achizitie cereale de la persoane fizice

Mesaj
Autor
ursachee
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 05, 2016 3:12 pm

achizitie cereale de la persoane fizice

#1 Mesaj de ursachee »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati sa destelenesc problema achizitiei de cereale de la persoane fizice. Am un SRL care va achizitiona cereale direct de la producatorii persoane fizice. Intrucat legislatia s-a schimbat de cateva ori in ultima perioada, nu imi este clar care este procedura in vigoare in acest moment. Borderoul de achizitie am inteles ca s-a anulat, contractul urmat de plata cu retinere la sursa a impozitului si cass cu declarare in 112 si 205 la fel. Gresesc cumva? Ce procedura si ce documente sunt in vigoare in 2017?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitie cereale de la persoane fizice

#2 Mesaj de tomac »

Se folosește document de comercializare, un document specific folosit de către producătorii agricoli. Nu există reținere la sursă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ursachee
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 05, 2016 3:12 pm

Re: achizitie cereale de la persoane fizice

#3 Mesaj de ursachee »

Adica trebuie sa-l pun sa se duca la primarie sa-si scoata carnet de producator? Pot sa injur?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: achizitie cereale de la persoane fizice

#4 Mesaj de cernatv »

Poţi.
Dar tot la primărie trebuie să ajungă acei producători.

ursachee
Mesaje: 14
Membru din: Mar Iul 05, 2016 3:12 pm

Re: achizitie cereale de la persoane fizice

#5 Mesaj de ursachee »

Sa recapitulam: nea badea trebuie sa se duca la primarie, sa se inscrie ca producator, sa-si ia carnet de comercializare, sa completeze foaia cu datele tranzactiei, si din cate am inteles, pentru cereale trebuie sa faca si contract de vanzare. Toate astea ca sa vanda sa spunem 500 kg de grau pe care le-a primit de la arendas in contul arendei pentru 1 ha amarat din posesie. Pai nea badea cred ca ma alearga cu furca pana la capul satului daca-i spun asa ceva! Mai ales tinand cont de pretul pe care i-l propun pentru tranzactie - pretul la recoltare, cel mai jos.
Si uite asa obligam taranii sa vanda la negru la samsari, ca macar daca nu ofera pret mai bun, nu ii obliga sa umble cu zilele pe la primarie.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: achizitie cereale de la persoane fizice

#6 Mesaj de danilevicis »

Sa vezi dupa ce-l convingi pe nea badea sa-l scoata de la primarie, sa-l pui si sa completeze tranzactia.... :lol:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24195
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: achizitie cereale de la persoane fizice

#7 Mesaj de balazse »

Pentru UrsacheE
Data viitoare sa ii spui lui nea Badea sa ceara bani si nu bunuri.

Scrie răspuns