case marcat atasate programului

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
barbierug110
Mesaje: 86
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

case marcat atasate programului

#1 Mesaj de barbierug110 »

Buna ziua.
Am sodftul pentru un magazin cu amanuntul si am si casa de marcat atasata lui. Toate operatiunile se efectueaza din soft, casa de marcat fiind pe post de imprimanta. Firma emite facturi fiscale si bonuri fiscale, iar facturile le incaseaza si cu bon fiscal si cu chitanta. Ce setari ar trebui facute ca atunci cand incasez prin bon fiscal sa imi retina numarul ultimul bon fiscal emis? De exemplu: emis bonul 15 pe care il incasez, iar dupa emit factura cu incasare prin bon ( ar trebui sa fie 16 ). Chiar data trec de mana numarul bonului cand emit urmatorul bon nu se tine cont si de bonul pentru incasarea facturii si imi emite bon cu numarul 16.
Mersi anticipat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: case marcat atasate programului

#2 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cu magazin cu amanuntul si lucrezi cu populatia, pe ce baza emiti chitanta?
Nu ar fi mai simplu sa utilizezi extensia MarketLine, iar cand este nevoie sa emiti si factura langa bonul fiscal emis?

barbierug110
Mesaje: 86
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

Re: case marcat atasate programului

#3 Mesaj de barbierug110 »

Facturile si bonurile fiscale sunt numeric aproximativ la fel. Folosesc si chitanta pentru ca am clienti care sunt revanzatori ai produselor pe care le achizitioneaza de la noi. Nu am specificat ca este vorba de un magazin de piese auto.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: case marcat atasate programului

#4 Mesaj de balazse »

Ce legatura are chitanta cu nenemiterea de bon fiscal daca vanzarea il faci din magazin.
Totusi ai incercat sa utilizezi MarketLine?

Scrie răspuns