Concediu medical timp partial

Mesaj
Autor
orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Concediu medical timp partial

#1 Mesaj de orbano682 »

Buna ziua,
am o dilema cu calculul unui concediu medical pentru contract de munca cu timp partial 20 de ore/luna.
Am functia de baza la o societate, si am mai multe contracte cu timp partial 20 de ore/luna la alte societati.
Conform legii, am dreptul la CO la fiecare societate unde cotizez, si sa cer inapoi banii de la Casa de Asigurari, dar am o dilema cu introducerea datelor in Saga.
Avand in vedere Contractul cu timp partial, imi iese zile baza de calcul 18 zile si o medie zilnica. Concediul medical este pe toata luna...adica 20-21 de zile. Daca introduc in saga CM de la inceputul lunii pana la final...imi caluleaza un salar mult mai mare decat este salarul meu(ia media zilnica si cal. pt.20 de zile, ori pentru 20 de ore/luna s-ar cam socoti 3 zile). Ma gandesc ca si CM ar trebui calculat proportional cu timpul de lucru conform contract de munca..., dar cum fac? Ma puteti lamuri in acest sens va rog?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical timp partial

#2 Mesaj de balazse »

Conform legislatiei in vigoare, toate calculele sunt la nivel de x ore/zi si nu la y ore/saptamana sau z ore/luna.
Ca urmare nu prea ai cum sa inregistrezi concediu medical la cei care nu sunt cu x ore/zi.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical timp partial

#3 Mesaj de herganiec »

20ore / luna este cam 1 ora/ zi. asa era mai bine sa faceti contractul de munca iar calcuele "ieseau" corecte in program.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Re: Concediu medical timp partial

#4 Mesaj de orbano682 »

deci sa inteleg ca nu prea pot sa fac nimic?

orbano682
Mesaje: 36
Membru din: Joi Sep 07, 2017 8:21 am

Re: Concediu medical timp partial

#5 Mesaj de orbano682 »

am reusit sa vorbesc la Casa de asigurari, si mi-au zis ca indiferent ca am contractul le 20 ore/luna, eu ca si zile baza de calcul treb. sa iau in considerare zilele lucratoare din luna..ultimele 6 luni, deci o sa am zile baza de calcul 127..sa zic, nu asa cum am calulat eu ca o sa am 18 zile...ca faceam proportional cu cele 20 ore lucrate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical timp partial

#6 Mesaj de balazse »

Totusi pe ce si-au bazat afirmatia? Sincer sa fiu, n-am vazut nici un model de calcul pentru asa ceva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical timp partial

#7 Mesaj de balazse »

Revin cu un exemplu.
Daca o persoana are un contract mai mic decat 1 ora/zi inseamna ca are un salar minim mai mic de 182 lei.
Daca luam in calcul ca CAS angajat se calculeaza la minim pe economie, adica daca toata luna este in concediu medical ar fi de 115 lei, asta inseamna ca daca angajatul are un salar de 100 lei, atunci in luna respectiva ar trebui sa aduca bani la unitate.
De altfel, daca discutam doar de cateva zile, atunci ramane dilema de calcul al CAS angajat/angajator, adica la cate zile calculezi.

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: Concediu medical timp partial

#8 Mesaj de ghetii101 »

Pentru prima data am concediu medical la un contract de 1h/zi.
Angajatul mai are alt contract de munca, timp de 8 ore la alta societate. In saga are bifa pentru baza contributii egala cu salariu.
Cum am inteles din ce am citit si din cele de mai sus pentru calcul CAS angajat/angajator si contributie accidente de munca se fac baza de calcul raportata la zile in luna (caz CM), nu si corespunzator orelor lucrate, fapt ce duce sa fie contributiile mai mari.
In plus, are concediu medical din iulie, dar nu am stiut.
Pot considera aceasta perioada ca a avut absente nemotivate, sa figureze cu absente nemotivate? daca ar fi concediu fara plata trebuia transmisa suspendare in revisal. Vreau sa evit implicatii nedorite, insa sa procedez corect.
Sau daca ar fi o alta solutie.

Multumesc mult,
si toata stima pentru cei activi ce raspund pe forum saga, pentru rabdarea si expertiza pe care o dovedesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical timp partial

#9 Mesaj de balazse »

Daca omul a fost in medical din iulie pana acum, cum s-a facut pontajul ca si prezent?
Pana la urma acum vrei sa faci statul de plata pe ultimele 3 luni?

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Concediu medical timp partial

#10 Mesaj de dinud251 »

@balasze Mai sunt si firme care au D112 la 3 luni :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu medical timp partial

#11 Mesaj de balazse »

Asta nu inseamna ca si pontajul il faci o data la 3 luni. :P

petrur126
Mesaje: 17
Membru din: Lun Feb 01, 2016 5:19 pm

Re: Concediu medical timp partial

#12 Mesaj de petrur126 »

Buna ziua.
Am un salariat angajat cu 8 ore pe luna, program repartizat 2 ore pe saptamana. (Are contract de 8 ore pe zi la alt angajator.)
In martie a lucrat 3 zile (6 ore) si dupa aceea a adus CM Covid pentru 25-31.03.2021.
Pentru perioada lucrata (6 ore) Saga calculeaza corect suma.
Dar pentru perioada de CM calculeaza media zilnica a ultimelor 6 luni (corect), dar aceasta medie inmultita cu numarul zilelor lucratoare a CM este mult peste salariul care s-ar fi cuvenit daca ar fi lucrat.
Ma poate ajuta cineva? Este corect asa?

Scrie răspuns