Jurnale de TVA

Mesaj
Autor
lazarh
Mesaje: 104
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Jurnale de TVA

#1 Mesaj de lazarh »

Am o problema la jurnale de TVA:
-cand am o prestare de serviciu intracomunitar,inregistrez factura la intrari fara tva, apoi la articole contabile inregistrez 4426=4427
- in jurnalul de cumparari apare de 2 ori aceiasi inregistrare, odata cu tva si odata fara tva.
Cum ar trebui sa inregistrez aceasta operatie?

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

JURNALE TVA

#2 Mesaj de fartana739 »

Dupa parerea trebuie sa inregistrezi factura cu specificatia taxare inversa si atunci o sa-ti apara o singura data si corect 4426=4427.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#3 Mesaj de Doriana »

alege tip furniz intracomunitar si tip document t-tax inv...restul face programul si face bine...las atva 19 nu 0. :idea:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

lazarh
Mesaje: 104
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de lazarh »

Multumesc,am reusit.
La import de marfuri cum inregistrez taxa vamala ca sa calculeze tva si pentru suma respectiva?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

taxa vamala se datoreaza doar pt achizitii non ue
alege timpul furnizorului

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#6 Mesaj de danilevicis »

Am si eu aceiasi problema. Nu stiu de unde sa aleg tip furnizor intracomunitar. unde este bifa sau optiunea in saga?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#7 Mesaj de septimiuv »

la tara
se departajeaza dupa tara

grintescur
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de grintescur »

Am si eu o problema la un contract de leasing - auto din Ungaria - care nu trebuie sa-mi apara in jurnalul de cumparari. Cum trebuie sa procedez? Saga imi face automat taxare inversa!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#9 Mesaj de septimiuv »

de ce il bagi la intrari daca nu trebuie sa apara in jurnal?

grintescur
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mar 30, 2007 12:00 am

#10 Mesaj de grintescur »

Ai dreptate. Multumesc! De fapt nu sunt convinsa ca nu trebuie aplicata taxare inversa. Contractul pe care l-am inregistrat eu ca si un contract de leasing este denumit de furnizor contract de vanzare - cumparare in rate. Insa , primul articol al contractului spune ca " prezentul contract are ca obiect transmiterea dreptului de folosinta asupra bunului, insa vanzatorul isi mentine dreptul de proprietate asupra bunului, o evidentiaza in propria contabilitate pana cand cumparatorul indeplineste toate obligatiile nascute din contractul de vanzare-cumparare, respectiv anexele acestuia."(esalonarea ratelor sunt in anexe).
Ce parere aveti? Incadrarea contractului la leasing financiar am facut-o bine? Pentru ca daca ar fi contract de vanzare cumparare cu plata in rate ar trebui tratat altfel din punct de vedere al tva.
Si as mai avea o intrebare - leasingul financiar din Ungaria cum se trateaza din punct de vedere al tva-ului?
Multumesc!~

dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

taxare inversa

#11 Mesaj de dudumand »

Am si eu o problema la jurnale tva.Firma mea factureaza pt.o firma germana un calculator. Am intodus factura la iesiri am bifat taxare inversa si de genereaza nota
4111 = 708 1512.52
4426 = 4427 287.38
In jurnalul de cumparari imi apare 1799.91(baza 1512.52 + tva 287.38) la cod referinta 10-11, iar in jurnalul de vanzari aceleasi sume la cod referinta 6-7 ceea ce nu prea e corect zic eu.Am modificat in jurnalul de vanzari la cod 14 dar in decontul de tva nu se modifica nimic,nu apare nici o suma la livrari intracomunitare.Mentionez ca clientul e inregistrat cu cod valid de tva,e bifata si tara.
Unde gresesc?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#12 Mesaj de tomac »

Nu bifezi taxare inversă. Ceea ce faci tu se numeşte livrare intracomunitară. În aceste cazuri alegi la tip - Factură şi pui 0 la TVA.
Aceste livrări sunt neimpozabile în România.
Nota contabilă trebuie să fie doar 4111=70x
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Jurnale de TVA

#13 Mesaj de filipn »

buna ziua. cum pot modifica codul de referinta in jurnalul de vanzari. am un proces verbal de inventariere marfa cu 9 % TVA, si l-am operat in articole contabile. in jurnalul de vanzari imi duce suma eronat cu 19%
multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Jurnale de TVA

#14 Mesaj de balazse »

Si totusi ce nota contabila ai facut?
Ma gandesc ca lucrezi global valoric, in acest caz cred ca ar fi optim sa creezi un furnizor fictiv cu cont analitic 482, pecare inregistrezi un aviz (cu valoarea zero), unde pe o pozitie treci datele pentru marfa cu cota de TVA aferent, iar pe pozitia urmatoare cu cota TVA zero si contul dorit.

filipn
Mesaje: 241
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Jurnale de TVA

#15 Mesaj de filipn »

am 607... = 371...
635.... 4427
unde este cota de 19% tva apare corect suma si ca baza de impozitare si valoare TVA
dar la cea cu 9% -TVA este calculat corect, dar la baza de impozitare este tot suma pentru 19%

Scrie răspuns