Zile de CO acordate

Mesaj
Autor
borosm949
Mesaje: 72
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Zile de CO acordate

#1 Mesaj de borosm949 »

Bună ziua!

Aș avea o întrebare în legătură cu acordarea zilelor libere după zilele legală de sărbătoare.
La firmă respectivă zilele de lucru sunt din marți pănâ sâmbătă. Zilele libere: duminică și luni - stimpulate în CIM și regulament intern.
Dacă o zi liberă legală (de exemplu. 5 iunie) cade la perioadă noastră ”liberă”, trebuie să acord încă o zi liberă (de ex. 6 iunie).
Cănd o sărbătoare cade pe weekend, în mod normal nu se dă liber și luni. Iar dacă nu dăm liber de ex. a 6-a iunie ne iese 21 de zile lucrătoare, nu 20 cum apare la SAGA.
Cum este corect?

Mulțumesc frumos.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Zile de CO acordate

#2 Mesaj de tomac »

Zilele libere legal nu influențează repausul săptămânal.
Repausul săptămânal e de 48 ore ceea ce nu înseamnă neapărat 2 zile. Spre exemplu dacă lucrează sâmbăta până la ora 13 atunci se liber până luni la 13 și de la acea oră încolo poate lucra și lunea.
Zilele lucrătoare nu se stabilesc prin CIM sau regulament intern. Ele sunt zilele calendaristice, de luni până vineri cu liber sâmbătă și duminică. Dacă repausul săptămânal nu se poate acorda sâmbăta și duminica atunci acesta poate fi în oricare alte zile cu condiția ca el să fie de 48 ore consecutive.
Ceea ce aveți stabilit prin CIM și regulament e programul de muncă nu zilele lucrătoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

borosm949
Mesaje: 72
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: Zile de CO acordate

#3 Mesaj de borosm949 »

Bine, mulțumesc, deci am înțeles eu că... dacă angajații au aceste 48 de ore libere (duminică și luni) atunci suntem OK?
Nu mi-e clar din răspuns cum procedez în situația respectivă ca să fie corect.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Zile de CO acordate

#4 Mesaj de tomac »

Da, sunteți ok. Ce nu înțelegeți nu mi-e clar mie :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

borosm949
Mesaje: 72
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: Zile de CO acordate

#5 Mesaj de borosm949 »

Nu-mi este clar dacă este o problemă dacă ies cu 21 de zile lucrate și nu 20 (cum ar fi luna iunie), din cauză că 05.06 oricum era zi liberă fiind o ziuă de luni.
Dacă așa îmi iese nu e nici o problemă?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Zile de CO acordate

#6 Mesaj de tomac »

Dacă ies lucrate 21 de zile în lună de 20 de zile lucrătoare, o zi reprezintă ore suplimentare pentru cei care au muncit în acea zi. Dacă munca a fost efectuată în zile de sărbătoare legală beneficiază pe lângă plata orelor lucrate de o indemnizație de 100%, iar dacă ziua suplimentară e datorată muncii în alte zile decât cele de sărbătoare legală, de un spor de 75%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

borosm949
Mesaje: 72
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: Zile de CO acordate

#7 Mesaj de borosm949 »

Multumesc frumos.

Scrie răspuns