Actualizarea Saga C

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
vijialac
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 21, 2011 4:09 pm

Actualizarea Saga C

#1 Mesaj de vijialac »

De ceva timp, aproximativ de la versiunea 476, a crescut substantial timpul necesar pentru actualizarea versiunilor noi. In prezent o actualizare a programului Saga C dureaza intre 2.5 si 3 ore. Exista vreo solutie pentru rezolvarea acestei probleme?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Actualizarea Saga C

#2 Mesaj de tomac »

La mine nu durează mai mult de jumătate de oră? De a crescut atât de mult timpul la dvs? Probabil copiați tot folderul SAGA anterior? Dacă da nu copiați folderul salv_bd. Și nici folderele Actualizări, import și export.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vijialac
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 21, 2011 4:09 pm

Re: Actualizarea Saga C

#3 Mesaj de vijialac »

Procedura este urmatoarea : 1.Administrare-Intretinere BD-Salvare/Indexare-Salveaza datele pentru toate firmele -Start;
2.Actualizare program :Ajutor-Actualizare automata ( urmeaza descarcarea si instalarea actualizarii).
Acestia sunt pasii pe care i-am parcurs de fiecare data.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizarea Saga C

#4 Mesaj de balazse »

Si care partea tine asa de mult?
In maxim 15-30 de minute, termin cu salvarea de baza de date, copie de siguranta si actualizarea la o unitate unde exista introduse peste 70 de firme (ii drept ca nu sunt neaparat cu foartea mare baza de date).
Acum depinde si de caracteristicele calculatorului.

vijialac
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 21, 2011 4:09 pm

Re: Actualizarea Saga C

#5 Mesaj de vijialac »

La instalare, pentru fiecare client in parte . Acelasi timp il aveam si eu pana spre sfarsitul anului 2016, maxim 30 minute. In ceea ce priveste pc-ul, nici nu se pune problema.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizarea Saga C

#6 Mesaj de balazse »

Eu nu folosesc actualizarea automata, ci descarc fisierul dupa ce m-am autentificat si acel fisier descarcat il instalez.

vijialac
Mesaje: 6
Membru din: Joi Apr 21, 2011 4:09 pm

Re: Actualizarea Saga C

#7 Mesaj de vijialac »

Ambele variante le-am folosit, din pacate, rezultatul afost acelasi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizarea Saga C

#8 Mesaj de balazse »

Ii chiar asa de mare baza de date?
Cat ar fi marimea folderului fara foldere mentionate de TomaC(salv_bd, actualizari, import/export)?

marea796
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 29, 2013 2:09 pm

Re: Actualizarea Saga C

#9 Mesaj de marea796 »

Am si eu aceeasi problema, avand mai multe firme configurate in SAGA.
Oare exista posibilitatea sa sterg firmele la care nu mai tin evidenta contabila, sa ramana doar cele 'active'? Iar in caz de nevoie sa restaurez baza de date la societatea 'stearsa' din SAGA? Se practica asa ceva?
Eu le am pe toate care au fost configurate vreodata, de cand am inceput sa ma ocup de contabilitate.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Actualizarea Saga C

#10 Mesaj de tomac »

Cea mai simplă soluție este să salvați datele de la acele firme pe un suport extern. Apoi le puteți șterge. De pe suportul extern se pot restaura ulterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Actualizarea Saga C

#11 Mesaj de stroescud »

Din experienta utilizatorilor:
- cate salvari sau ca timp(un an) ar fi recomandat sa pastrezi datele salvate.
Sau numai ultima versiune salvata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizarea Saga C

#12 Mesaj de balazse »

Cel mai bine este sa fie citit cele postat de TomaC pe blog:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1071

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Actualizarea Saga C

#13 Mesaj de apetrem »

In opinia mea, salvarea datelor trebuie mentinuta doar pana la schimbarea versiunii de Saga.

La schimbarea versiunii vom face o copie de siguranta, asa cum bine suntem indemnati in emailul cu noua versiune:

"Atentie
Inainte de instalare, faceti o copie de siguranta la tot directorul programului existent, pentru a putea reveni in cazul unor probleme la update. De obicei, directorul programului are calea: "C:\SAGA C.3.0" pentru programul SAGA C."


Aceasta "copie" trebuie foarte bine pastrata, in cateva locuri, pe suport extern sau in cloud daca se poate.
Termenul de pastrare a acestei copii trebuie sa fie similar cu termenul de pastrare a evidentelor contabile.

De ce este importanta copia.

Este importanta pentru ca memoreaza "fotografia" de la data respectiva.

Pot folosi aceea copie oricand voi avea nevoie de o declaratie/bilant/balanta in acea forma anume, de la acea data anume.
De pe copiei se pot face rectificative ce care sunt cerute in acea forma si nu in una actuala.

Salvarea are relevanta de la o ora la alta, de la o zi la alta, in caz de cădere dezastroasa a tehnicii de calcul.
In aceste rare situatii, dar dureroase, apelez la o salvare cat mai recenta.

Dar copia de rezerva este aur curat atunci cand vrei sa te intorci in timp, sau la controale, sau la relistare, sau rectificare.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Actualizarea Saga C

#14 Mesaj de balazse »

Eu sunt de parerea ca pe langa ultimul back-up ii bine de pastrat pentru fiecare an cateva (3-4), deoarece sunt cazuri in care te ajuta sa ai posibilitatea de a genera bilant retroactiv din program si poate nu doresti sa completezi manual cel de pe site ANAF, sau alte situatii de acest gen.

Scrie răspuns