regim TVA achizitie marfa din Slovacia

Mesaj
Autor
panaf522
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:41 pm

regim TVA achizitie marfa din Slovacia

#1 Mesaj de panaf522 »

Buna ziua,
Am nevoie de putin ajutor, fiind relativ noua in domeniu: firma inregistrata in scop de TVA in Romania cumpara de la o firma din Slovacia marfa pentru revanzare. Pe factura din Slovacia sunt 3 coduri "fiscale", ID, Tax ID (DIC) si Tax ID (IC DPH), toate diferite intre ele. Saga nu recunoaste nici unul la introducerea in tabelul "furnizori" - verificare.
Cota TVA de pe factura este 0, iar in partea de jos scrie in limba enlgleza "this supply is exempt from VAT acording to act 222/2004 on value added tax.
factura este exprimata in euro, iar la final, transformata in lei si este trecut si cursul.
Plata s-a facut la livrare, prin firma de curierat.
Intrebarea mea este: inregistrez aceasta factura si furnizorul cu codul de identificare TAX ID? Este vorba despre taxare inversa? cum pot evita erori la declaratia 394 in ceea ce priveste aceasta achizitie?
Multumesc frumos

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: regim TVA achizitie marfa din Slovacia

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Poate ar trebui sa contactezi furnizorul si sa te interesezi care cod fiscal trebuie utilizat.
De altfel, verificare CIF-urilor il poti face si aici:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/
O data ce disctuam de o achizitie intracomunitara, va trebui sa il inregistrezi cu taxare inversa, precum il declari in D.390, nu are nici o legatura cu D.394.

panaf522
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:41 pm

Re: regim TVA achizitie marfa din Slovacia

#3 Mesaj de panaf522 »

Multumesc frumos. am rezolvat intre timp.
la introducerea furnizorului in SAGA nu alesesem SK, ramasese pe RO si era normal sa nu il recunoasca.

Daca mai sunt si altii in situatii similare, informatiile pe care le-am primit eu astazi de la Anaf sunt urmatoarele: odata inregistrati in scop de TVA in Romania, suntem introdusi si in VIES, dar avem obligativitatea de a ne inregistra in scop de TVA lunar nu trimestrial.
pentru introducerea facturii trebuie bifat "cu operatii in valuta" la configurarea firmei.
O zi frumoasa!

Scrie răspuns