achizitie masini second-hand de pe auto1.com

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

achizitie masini second-hand de pe auto1.com

#1 Mesaj de antocia618 »

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta. Societatea cumpara masini second in scopul revanzarii si pentru dezmembrari( are cod CAEN pentru aceste servicii si este platitoare de TVA), primeste 3 facturi una emisa de o societate din Belgia cu valoarea masinii pe care scrie ca se aplica tva la marja, pe factura la TVA este pusa liniuta , a doua de la alta societate tot din Belgia reprezentând comision acte iar la TVA scrie ca se aplica serviciul intracomunitar, pe factura este pusa liniuta si a treia factura de la o societate din Germania reprezentând taxa de licitatie si la fel scrie ca se aplica serviciul intracomunitar, la TVA este liniuta.
Va rog sa-mi spune-ti daca este corest sa inregistrez in felul urmator:
a.Prima factura o inregistrez prin intrari valuta , la tip aleg U si nu se declara in 390.
b. A doua si a treia factura le inregistrez ca si facturi asociate la prima , la tip taxare inversa si le declar in 390.
In cazul in care nu e corect va rog sa-mi spune-ti cum sa procedez.
La vanzare pot sa aplic si eu TVA la marja?

Va multumesc pentru ajutor.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie masini second-hand de pe auto1.com

#2 Mesaj de pinteae »

a. corect
b. corect
Poti aplica marja bruta, doar ca marja o vei calcula ca diferenta dintre factura masinii (pozitia a.) si valoarea din factura de vanzare.
Auto1, a recurs la aceasta manevra (incepand cu iulie 2017 se emit cele trei facturi), dar procedeaza gresit.
Afecteaza toti clientii prin faptul ca marja bruta nu este data de diferenta dintre pretul de vanzare si suma cheltuielilor generate de achizitia masinii (cele trei facturi), ci de diferenta dintre diferenta dintre pretul de vanzare si pretul de achizitie mentionat in prima factura.
Aplicand regimul special de TVA, bunuri secund-hand, se va colecta TVA si asupra cheltuielilor pentru care s-a aplicat taxarea inversa (facturile de servicii).
Eugen Pintea

antocia618
Mesaje: 209
Membru din: Joi Mar 22, 2007 12:00 am

Re: achizitie masini second-hand de pe auto1.com

#3 Mesaj de antocia618 »

Multumesc pentru ajutor, in cazul dezmembrarilor auto se depune vreo declaratie la mediu sau se fac contracte cu firme de colectare deseuri si depun ele?

Scrie răspuns