configurare salariu brut -cim 4 ore

Mesaj
Autor
serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

configurare salariu brut -cim 4 ore

#1 Mesaj de serbanm815 »

Va rog sa ma ajutati la configurarea unui salariat cu 4 ore/zi , functia de baza , caruia i s-a majorat salariul brut incepand cu
01 ian.la 1250 lei , astfel incat sa ramana cu salariul net la nivel de dec.2017 (dupa scaderea contributiilor).
La inceput de febr. a calculat corect , dupa ultima actualizare de program restul de plata e cu aproape 200 lei mai mult ,datorita
trecerii contributiilor la angajator .
Nu gasesc in panoul ,, detalii "unde sa completez salariul net din decem.2017, se doreste plata la nivelul anului trecut , acum ar
trebui sa-i scad brutul la 950 lei ca sa dea rest de plata corect ?

ver 3.0.498 din 21.02.2018
2. S-a implementat ajutorul de stat pentru IT-isi si persoane cu handicap grav. Pentru persoanele care nu datoareaza impozit si carora li s-a majorat salariul cu cel putin 20%, in ecranul "Salariati", panoul "Detalii", completati salariul net din decembrie 2017, pentru a se efectua calculul cf. OUG3/2018.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: configurare salariu brut -cim 4 ore

#2 Mesaj de tomac »

De ce să-i completați salariul din decembrie? Se încadrează în prevederile OUG 3/2018? Beneficiază de acele facilități?
Dacă nu e logic că nu vă apare, iar ceea ce doriți nu are nici un suport legal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: configurare salariu brut -cim 4 ore

#3 Mesaj de serbanm815 »

Am inteles la ce faceti dv. referire .
Problema este ca s-au facut acte aditionale la inceputul lunii ian. majorand brutul astfel incat salariatul
sa ramana cu acelasi salar net ca in decem.
Acum dupa OUG3 , netul se mareste , angajatorul nu este de acord sa plateasca mai mult , ar trebui facut
alt act aditional ? Retroactiv nu se mai poate ....Pana la urma contabilul ,, e de vina , a gresit salariile !"

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: configurare salariu brut -cim 4 ore

#4 Mesaj de balazse »

Poti sa te adresezi celor de la guvern, ca peste noapte au facut modificari cu intrarea in vigoare retroactiv.
Dar daca ne gandim logic angajatorul a fost de acord sa suporte anumite costuri si nu inteleg de ce s-a razgandit acum, total cost tot acolo este.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: configurare salariu brut -cim 4 ore

#5 Mesaj de roncovf »

Nu este acelasi lucru. De platit plateste aceleasi contributii, la salariul minim, dar trebuie sa plateasca si un net mai mare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: configurare salariu brut -cim 4 ore

#6 Mesaj de tomac »

Da, așa este, dar să-i ia la întrebare pe guvernanți nu pe contabil.
Iar soluția contabilului de a pune net egal cu salariul din decembrie folosind facilitatea pentru persoanele scutite de impozit nu e una inspirată și nici legală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns