Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#1 Mesaj de stoicie »

Buna dimineata!
Cine ma indruma si pe mine care sunt pasii de inregistrare a unei facturi in valuta, micro neplatitoatre de TVA ?
Achizitie marfa, comert cu amanuntul. Multumec!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#2 Mesaj de tomac »

Bifă la configurare societăți la opțiunea "Cu operații în valută"
Operare cumpărare prin Intrări-valută, pe tip Factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#3 Mesaj de stoicie »

Multumesc mult di Tomac! O rugaminte ( e pentru prima data cand am factura din afara) asa am facut, dar mai am o neclaritate dupa ce am inregistrat factura( achizitie marfa Spania cu TVA 21) in parte de jos, daca am 5 produse le inregistrez pe fiecare sau tot. fact. cu TVA, gestiune global valorica?Cum procedez cu registru casa in valuta, fac aport as?Cateva indicatii va rog mult daca se poate!
Va multumesc!

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#4 Mesaj de stoicie »

In cazul de fata firma neplatitoare de TVA , cod special de TVA nu are, achizitie sub plafonul de 10 000 Euro este obligata sa depuna Dec 301? Se tine cont cumva de dif de curs valutar la D100 ? Care este procedura?
Multumesc!

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#5 Mesaj de stoicie »

In cazul de fata firma neplatitoare de TVA , cod special de TVA nu are, achizitie sub plafonul de 10 000 Euro este obligata sa depuna Dec 301? Se tine cont cumva de dif de curs valutar la D100 ? Care este procedura?
Multumesc!

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#6 Mesaj de stoicie »

Scz din greseala am postat de doua ori!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#7 Mesaj de balazse »

Si nu poti folosi butonul "X" pentru a sterge mesajul (pana cand cineva nu raspunde la topic)?
Daca nu depasesti cei 10.000 eur, pana atunci nu trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare.
In ceea ce priveste diferenta de curs valutar, fii mai explicit.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#8 Mesaj de stoicie »

Va multumesc foarte mult!
Achizitie sub plafon, neinreg cod special daca dep dec 301? Din ce am citit nu am obligatia, dar cum procedez la declararea dec 100 pe venit la trim, tin cont de facturile in valuta? Sunt achitate in ziua respectiva, un singur caz am cand e achitata de alta pers in afara de adm prin banca, am nevoie de decont?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#9 Mesaj de balazse »

Daca nu te-ai inregistrati in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare atunci n-ai treaba cu D.301.
Referitor la D.100, vezi ce iti calculeaza programul.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#10 Mesaj de stoicie »

Multumesc! mai am o nelamurire cand inregistrez fact in valuta in prima parte de sus dupa tip, TVA la data trec data receptiei si la data document data facturii?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#11 Mesaj de balazse »

Nu, la data treci data documentului, iar la "curs receptie" treci cursul din data receptiei, iar la "curs factura" treci cursul de la data facturarii.
Daca marfa a sosit mai repede decat produsele atunci incearca sa folosesti tipul de "A" (aviz).

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#12 Mesaj de stoicie »

Multumesc! Marfa a sosit odata cu factura, in cazul acesta am trecut la ,,tip,, factura.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#13 Mesaj de stoicie »

Am inregistrat asa cum m-ati spus dv, inclusiv la data document, data de pe factura. In cazul acesta marfa a fost luata de catre alta pers in afara de administrator. A fost achitata prin banca in aceeasi zi, intrebarea mea este trebuie sa faca decont cheltuieli si sa atasez extras de cont la fact? Aport asociat in valuta....dar, mai am un caz cand a fost pers respectiva si a luat marfa din Ungaria, achitata pe loc, astia scriu decat pe factura ,, fizetve,, e corect asa?
Cum fac plata cu factura? Mi se pare putin ciudat sa nu dea ch sau ceva? Va intreb ca nu am mai avut cazuri asa , iar in cazul al doilea a fost cu masina personala, care are un contract comodat unde a platit ,,vinieta,, si a stat si la hotel- cazare ,fact le trec la facturi asociate?
Va multumesc foarte mult pentru explicatii si timpul acordat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#14 Mesaj de balazse »

Sincer nu inteleg, de ce unii nu pot intelege ca daca tot cumpara pe firma un produs sa fie platit tot de firma, mai ales daca se face plata prin banca, si complica viata altora prin a gasii artificii prin care sa inregistreze documentele in evidentele contabile.
Ungaria are o legislatie diferita de a noastra. Daca are trecut pe factura "fizetve" (inseamna "platit") atunci documentul in cauza reprezinta o factura-chitanta, ca urmare nu o sa primesti nici un document separat pentru plata (ex: chitanta).
Nu vad rostul sa le treci la facturi asociate, mai degraba cheltuielile de transport le-as trece acolo.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Factura valuta, micro neplatitoare de TVA

#15 Mesaj de stoicie »

Asa este, va multumesc tare mult pentru sfaturile primite atat de la dv cat si de la dl Tomac.
Sa aveti in continuare o zi frumoasa!

Scrie răspuns