Tichete Cadou angajati

Mesaj
Autor
tomoiagai404
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2017 2:24 pm

Tichete Cadou angajati

#1 Mesaj de tomoiagai404 »

Buna ,

Societatea cu ocazia Sarbatorilor a decis ca angatiilor sa le ofere tichete cadou in valoare de 150 lei.
Ca si inregistrare contabila a facturii :
- achizitie tichete : 5328=401
-si concomitent comisionul si TVA : 628=401
4426=401
in momentul acordarii tichetelor cadou pe ce cont de cheltuiala este corect ca sa fie scoase din evidenta : 6458 sau 642 ?

Si in cazul in care se doreste refacturarea cheltuielilor cu tichetele cadou, se factureaza cu TVA sau fara TVA ?

Va rog daca se poate sa ma ajutati
Multumesc,

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tichete Cadou angajati

#2 Mesaj de pinteae »

Un analitic al contului 642 ar fi cel mai corect de utilizat.
Cat priveste refacturarea cheltuielilor, chiar nu inteleg despre ce este vorba. Te rog sa dai mai multe detalii.
Eugen Pintea

tomoiagai404
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2017 2:24 pm

Re: Tichete Cadou angajati

#3 Mesaj de tomoiagai404 »

In cazul intre doua firme exista incheiat Contract de prestarii servicii cu forta de munca. Persoanele fiind angajate pe o firma (X) insa munca prestata este pentru fima Y .
Firma X face comanda pentru tichetele cadou fiind platite de aceasta, iar cheltuielile cu tichetele cadou le refactureaza firmei Y .
As dori sa stiu daca la refacturarea acestor cheltuieli se aplica TVA sau se refactureaza fara TVA ?

Multumesc ,

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Tichete Cadou angajati

#4 Mesaj de pinteae »

Am inteles despre ce este vorba.
Angajatii sunt ai firmei X, nu sunt detasati catre Y, dar lucreaza pentru Y in baza unui contract intre cele doua parti.
Lunar, corespunzator orelor prestate, X factureaza catre Y costul cu forma de munca, plus un anumit profit.
Refacturarea cheltuielilor cu tichete cadou nu reprezinta o operatiune in sine, ci este accesorie cheltuielilor salariale facturate pentru luna decembrie.
Ca atare, tratamentul fiscal aplicat refacturarii cheltuielilor cu tichete cadou, urmeaza tratamentul fiscal aplicat operatiunii principale (de baza).
In concluzie, vei factura cu TVA.
Eugen Pintea

tomoiagai404
Mesaje: 33
Membru din: Mar Apr 25, 2017 2:24 pm

Re: Tichete Cadou angajati

#5 Mesaj de tomoiagai404 »

Multumesc

Scrie răspuns