contracte part-time

Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

contracte part-time

#1 Mesaj de paund852 »

daca o persoana are contract de 4 ore la o firma si 4 ore la alta firma dupa noua lege care se aplica de la 01.08.2017 se platesc contributiile marite ,cum interpretati?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contracte part-time

#2 Mesaj de balazse »

Care lege? Ai vazum un act normativ publicat in Monitorul Oficial? :shock:

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: contracte part-time

#3 Mesaj de stroer1948 »

Este proiect, dar la cata "opozitie si proteste" a intampinat acest proiect (adica zero), cu siguranta sunt sanse mari sa il vedem cat de curand publicat in MO.
http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... ie2017.pdf

Referitor la intrebare, se pare ca la doua contracte part-time de 4 ore, contributiile se vor plati la salariul minim.
PROIECT
(3) Persoanelor prevăzute la art. 136 lit. c), nu le sunt aplicabile prevederile alin. (2) pe
perioada în care salariații acestora se află într-una dintre următoarele situații:
e) realizează în cursul aceleiași luni venituri din salarii sau asimilate salariilor în baza a două
sau mai multe contracte individuale de muncă, dintre care unul este cu normă întreagă, iar
baza lunară de calcul al acestuia este cel puțin egală cu salariul minim brut pe țară.

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: contracte part-time

#4 Mesaj de paund852 »

daca o persoana are 3 contracte cu cate 2 ore fiecare plateste fiecare angajator pentru salariu minim adica 715 ron fiecare?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: contracte part-time

#5 Mesaj de stroer1948 »

Nu. Eu inteleg ca e vorba doar de CAS. Adica fiecare angajartor plateste 229 lei CAS, iar celelalte contributii le plateste la salariul primit.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contracte part-time

#6 Mesaj de balazse »

Eu zic sa asteptam aparitia actului in Monitorul Oficial, deoarece erau cazuri in care ceea ce a aparut in MO a fost destul de diferit fata de proiect.
Pana la urma daca discutam despre proiect, doar speculam.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#7 Mesaj de tobosv790 »

Eu zic ca poate nu mai apare deloc. E o prostie. Se vor gasi solutii pentru evitarea taxelor de incasat in plus si deci efectul va fi exact invers.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: contracte part-time

#8 Mesaj de balazse »

Teoretic poate nu este o idee rea, dar practic ii mai greu de aplicat cele au dorit prin acel proiect.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: contracte part-time

#9 Mesaj de prunam »


tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#10 Mesaj de tobosv790 »

Nasol. Dar in felul asta imi creste valoarea punctului de pensie in perioada cat se plateste asa? Stie cineva? Ca eu nu prea stiu cum se calculeaza acest punct de pensie! Sau dam banii aiurea asa? Ca daca creste....atunci se merita. Daca nu... atunci...mai vedem ce facem.
PS: Eu sunt direct interesat fiindca asa lucrez: cu part-time! Multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: contracte part-time

#11 Mesaj de herganiec »

creste si punctul de pensie pt ca se calculeaza la salariul brut.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: contracte part-time

#12 Mesaj de stroer1948 »

O alta chestie pe care nu o inteleg din proiect si care mi se pare discriminare: un salariat lucreaza cu 2 ore la 3 companii diferite, avand salariu minim proportional cu orele lucrate.
Conform proiectului, pentru ca nu are un contract cu norma intreaga, cei 3 angajatori, vor achita contributiile la nivelul salariului minim.
Daca va creste si valoarea punctajului de pensie, asta inseamna ca acest salariat cu un venit brut de 1087.5 lei va avea un punctaj de pensie mai mare decat un salariat care lucreaza 8 ore pe zi, si are un salariu brut de 1500 lei.
Baza de calcul punctaj salariat part time = 4350 lei (1450 salariul minim x 3 angajatori)
Baza de calcul punctaj salariat cu norma intreaga = 1500 lei.
E corect ce zic ?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#13 Mesaj de tobosv790 »

Pentru @herganiec: Ar fi bine asa, daca tot ne ia banii!
Pentru @stroer1948: Daca e asa este intra-adevar o anomalie!
Vom vedea ce va iesi pana la urma!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contracte part-time

#14 Mesaj de tobosv790 »

Daca se aplica chestia asta am o problema. Eu voi incheia un act aditional la un CIM si il voi transforma in norma intreaga pentru a "scapa" de platile majorate la celelalte. Insa sotia mea nu are decat 2 contracte part-time de cate o ora/zi. Probabil ea va iesi si ma voi angaja eu in locul ei. Numai ca in felul asta ea(sotia) ramane fara asigurare medicala. Stiu ca poate fi trecuta ca si"coasigurat"al meu dar nu stiu pasii de urmat!
In afara de a o trece pe declaratia 112 ca si coasigurat al meu ce altceva ar trebui sa mai fac si in raport cu ce institutii? Multumesc frumos!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: contracte part-time

#15 Mesaj de zaineal »

eu cand l-am luat pe sot in intretinere si coasigurat, am dat o declaratie pe propria raspundere si am atasat adeverinta de venit de la anaf pe numele lui.

Scrie răspuns