Eroare declaratie 100

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare declaratie 100

#16 Mesaj de balazse »

Cand tiparesti balanta pune bifa la "inclusiv conturi din afara bilantului", si vezi pe care cont de cls.8/9 ai rulaj si vezi daca nu cumva ai facut vreo inregistrarea gresita, asta daca am inteles problema, deoarece de la D.100 am ajuns la alte probleme total diferite.

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Eroare declaratie 100

#17 Mesaj de saucan »

Multumesc ,intr adevăr apare la contul 999 pe debit suma cu problema. S a rezolvat , va Multumesc din suflet.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Eroare declaratie 100

#18 Mesaj de robut »

Buna seara,
am preluat contabilitatea unei societati infiintate in septembrie 2017 cu sediul in alt judet, decat al meu.
Asociatii au infiintat firma si au plecat in Germania avand incheiat un contract cu o firma de acolo .
Acum cand s-au intors mi-au adus actele, printre care si D 100 aferenta trim. III 2017, pe zero, care a fost depusa la ghiseu. Am intrat sa tiparesc recipisa si am atentionarea : '' firma nu este inregistrata ca platitor de microintreprinderi'', si asa am descoperit ca D 100 a fost depusa pe codul special de tva pentru prestari servicii intracomunitare primit de la anaf , si nu pe cel primit de la camera de comert la infiintare.
Asta inseamna ca D 100 nu este depusa ? sau cei de la anaf stiu ca cele doua coduri fiscale sunt ale aceleeasi firme si au luat-o de buna?
Nu ar fi trebuit sa primeasca notificare pentru nedepunere ?
Multumesc.

Cred ca am postat gresit, dar m-am luat dupa subiect mesaj...as muta postarea dar nu ma descurc :(

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare declaratie 100

#19 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea trebuie sa depuna D.100 pe CIF-ul de neplatitor de TVA, ca urmare nu este depusa D.100.
La ce fel de notificare te-ai gandit?

Nu se poate muta o postare, ci trebuia sa il stergi pana cand cineva nu a raspuns si sa il postezi unde ai fi considerat ca este corect sa fie postat.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Eroare declaratie 100

#20 Mesaj de robut »

La notificare ( instiintare) pentru nedepunere D100.
Am transmis-o azi.
Multumesc.

Încuiat