar pentru drept de vanzare.
Ceea ce poti face este ca dupa transferul vanzarii din MarketLine sa devalidezi inregistrarea si sa adaugi pozitiile lipsa (cantitativ-valoric, o data ce evidenta este ca atare).

suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#3 Mesaj de suciul610 »

Multumesc pt raspuns.Partea cu vandutul in Marketline e cea mai buna, insa mama are o varsta si e reticenta.....fratele cam la fel.
Am creat o intrare de marfuri cu produse : vanzari 9% si vanzari 20%.
Dupa ce trimit vanzarile din marketline in saga, devalidez si adaug produsele vanzari functie de cota de tva si suma care mai trebuie. Insa nu m-i le scade din stocul valoric.Practic din stoc imi scade doar valoarea marfurilor vandute cu marketline-ul.
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#4 Mesaj de balazse »

Sa recapitulam. Ai transferat vanzarile din MarketLine, dupa care ai devalidat inregistrarea de la "iesiri".
Aici daca un produs deja iti apare in lista atunci trebuie sa aduni la celelalte (adica daca din articolul x ai 9 bucati, atunci treci 10, precum te asiguri ca sa se modifice corect si valoarea), iar daca nu apare il adaugi ca rand nou.
Dupa care validezi inregistrare. In MarketLine trebuie sa mergi la "operatii" -> "modul magazin" si apesi pe "sinc articole" pentru a aparea si in extensie stocul real.
In programul Saga ar trebui sa ti se descarce stocul automat (ma gandesc ca lucrezi cantitativ-valoric).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#5 Mesaj de tomac »

Am eu două soluții:
1. nu vă mai lăsați mama și fratele să vândă. Dacă nu pot utiliza programul să stea liniștiți. Angajați pe cineva care să vândă folosind calculatorul.
2. să renunțați la marketline dacă prima soluție nu poate fi aplicată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suciul610
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 14, 2014 11:34 am

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#6 Mesaj de suciul610 »

Va multumsc pentru ajutor.
Balazse,solutia oferita de tine pare cea mai la indemana.
Multumesc.

otiliae682
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 16, 2016 5:45 pm

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#7 Mesaj de otiliae682 »

Stiti cumva daca programul MarketLine este compatibil cu o casa de marcat Adpos M (producator Tremol S-KL)? Nu apare in lista caselor de marcat suportate - poate exista totusi un driver care sa permita conexiunea lor?
In acest moment unul dintre clientii mei doreste sa foloseasca Saga C si Market line ca si programe de gestiune si respectiv de vanzare, la un magazin de haine. Teoretic el nu va avea nevoie de actualizari deci nu va plati licenta. Practic insa, din experienta dvs., ati avut cumva cazuri de clienti de acest gen pentru care utilizarea gratuita a celor doua programe devenit la un moment dat imposibila datorita neefectuarii actualizarilor? (aici ma gandesc mai ales la MarketLine).

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vanzare in paralel Marketline si casa de marcat, cum des

#8 Mesaj de balazse »

Eu iti sugerez sa faci abonament pentru Saga, deoarece beneficiezi de actualizari (inbunatatiri), precum este de reala ajutor la modificarea cotei de TVA.
Ma gandesc ca ai dorii sa faci si import de date de la magazin, iar daca nu ai aceeasi versiune nu o sa poti face import, deoarece pot aparea probleme tehnice.
In ceea ce priveste casa de marcat, trebuie sa iei legatura de cu echipa Saga, precum este posibil sa trimiti detalii despre casa de marcat, de exemplu driver si alte cele.

Scrie răspuns