Dropshipping

Mesaj
Autor
meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Dropshipping

#1 Mesaj de meira »

Firma neplatitoare de tva cu activitate de dropshipping. Deci vinde marfa fara sa o aibă în stoc, face practic intermediere. Furnizorii sunt de pe Aliexpress, clientii si din UE si din SUA. Contabilitatea o realizăm tot prin conturile de marfa chiar daca receptie nu facem? Ma gândesc sa fac 371=401 si la sfarsitul lunii 607=371 cu tot soldul. Evidenta la clienti sa fie pe Romania pe fiecare client, pe UE pe un cod generic (analitic clienti UE) si pe SUA pe alt analitic. Daca aveti sugestii pentru a contabiliza activitatea firmei va rog sa le postati, pe google nu am gasit ceva concret.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dropshipping

#2 Mesaj de tomac »

Înregistrare pe 607 direct. Livrarea pe 707.
Evidența se ține pe client. Nu pe client generic.
Livrările în UE depind și de locul în care se face importul. Dacă importul e în RO și livrarea se face din RO în HU de exemplu către clienți neimpozabili sau fără cod de TVA valid, atunci trebuie atenție la plafonul pentru livrări la distanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Dropshipping

#3 Mesaj de meira »

Ai dreptate, trebuie sa înregistrez fiecare client. Cât despre plafoane (care se învârt în jurul a 35000 euro) trebuie sa gasesc o modalitate de a centraliza cumva datele, probabil după tara.
Varianta cu contul 607 direct e excelenta. :D

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Dropshipping

#4 Mesaj de stroer1948 »

Mie mi se parea o alba-neagra, dropshippingul asta la noi. Desi in alte tari functioneaza de ani buni, la noi eu nu vad o solutie de care sa fi sigur 100%.
In primul rand, funrizorii de pe Aliexpress nu prea dau Invoice, sau daca dau, trec o valoare mai mica.
Ca si dropshipper, vei avea plati catre Ali care nu vor fi legate de nicio factura. Dupa care vei vinde un produs pentru care nu ai un document de provenienta (chiar daca produsul respectiv este livrat de furnizor direct cuparatorului tau)

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Dropshipping

#5 Mesaj de spatarl »

Buna ziua,
Am si eu o problema legata de dropshipping. Daca furnizorul este din UE de ex.din Spania si marfa pleaca direct din Spania catre client finali din UE, firma din Romania ce obligati are legate de TVA ? Poate sa fie neplatitoare de tva in Rom.? Furnizorul ii factureaza cu tva ? Va rog pareri.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: Dropshipping

#6 Mesaj de spatarl »

Legat de intrebarea adresata mai sus , nu are nimeni nici o parere ? Multumesc anticipat.

Scrie răspuns