Transmitere pe mail

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transmitere pe mail

#16 Mesaj de balazse »

Incearca altfel.
Deschizi un fisier pdf prin adobe acrobat si apesi pe butonul "send file as email attachment" si vezi daca iti functioneaza sau nu, iar daca nu inseamna ca nu este setat corect ca si client implicit.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Transmitere pe mail

#17 Mesaj de zaineal »

PDF-ul imi da voie sa trimit mail cu outlook implicit

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Transmitere pe mail

#18 Mesaj de zaineal »

verificat acum inca o data , sa nu am surprize, dar acesta il folosesc mereu

nastaseg797
Mesaje: 2
Membru din: Joi Feb 02, 2017 3:56 pm

Re: Transmitere pe mail

#19 Mesaj de nastaseg797 »

Buna ziua,

Aceeasi problema o am si eu, cu windows si office de 64, si, desi pot trimite pdf ca atasament, nu pot trimite pdf si xml direct din Saga (din fereastra Iesiri).

Ma intereseaza foarte mult aceasta chestiune, pentru ca dureaza prea mult sa trimit facturile prin acrobat tinand cont de faptul ca trebuie sa completez adresa de e-mail a clientului de fiecare data.

Chiar nu exista nici o solutie?

Eu am Windows 10 Pro 64x
si Office 2016 64x. (office-ul l-am avut pe 32x pana acum cateva zile cand a inceput sa dea erori la editare si salvare a fisierelor Word si Excel si a trebuit sa schimb)

Multumesc!

smarandachea
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 14, 2010 12:00 am

Re: Transmitere pe mail

#20 Mesaj de smarandachea »

subscriu, am modificat office din 2010 32B in 2016 64B si acum primesc mesajul:

deasemenea Outlook 2016 este default app pt mail, din pdf se poate trimite mail.

mesajul este "Either there is no default mail client or the current mail client cannot fulfill the messaging request. Please run Microsoft Outlook and set it as the default mail client."

gaborf
Mesaje: 22
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:33 am

Re: Transmitere pe mail

#21 Mesaj de gaborf »

buna ziua
mie imi functioneaza de ceva timp cu Thunderbrid dar vreau sa folosesc modul nou de transmitere directa ce se seteaza din BD. Sincer nu ma pricep si nu stiu cum si de unde iau datele ce trebuie trecute acolo ( stiu doar emailul si parola ) . Poate cineva sa ma jute cu ce trebuie sa trec in rubricile cerute si anume '' Server de email'' ''Port SMTP '' si daca trebuie sa bifez ''SSL'' . Am adresa pe Yahoo.

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Transmitere pe mail

#22 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns