Introducere date in valuta!

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stamatinl
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 06, 2017 4:39 pm

Introducere date in valuta!

#1 Mesaj de stamatinl »

Buna seara. Ca orice incepator, mi-am prins urechile in prima fereastra a Saga C. Am de deschis la 01.01.2018 o societate cu operatiuni si in valuta. Unele solduri trebuie sa le preiau in RON, altele direct in EUR. Am introdus soldurile separat in RON si EUR si bineinteles ca nu se valideaza pe fiecare (raman solduri). Am incercat cu introducerea fictiva prin 999 sau 899, dar nici asa nu a mers. Va rog sa ma ajutati cu o solutie salvatoare. :? Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Introducere date in valuta!

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Toate soldurile se preiau o data in lei, iar daca ai conturi pentru care ai sold si in valuta, acelea le introduci dupa ce ai introdus cele in lei.
Daca in lei soldul de preluare nu este corect este normal sa nu poti valida preluarea.
Ex: contul 5124.01, nu ajunge sa introduci doar ca ai un sold de 1.000 eur, ci trebuie initial sa introduci ul sold de 4.500 lei.
O data ce ai introdus soldurile in lei, in partea de sus alegi valuta dorita (ex: EUR) si introduci soldul la conturile dorite.
Atentie ca la un analitic nu poti utiliza atat pentru lei, cat si valuta.
Ex: 542.01 alegi sa il utilizezi doar pentru lei sau doar penetru eur, daca vrei sa lucrezi si in eur, atunci deschizi un 542.02 unde vei lucra in valuta (normal ca va aparea si contravaloarea in lei), iar pe contul de 542.01 lucrezi doar in lei.
Aceesi metoda ii valabil pentru furnizori si clienti, sau orice alt cont.

stamatinl
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 06, 2017 4:39 pm

Re: Introducere date in valuta!

#3 Mesaj de stamatinl »

Multumesc din suflet, respir usurata! Sper sa va deranjez cat mai putin! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Introducere date in valuta!

#4 Mesaj de balazse »

Poti sa deranjezi cat vrei, de aceea este acest forum sa gasim solutii la probleme. :wink:

geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Re: Introducere date in valuta!

#5 Mesaj de geambecd »

Buna tuturor,

Am discutat cu cei de la Saga, si mi-au explicat ca in cazul conturilor de furnizori si clienti (401.furnizor, 4111.client) nu trebuie creat analitic pentru fiecare valuta (401.furnizor.valuta, 4111.client.valuta; in cazul in care avem un furnizor care emite facturi in mai multe valute, sau facturam catre acelasi client in mai multe valute) deoarece Saga va sti sa faca reevaluarea daca stingerea acestor facturi va fi facuta din conturi analitice distincte pentru fiecare valuta (ex: 5124.eur, 5124.usd)

Am testat si functioneaza. Chiar daca soldul in lei aferent unui analitic provine din operatii cu mai multe valute pe acel cont, saga calculeaza corect soldul in lei pentru fiecare valuta din care a provenit.

Sper sa ajute! Succes!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere date in valuta!

#6 Mesaj de septimiuv »

101% nu ți-a explicat Saga ce susții. Este obligatoriu să ai analitic separat pentru fiecare valută.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Introducere date in valuta!

#7 Mesaj de nasteaf »

Sustin intocmai ce a mentionat @septimiuv.Nici eu nu am stiut acest lucru, si in prima luna, pana m-am dezmeticit, a iesit o varza la soldurile respective(de exemplu la soldul unui furnizor care avea si EUR si USD de exemplu)!!! Am corectat si acum respect procedura.Am reusit sa fac o varza si cand am intrat de exemplu in cont curent USD, dupa ce am facut inregistrari in cont curent EUR, am dat enter si nu am fost atenta la Coloana:moneda! In alt program in care am mai lucrat, odata definit contul intr-o moneda, se respecta moneda respectiva. Dar in SAGA a aparut automat moneda EUR la prima inregistrare! La reevaluare sold la sfarsit de luna, a fost dezastru! Dar am verificat si dupa ce am gasit greseala, am corectat-o si totul a fost in regula!

geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Re: Introducere date in valuta!

#8 Mesaj de geambecd »

Mda, au revenit cei de la Saga cu un telefon si mi-au spus ca m-au informat gresit initial.

Totusi eu am testat si a mers, am un furnizor care emite facturi in EUR si USD si a calculat pentru fiecare moneda diferentele de curs valutar corect; soldul in lei l-a inpartit corect pentru fiecare valuta si in total era conform fisei contului; ciudat.
reevaluare.jpg
reevaluare.jpg (119.58 KiB) Vizualizat de 4010 ori

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere date in valuta!

#9 Mesaj de septimiuv »

Nici faptul că a revenit cineva de la Saga să-ți spună că te-au informat greșit nu cred. Și mascota Saga știe că trebuie să ai analitic separat.
Cumva nu ai discutat cu nimeni de la Saga dar ți s-a părut?
Folosește analitice separate. O să plângi la un moment dat.

geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Re: Introducere date in valuta!

#10 Mesaj de geambecd »

septimiuv scrie: Joi Oct 14, 2021 6:43 pm Nici faptul că a revenit cineva de la Saga să-ți spună că te-au informat greșit nu cred. Și mascota Saga știe că trebuie să ai analitic separat.
Cumva nu ai discutat cu nimeni de la Saga dar ți s-a părut?
Folosește analitice separate. O să plângi la un moment dat.
Eu am incercat sa ajut si am si testat. Testeaza si tu si vezi, in loc sa faci afirmatii nefondate.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere date in valuta!

#11 Mesaj de septimiuv »

Nu este nicio afirmație nefondată.
1. AI mințit.
2. O să ai probleme în viitor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Introducere date in valuta!

#12 Mesaj de balazse »

Pentru GeambecD
Faptul ca iti face acum reevaluarea corect, nu inseamna ca va fi ok pe viitor, asa cum zice SeptimiuV, deoarece momentan poti achita in EUR facturi in USD si invers, lucru care nu este ok, iar doar dupa numar factura nu te poti descurca.

Pentru SeptimiuV
De ce este permis la "jurnal banca-valuta" la o plata efectuata in EUR sa selectez si facturi in USD? Nu ar trebui sa existe o corelatie (intreb si eu)?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Introducere date in valuta!

#13 Mesaj de septimiuv »

balazse scrie: Mar Oct 26, 2021 2:22 pm Pentru SeptimiuV
De ce este permis la "jurnal banca-valuta" la o plata efectuata in EUR sa selectez si facturi in USD? Nu ar trebui sa existe o corelatie (intreb si eu)?
Nu știu dacă ar trebui să nu dar momentan nu există.

geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Re: Introducere date in valuta!

#14 Mesaj de geambecd »

septimiuv scrie: Mar Oct 26, 2021 1:16 pm Nu este nicio afirmație nefondată.
1. AI mințit.
2. O să ai probleme în viitor.
Si eu pot sa spun despre tine ca esti frustrat si nu stii sa vorbesti civilizat. Doar ca eu am argumente si dovezi mai sus.
In schimb cand tu spui ca eu am mintit, nu ai niciun argument, nicio dovada, faci asta doar pentru ca ai niste frustrari si niste prejudecati.
Daca punem pariu pe ceva, pot si demonstra ca ceea ce am scris este adevarat, altfel nu imi pierd timpul degeaba, cu oameni pe care ii ia gura pe dinainte si ii ironizeaza pe altii, crezandu-se superiori.

geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Re: Introducere date in valuta!

#15 Mesaj de geambecd »

balazse scrie: Mar Oct 26, 2021 2:22 pm Pentru GeambecD
Faptul ca iti face acum reevaluarea corect, nu inseamna ca va fi ok pe viitor, asa cum zice SeptimiuV, deoarece momentan poti achita in EUR facturi in USD si invers, lucru care nu este ok, iar doar dupa numar factura nu te poti descurca.

Pentru SeptimiuV
De ce este permis la "jurnal banca-valuta" la o plata efectuata in EUR sa selectez si facturi in USD? Nu ar trebui sa existe o corelatie (intreb si eu)?
Furnizorul dat exemplu mai sus emite facturi in euro si dolari, iar noi le achitam pe cele in euro din contul de euro si pe cele in dolari din contul in dolari. Exact asa mi-a spus si consultantul de la Saga initial, ca daca sting fiecare factura din analitic separat pentru fiecare valuta (ex: 5124.eur, 5124.usd) va sti sa faca reevaluarea fara sa fac analitice separat si la furnizori si clienti.
Reevaluarea din exemplul de mai sus a facut-o saga automat, eu nu am facut nimic manual.
Poate ca problema va aparea dupa prima reevaluare cand va adauga notele contabile in lei si apoi nu va mai sti din ce valuta provin aceste tranzactii in lei si nu va mai putea calcula corect soldul in lei? Sau la aparitia oricarei inregistrari care nu provine din una din cele doua valute in care sunt emise facturile? De asta probabil a revenit consultantul de la Saga si mi-a spus ca trebuie totusi sa fac analitic separat pentru fiecare valuta si la furnizori si clienti.

Voi face analitice separat, voi merge pe expierienta voastra, dar eram curios totusi cum de a reusit sa faca prima reevaluare corect fara ca furnizorul sa aiba analitic separat pentru fiecare valuta.

Multumesc!

Scrie răspuns