TVA anulat si redobandit achizitie China

Mesaj
Autor
mariuta249
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 5:18 pm

TVA anulat si redobandit achizitie China

#1 Mesaj de mariuta249 »

Buna ziua
V-as ruga sa ma ajutati cu urmatoare speta intrucat am sa cer o rambursare de TVA si mi-e teama sa nu fac vreo prostie aici.
Asadar in data de 17.11.2016 mi s-a anulat codul de TVA pe motiv ca mi-a expirat sediul.
In data de 07.02.2017 am reusit sa redobandesc acest cod. In aceasta perioada nu am facut nicio livrare de marfa sau prestare de servicii in tara sau UE, dar am facut doua achizitii de marfa din China in luna decembrie 2016. TVA-ul aferent acestor achizitii si platit in vama a fost de 20928 lei.
Intrebarea mea este cum inregistrez aceasta achizitie in decembrie si cum fac ajustarea de TVA in februarie?
Mentionez faptul ca cei de la finante mi-au spus ca am dreptul sa recuperez acest tva in momentul in care redevin platitor de TVA.
Va multumesc si va doresc o zi usoara!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA anulat si redobandit achizitie China

#2 Mesaj de tomac »

La achiziție o treceți pe taxe nu pe TVA în poziții tarifare și o includeți în costul mărfii
La reprimirea codului de TVA dacă e în stoc ajustați prin articol contabil de tip 4426=371. Dacă e cantitativ-valoric prin inventar de trecere de la neplătitor la plătitor. Atenție! Inventarul se folosește numai dacă la ieșirea de la TVA ați efectuat ajustarea inversă de la plătitor la neplătitor, altfel nu. Dacă nu puteți prin inventar ajustarea se poate regla la cantitativ-valoric prin operațiuni speciale. Efectuați ieșire din gestiune la prețul mare și apoi operați o intrare în gestiune la prețul mic. După care, prin articole contabile de tip 607=371 în roșu și 4426=371 în negru, reglați situația contabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mariuta249
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 5:18 pm

Re: TVA anulat si redobandit achizitie China

#3 Mesaj de mariuta249 »

Multumesc mult!

Scrie răspuns