Plata drepturi persoane fizice

Ce crezi ca ar trebui introdus sau modificat la programe?
Încuiat
Mesaj
Autor
pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Plata drepturi persoane fizice

#1 Mesaj de pinteae »

Din experienta avuta cu clientii, pot sa va impartasesc faptul ca varianta actuala de inregistrare in SAGA a datoriilor rezultate din derularea contractelor civile, a celor privind veniturile din drepturi de proprietate intelectuala si nu in ultimul rand din dividende, este una nefericita.
Faptul ca trebuie sa inregistram prin ecranul de intrari, nu ar fi atat de deranjant, dar cea mai mare problema este generata de faptul ca nu mai putem lista un stat/fluturas, pentru aceste venituri, ci doar receptii. :?
Pentru ianuarie, am inregistrat prin receptii (intrari), sumele datorate in baza unui contract din drepturi de autor si mare i-a fost surpriza patronului sa constate ca in loc de stat de venit, ii trimit o receptie. :shock:
In prima faza omu' s-a speriat, nu stia ce sa creada, cand i-am explicat despre ce este vorba, mi-a replicat ca m-a lasat fara glas.
Eu consider ca se putea rezolva intr-o maniera mult mai eleganta.
Persoanele fizice ar fi putut sa ramana inregistrate prin ecranul salariati, iar in salarizare se putea dezvolta o noua fereastra, prin care sa putem genera un stat/o lista a veniturilor din aceste drepturi de personal.
Tot prin aceeasi fereastra am fi putut introduce si veniturile din dividende.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata drepturi persoane fizice

#2 Mesaj de balazse »

Scuze, dar eu de exemplu inca si zilierii le-as inregistra mai degraba prin "intrari", decat prin "salariati".
De altfel, ai fi putut tiparii in excel "nota contabila" si sa faci modificarile dorite.
Poate o noua lista, n-ar fi stricat sa se introduca.

munteanun817
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:00 am

Re: Plata drepturi persoane fizice

#3 Mesaj de munteanun817 »

Buna ziua,
Eu, de exemplu, lucrez cu Saga B si am in baza de date o multime de colaboratori, pe care ii reactivez ori de cate ori este cazul, avand in vedere specificul activitatii (instit. de spectacole si concerte). Sunt foarte multe pers. care participa la diverse actiuni culturale si care primesc cate o suma de 100 sau 200 lei intr-o luna, apoi revin peste cateva luni sau un an, doi etc. E un calvar sa-i iau pe toti acum si sa-i introduc din nou in ecranul "intrari", ca sa nu mai zic ca nu mi se pare deloc indicat sa-i amestec cu furnizorii. Chiar nu stiu ce-i de facut. Erau atatea posibilitati in "salariati", nu stiu cum de nu s-a adaptat fereastra "salariati" la noile asa zise "reglementari" ca eu, mai degraba le-as numi "stropi de smoala" aruncati peste fata unor profesionisti umili si supusi.
Va rog sa ma scuzati, inca nu va cunosc si mi-am permis sa ma lungesc la "bocete".Sunt suparata si foarte obosita. Maine s-ar putea sa gasesc o definitie mai blanda.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Plata drepturi persoane fizice

#4 Mesaj de stroer1948 »

Cred ca s-a mai discutat, dar nu mai gasesc... Cum se introce plata dividendelor pe inrari? Ce se alege la Tip ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Plata drepturi persoane fizice

#5 Mesaj de balazse »

Poti folosi "n".

Încuiat